Kam s dětmi  |  Hvězdárny a planetária

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Hvězdárna Žebrák nabízí astronomická pozorování i výstavy či přednášky. Vede také astronomický kroužek

Hvězdárna Žebrák.

Hvězdárna Žebrák nabízí astronomická pozorování i výstavy či přednášky. Vede také astronomický kroužek

ŽEBRÁK

Astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy či astronomický kroužek pro mládež. To všechno nabízí Hvězdárna Žebrák.

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později obnovilo její činnost Sdružení Hvězdárna Žebrák. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy a další.

V kopuli o průměru 5,5 metru se ukrývá dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35,8 cm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm. Je umístěn na speciální montáží, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. K dispozici je i několik přenosných přístrojů včetně dalekohledu Meade s automatickým naváděním (darovala rodina Čekanova). Z hvězdárny je krásný výhled na historické památky Žebrák a Točník. 

Pro děti
Hvězdárna Žebrák nabízí speciální pořady pro školy, školky, dětské tábory či seniory spojené s povídáním, audiovizuální prezentací, promítáním aktuální noční oblohy i pozorováním vesmírných objektů hvězdářskými dalekohledy.

Jednotlivé typy pořadů:
- Hvězdárna dětem 1 a 2 pro děti I. a II. stupně ZŠ
- Příběh meteoritu Žebrák
- Hvězdy jako hvězdy
- Videopořad: Stěhování na Mars
- Úchvatná videa
- Astronomická pozorování dalekohledy mimo hvězdárnu
- Astronomická pozorování dalekohledy extra na Hvězdárně Žebrák 

Sdružení Hvězdárna Žebrák
Sdružení Hvězdárna Žebrák je sdružením fyzických osob. Toto sdružení vzniklo za jediným účelem. Obnovit činnost hvězdárny, která má v Žebráku a okolí dlouholetou tradici. Mezi jeho cíle dále patří také rozšíření kulturního dění na Berounsku a přiblížení astronomie mládeži a veřejnosti. Právě proto připravuje pozorování dalekohledy pro veřejnost, akce pro školy, přednášky se zajímavými hosty, astronomické kroužky, informační linku, zpravodajství o úkazech na obloze, výstavy, vydávání zpravodaje hvězdárny, letní astrotábory atd. Chce tak dostat hvězdárnu do povědomí lidí, a to nejen v Žebráku a okolí či na Berounsku, ale i na území přesahující hranice České republiky. Jeho členové chtějí vyvíjet nejen kulturní a osvětovou činnost, ale být přínosem i pro českou astronomii. Zároveň chtějí zviditelnit město Žebrák a reprezentovat své projekty a plány. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnazebrak.cz.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG