OSTRAVA

Landek Park v Ostravě-Petřkovicích představuje největší hornické muzeum v České republice. Pro návštěvníky je tady připraveno hned pět expozic. Můžou tak na vlastní kůži okusit i pocity horníků, kteří fárali do dolů.

Landek se nachází v Ostravě-Petřkovicích, přibližně 1,5 kilometru od sjezdu z dálnice D1 a 5 kilometrů od centra Ostravy. Je lehce dostupný městskou hromadnou dopravou (směr Hlučín, zastávka Hornické muzeum).

Výška samotného kopce Landek (z německého Land-Ecke = kout země) je pouhých 280 metrů. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a které vystupují na povrch četnými výchozy uhelných slojí. Landek byl v roce 1993 vyhlášen Národní přírodní památkou. V těsné blízkosti Landeku se nachází soutok řek Odry a Ostravice.   

V lokalitě Landeku bylo zaznamenáno první osídlení a první použití uhlí před zhruba 30 tisíci lety. V roce 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká venuše. Jedná se o 46 milimetrů vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá venuše v Evropě. Její historická hodnota není o nic menší než hodnota možná známější Věstonické venuše.

Před více než 200 lety se na Landeku začalo dobývat uhlí. Lze říct, že tímto byla zahájena těžba černého uhlí na Ostravsku.

Na Landek bezprostředně navazuje v současnosti především LANDEK PARK – areál o rozloze 35 hektarů s největším hornickým muzeem v České republice, jehož součástí je sportovně relaxační areál včetně campu a stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny.

Návštěvník, který do Landek Parku zavítá, si může vybrat hned z pěti expozicí. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu landekpark.cz.