Kam s dětmi  |  Hvězdárny a planetária

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Městská hvězdárna ve Slaném umožňuje sledovat nejrůznější astronomické jevy

Městská hvězdárna Slaný.

Městská hvězdárna ve Slaném umožňuje sledovat nejrůznější astronomické jevy

SLANÝ

Městská hvězdárna ve Slaném je dominantou severní části města. Zájemci odtud mohou pozorovat nejrůznější astronomické jevy. Hojně ji navštěvují také školy, které do ní jezdí na exkurze.

Městská hvězdárna se nachází v blízkosti lesoparku Háje. Budova hvězdárny je dominantou severní části města s výhledem na Slánskou horu, kostel Nejsvětější trojice a historické jádro Královského města Slaný. 1. září 1996 byla Městská hvězdárna slavnostně zpřístupněna pro veřejnost. Obnovení činnosti hvězdárny předcházela rozsáhlá rekonstrukce budovy a přístrojového vybavení. Finančně a technicky náročná rekonstrukce byla uskutečněna díky podpoře Města Slaný.

Městská hvězdárna ve Slaném je specializované kulturní zařízení orientované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. Hvězdárna tuto činnost zajišťuje zejména pořádáním odborných a populárních přednášek, seminářů, exkurzí, filmových večerů a veřejných astronomických pozorování. Současně se vzdělávací náplní vyvíjí hvězdárna odbornou činnost v rozsahu svého působení. 

Městská hvězdárna se stala v roce 2006 kolektivním členem Sdružení hvězdáren a planetárií. V sekci pozorovatelů proměnných hvězd, která je složkou České astronomické společnosti se statutem odborné sekce, se aktivně podílí na vypsaných pozorovacích projektech. Členové sekce pozorovatelů proměnných hvězd jsou i členy Pražské pobočky České astronomické společnosti. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu www.hvezdarna-slany.cz.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG