JIŘÍKOV

Hrad Sovinec představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Návštěvníci mohou vybírat ze dvou prohlídkových okruhů.

Hrad Sovinec se nachází na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku - 13 kilometrů od Rýmařova. Počátky hradu se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury.

Za třicetileté války byl dobyt Švédy. Za druhé světové války sloužil jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Na konci této války vyhořel. V současné době je hrad postupně rekonstruován.

V letech 2014 až 2015 díky iniciativě Moravskoslezského kraje vznikl projekt nazvaný HRAD SOVINEC - Zpřístupnění barokního opevnění a podzemní chodby. Díky němu vznikla v kulturní památce spravované Muzeem v Bruntále nová prohlídková trasa (Dlouhý okruh), která je veřejnosti zpřístupněna od jara 2016.

Prohlídkové trasy
Krátký okruh:
zahrnuje výklad průvodce o historii hradu.
Součástí prohlídky jsou hradní interiéry s památkovými (rytířský sál, kancelář nadlesního, oddychový sál, vinný a jídelní sklep, mučírna,…) a muzejními expozicemi (historie hradu, střelecké terče, zbraně a uniformy, historie lesnické školy, archeologické nálezy na hradě) a také vyhlášené sezónní výstavy.

Dlouhý okruh:
Zahrnuje výklad průvodce o historii hradu.
Prohlídková trasa vede unikátním barokním opevněním hradu, jehož součástí je umělý příkop i 82 metrů dlouhá podzemní chodba, bastiony i parkány a renesanční dlouhá bašta zvaná Kočičí hlava.
Prohlídka je fyzicky poměrně náročná a nedoporučuje se pro děti do šesti let. Z důvodu bezpečnosti je nutno mít reflexní vestu a ochrannou přilbu (jsou k dispozici na Pokladně).
Součástí této prohlídky je i celý Krátký okruh.
V ceně obou okruhů je zahrnuta i samostatná prohlídka hradu bez průvodce – 5 hradních nádvoří, Horní hrad s věží, která slouží jako vyhlídková.

Více informací zájemci najdou na webu www.hradsovinec.cz.