KARLOVY VARY

Karlovy Vary jako na dlani! Z rozhledny Diana si můžete prohlédnout z výšky nejen historické centrum lázeňského města a okolí, ale také vrcholky Krušných hor, Slavkovský les i lázeňské lesy pod rozhlednou.

Rozhledna Diana je mohutná čtyřboká cihlová stavba se zkosenými nárožími, postavená na hranolovém kamenném podstavci a doplněná nasazeným krytým dřevěným ochozem vyhlídkové plošiny, dosahuje celkové výšky 40 metrů. Vyhlídkový ochoz ve výšce 35 metrů je přístupný po 150 dřevěných schodech točitých proti směru hodinových ručiček nebo výtahem. Z věže je rozhled na prakticky celé město Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé a velkou část lázeňských lesů. Severně pak na Krušné hory s Klínovcem, východně na Doupovské hory a jihozápadně na Slavkovský les. Za dobré viditelnosti lze na západojihozápadu spatřit i vrcholky pohoří Fichtelgebirge (Smrčiny) a za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 70 kilometrů.

Od roku 1981 je rozhledna Diana zapsána do seznamu kulturních památek.

Mezi nejvýznamnější hosty Diany patřili v minulosti mj. Goethe, Körner a Freud.

Diana nabízí již více než 100 let panoramatický výhled do vzdálenosti až 70 kilometrů. Ne nadarmo se říká: „Kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary“

Lanovka na Rozhlednu Diana
Lanová dráha vozí hosty z kolonády na Dianu již více než 100 let. Spodní stanici najdete vedle Grandhotelu Pupp v uličce Mariánská.

Lanovka na rozhlednu vyjíždí každých 15 minut a její maximální kapacita činí 40 osob. Cesta skrz lázeňský les trvá na Dianu přibližně tři minuty a již během ní se můžete kochat výhledem na Karlovy Vary. 

Něco z historie
Vrch s nádherným rozhledem vypínající se nad lázeňským městem Karlovy Vary objevil pro turistiku v roce 1804 karlovarský občan a nožíř Václav Drumm. Se svým strýcem, historikem a kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, proklestili les, na výšině umístili dvě odpočinková sedátka a zřídili vyhlídku. Dobové průvodce propagovaly po celé 19. století toto místo jako nejlepší výhled na město. 

Podrobnější informace zájemci najdou zde