Letecký pohled na zámek Mníšek pod Brdy.
Navštívíte-li zámek Mníšek pod Brdy, budete mít možnost poznat bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Děti jistě potěší pohádkové prohlídky. Kdo zvládne výstup na vyhlídkovou věž po vřetenovém schodišti, bude odměněn pohledem z ptačí perspektivy.
Historie zámku v Mníšku pod Brdy začíná ve 13. století. Dnešní podobu mu vtiskl Servác Engel z Engelsflussu v polovině 17. století. Vnitřní prostory do současné podoby upravili poslední majitelé zámku, Kastové, na počátku 20. století.
I. První republika – reprezentativní salóny
Zahrnuje 11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti zámku – zimní jídelnu, kapli, velkou jídelnu, přípravnu, velký salon s hodinovou věží, pánský salon, dámský salon, knihovnu, pracovnu, lovecký salon a arkádu s nástupním schodištěm.
II. První republika – soukromé pokoje
Zahrnuje 8 historických prostor a arkádu. Seznámíte se se soukromými pokoji, ve kterých poslední majitelé Kastové každodenně pobývali. Dětské pokoje, ložnice, koupelny jsou zařízeny do nejmenších detailů, nechybí křticí zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků. Zajímá vás, co se tehdy nosívalo, v čem byly ženy šik, nebo chcete vědět, jak rodina Kastů trávila volné chvíle? V tom případě nebudete zklamáni a návštěva "první republiky" vám připomene doby nedávno minulé, které si tolik idealizujeme, a proto je milujeme.
Pohádkové prohlídky pro děti
Prohlídky jsou určené výhradně dětem od 3 do 9 let v doprovodu alespoň jednoho dospělého. Miminkům a mladším dětem nebude z organizačních důvodů vstup umožněn. Mladším dětem je určeno Kouzelné sklepení a výtvarný ateliér. Rezervujte sms zprávou nebo telefonicky na telefonních číslech 606 649 207 nebo 778 716 538 od 9.30 do 16.30 nejdéle 24 hodin před začátkem programu.
Vyhlídka z věže
Kdo zvládne výstup po vřetenovém schodišti, bude odměněn pohledem z ptačí perspektivy. Jedna ze tří zámeckých věží nabízí výhled do malebné krajiny v okolí mníšeckého zámku. Uvidíte jeden z rybníků, vysokou střechu bývalého zájezdního hostince, který byl po třicetileté válce vystavěn majitelem mníšeckého panství Servácem Engelem z Engelsflussu. Kostel sv. Václava postavený v 18. století hrabětem Ignácem Unwerthem. Budovu fary, kde ve 20. letech tvořila Marie Wagnerová – Černá, píšící pod pseudonymem F. Háj svého Káju Maříka. Na kopci mezi stromy zahlédnete barokní kostel sv. Máří Magdaleny na Skalce. Ve věži se můžete zaposlouchat do uklidňujícího zvuku kyvadla a prohlédnout si závaží hodinového stroje.
Historie zámku
Za první písemnou zmínku o hradu Mníšku pod Brdy lze považovat až zápis v zákoníku Karla IV. „Majestas Carolina“ z roku 1348. Archeologické nálezy z nádvoří zámku však ukázaly, že na tomto místě stávala stavba již koncem 13. nebo začátkem 14. století. Nejspíše šlo o malý hrádek obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města. V roce 1487 na více než 150 let získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic. Tento rod spravoval sídlo s dvorem po celé 16. století, kdy zde nepochybně probíhaly značně rozsáhlé stavební práce. Nejstarší zobrazení zámku pochází z roku 1622 a přes veškerou schematičnost patrně zachycuje reálnou podobu sídla při pohledu od jihu. V roce 1639 švédská vojska generála Banéra zámek vyplenila a se dvorem vypálila.
Dalším zásadním letopočtem je rok 1655, kdy panství od Mitroviců kupuje nobilitovaný pražský měšťan, původně koželuh pocházející z Flander, Servác Engel z Engelsflussu, který v letech 1656 až 1672 nechal zámek opravit. Tím byla zakončena etapa, která objektu dodnes přes četné i podstatné mladší úpravy vtiskla zásadní podobu i výtvarný charakter.
Ve druhé polovině 18. století za Unwerthů došlo k řadě stavebních úprav. Po smrti Ignáce Umwertha přešel majetek na Pachty z Rájova. Pro rodinné spory byl ale spravován úředníky desek zemských až do roku 1838. V roce 1848 zámek poznamenal požár.
V roce 1909 po smrti hraběte Schirndinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu, jenž přistoupil k zásadní obnově zámku podle projektu z roku 1910 až 1911, který vypracovala přední pražská kancelář vedená Matějem Blechou.
V roce 1945 byl zámek vypleněn a následně došlo k jeho konfiskaci. Poté se objekt dostal do správy ministerstva vnitra (1946), které zde ukládalo často významné a politicky citlivé archivní fondy
V roce 2000 byl objekt vyklizen a postoupen Národnímu památkovému ústavu – územnímu odbornému pracovišti středních Čech v Praze, který zde přikročil k rozsáhlé obnově.
Obnova zámku v Mníšku pod Brdy se započala v prosinci roku 2000. Jde o jedinečný projekt, který se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století.
Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zamek-mnisek.cz.