Pohled na hrad Karlštejn.
Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů. V současnosti patří mezi nejnavštěvovanější místa Středočeského kraje. Rodiny s dětmi si nejčastěji prohlížejí soukromé a reprezentační prostory a kochají se výhledem do okolí z Velké věže.
Hrad Karlštejn stojí ve stejnojmenné obci na břehu řeky Berounky. Dostupný je velmi jednoduše za 35 minut přímým vlakem z Prahy hlavního či Smíchovského nádraží, nebo autem.
Karlštejn je místo, kde byly uloženy císařské a později i české korunovační klenoty a kaple svatého Kříže je světovým unikátem. Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy:
- Soukromé a reprezentační komnaty císaře Karla IV. – prohlídka trvá 55 minut a prochází Císařským palácem a Mariánskou věží (ložnice Karla IV., sál předků, audienční a hodovní sál, pokladnice a klenotnice)
- Posvátné prostory včetně Kaple svatého Kříže – prohlídka trvá 100 minut a obsahuje ty nejkrásnější a nejposvátnější prostory Karlštejna – kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple svaté Kateřiny, kaple svatého Kříže a také obrazárnu, pracovnu architekta Josefa Mockera či slavnostní schodiště
- Vyhlídka z Velké věže
Nejnavštěvovanější okruhy rodinami s dětmi jsou soukromé a reprezentační prostory a vyhlídka z Velké věže. „Tak také nabízíme zvýhodněné rodinné vstupné. Připravujeme také speciální dětské prohlídky, které by měly být v nabídce od příštího roku. Management hradu ale nedoporučuje návštěvu II. okruhu s kaplí sv. Kříže dětem do 7 let, neboť se hovoří o krásných ale pro děti poměrně těžkých tématech duchovna, symboliky, křesťanství a víry. To pak spousty malých dětí nebaví, povídají si či pobíhají. Navíc si to takto neužijí ani samotní rodiče,“ upozornil Lukáš Kunst, kastelán hradu Karlštejn.
Hrad Karlštejn je specifický především svým geniem loci, který je nepřenosný. „Každou středu v červenci a srpnu nabízíme večerní prohlídky s překvapením, kam chodí hodně dětí a potkávají se tam třeba i s bílou paní či Karlem IV. Unikátem nejen v ČR, ale unikátem světovým je právě kaple svatého Kříže s největší kolekcí gotických obrazů od jednoho mistra na světě,“ zdůraznil Kunst.
Mezi nejpopulárnější akce, které se pravidelně konají na Karlštejně, patří právě večerní putování hradem. „V srpnu jsou pak velmi oblíbené noční prohlídky Ať žije král! Ať žije císař! Aneb životem Karla IV. – scénické noční prohlídky, které prochází životem Karla IV. od jeho narození až po jeho smrt,“ přiblížil Kunst.
„Na konci srpna se pak Karlštejn v rámci Hradozámecké noci otevírá veřejnosti ve večerních hodinách s bohatým programem a speciálními prohlídkami. Poslední víkend v září pak patří na hradě Karlštejnskému vinobraní. To se hradním nádvořím na dva dny rozezvučí pištci, trubači a hudebníci, rozjedou se rytířská klání, roztančí se tanečnice a slaví se vinobraní,“ popsal kastelán.
V říjnu pak na Karlštejně vždycky zpřístupňují 13. Komnatu představující bývalý fraucimor v Císařském paláci.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby či cen vstupného najdete na webu hrad-karlstejn.cz.
Historie hradu
Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.
Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled.
Velmi působivé je zachované stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí předhradí, Studniční věže purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nejvyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 metrů vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.