Kam s dětmi  |  Hvězdárny a planetária

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Z hvězdárny v Sedlčanech můžete pozorovat hvězdokupy či Krabí mlhovinu

Lidová hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech.

Z hvězdárny v Sedlčanech můžete pozorovat hvězdokupy či Krabí mlhovinu

SEDLČANY

Lidová hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech umožňuje sledovat noční oblohu. V létě a na podzim jsou dobře pozorovatelné kulové hvězdokupy. V zimě a na jaře můžete sledovat Krabí mlhovinu v Býku a Velkou mlhovinu M42 v Orionu.

Pokud byste si chtěli prohlédnout večerní oblohu, neměli byste si nechat ujít návštěvu Lidové hvězdárny Josefa Sadila v Sedlčanech. Páteční večery jsou tady vyhrazeny veřejnosti pro sledování objektů noční oblohy.

Pro první návštěvu doporučují pracovníci hvězdárny přijít v době, kdy na obloze svítí Měsíc, nejlépe jako srpek nebo je na povrchu zřetelné rozhraní světla a stínu. Večery bez Měsíce jsou vhodné pro pozorování slabých mlhovin a galaxií.

V letních a podzimních měsících jsou dobře pozorovatelné kulové hvězdokupy v Herkulu, Pegasu nebo ve Střelci. Z galaxií snadno naleznete M31 v Andromedě a z mlhovin M57 v Lyře.

V zimních a jarních měsících můžete sledovat Krabí mlhovinu v Býku a Velkou mlhovinu M42 v Orionu.

Přímé sledování velkým dalekohledem hvězdárny, s průměrem objektivu 200 mm a ohniskovou vzdáleností 3000 mm, je vždy doprovázeno promítáním obrázků objektů data-projektorem na promítací plochu 1 x 1,2 metru. Zpravidla barevné obrázky planet, asteroidů, komet, mlhovin a galaxií byly pořízeny velkými dalekohledy a jsou převzaté z internetu.

Sledování objektů je doprovázeno výkladem a diskusí týkající se nejrůznějších oborů a témat astronomie.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.kdjs-sedlcany.cz/hvezdarna/

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG