TÁBOR

„Utekli, nebo jsou pořád ve výběhu?“ Tato otázka zaručeně proběhne hlavami účastníků večerní prohlídky ZOO Tábor, kterou pořadatelé připravili na sobotu 17. srpna. Podobně reagují asi všichni návštěvníci, kdykoliv v setmělé zahradě uslyší řev lva pustinného Simby nebo lvice Lueny. Právě hlas šelem, které patří k ohroženým druhům zvířat, patří v Táboře k těm „nepřeslechnutelným“. Zdatně jim ovšem sekunduje čtveřice vlků arktických, kteří na sebe občas upozorňují táhlým vytím.

Kromě lva pustinného, fosy madagaskarské, tygra ussurijského, pumy americké, medvědů hnědých a baribalů, vlků arktických a rysů karpatských můžete za soumraku naplno zažít mnoho dalších chráněných zvířat, která jsou ohrožena vyhynutím. Některá z těch táborských se při odborném výkladu ošetřovatelek i rádi předvádějí. „O zážitky není večer nouze. Zvířata se při setmění a v noční tmě zkrátka chovají jinak než přes den,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

A protože o tuto akci bývá nevšední zájem, doporučuje mluvčí všem zájemcům zaregistrovat si vstup předem na webu zootabor.eu. Sraz přihlášených je ve 21 hodin u hlavního vchodu do zoo s tím, že se platí obvyklé vstupné. A určitě se vyplatí vzít si s sebou baterku, aby návštěvníci po setmění dobře viděli na cestu.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zoologickým zahradám v České republice. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 83 tisíc lidí. Otevřena je každý den od 9:00 do 19:00 hodin. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně žije v ZOO Tábor více než 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.