Hradiště Budeč.
Hradiště Budeč se dá považovat za jeden ze symbolů české státnosti. V místní rotundě sv. Petra se tady latinským knihám učil mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země. Žákům život v tehdejší době přiblíží kostýmovaný průvodce.
Hradiště Budeč stojící na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. Archeologové prokázali osídlení tohoto místa již v pozdní době bronzové a na počátku starší doby železné (8. - 6. stol. př. n. l.). Ve druhé polovině 9. století našeho letopočtu si zde zbudovali své hradiště Přemyslovci a Budeč patřila k centrálním hradům jejich středočeské domény. Kníže Spytihněv I. tu nechal po roce 895 postavit rotundu sv. Petra, v níž se podle svatováclavských legend učil knihám latinským mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země.
K původní předrománské lodi byla ve 12. století přistavěna románská věž a zřejmě tehdy bylo také rozšířeno svatopetrské zasvěcení i o sv. Pavla. Kolem roku 1585 bylo k lodi připojeno obdélné kněžiště a v 17. století sakristie. Hlavní chrámová loď Spytihněvovy stavby ale přestála všechny tyto úpravy v neporušeném stavu a je tak nejstarší stojící stavbou v České republice.
K rotundě přiléhající hřbitov se stal místem posledního odpočinku významného pedagoga 19. století K. S. Amerlinga a historiků V. Davídka a O. Urbana.
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně jako jediné zajišťuje o víkendech od konce května do konce září prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla a přilehlého hradiště.
Středověk na Budči
V programu Středověk na Budči mají žáci možnost poznat raně středověké hradiště Budeč s rotundou sv. Petra a Pavla, důležité místo raně přemyslovského státu. Díky dotaci firmy LEGO tady vytvořili repliky dobových nástrojů a jednoduché dílny. Během návštěvy si tak žáci nejen prohlédnou tuto památku, ale přiblíží si i dobu, v níž vznikla.
Náplň programu:
- Improvizované obydlí vesničana: kostýmovaný průvodce přiblíží žákům život Slovanů v blízkosti hradiště, žáci si prohlédnou repliky nádobí, nářadí a zbraní: vyzkoušejí mletí obilí na žernovu, stříhání středověkými nůžkami…
- Setkání s členem knížecí rodiny: průvodkyně-kněžna popíše dějiny Přemyslovců, putování a boje knížecí družiny. Žáci si vyplní návštěvní kartu a vytvoří si na památku dobový šperk.
- Rotunda jako učebna: "kněz" povypráví o šíření křesťanství a stavbě budečských kostelů. Žáci budou psát do voskových tabulek kovovými rydly podobně jako v 10. století na Budči mladý kníže Václav.
Délka programu:
60 až 70 minut pro klasickou školní třídu (20 až 30 žáků)
Cena:
30 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma