FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM / VEŘOVICE / BORDOVICE

Z rozhledny na Velkém Javorníku je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří a Štramberk. Za příznivého počasí bývá vidět až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry.

Rozhlednu Velký Javorník na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 918 metrů nad mořem nechal postavit státní podnik Lesy České republiky z popudu lesního správce. Rozhledna je pojata jako originální dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Vertikálně se člení na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící provozní místnost. Celková výška rozhledny je 25,915 metru, má dvě vyhlídkové plošiny - první ve výšce 15,295 metru a druhá ve výšce 20,245 metru nad okolním terénem.

Z rozhledny je překrásný výhled na Frenštátskou brázdu, masiv předních hor Beskyd až po Lysou horu, Ondřejník, Poodří, Štramberk, Veřovické vrchy a za příznivého počasí až na Malou a Velkou Fatru, Roháče a Belanské Tatry na východě a Jeseníky s Pradědem na severozápadě. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci. 

Historie
Vrchol Velkého Javorníku je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. O tom svědčí i první vybudování útulny v roce 1895 za arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, která v roce 1897 byla dána arcibiskupstvím Pohorské jednotě Radhošť k dispozici. Útulna byla v roce 1915 zřejmě zapálena pytláky a vyhořela. 16. září 1934 byl položen základní kámen nové chaty na Velkém Javorníku, která byla slavnostně otevřena 4. srpna 1935.

Na vrcholu Velkého Javorníku byla také postavena rozhledna již v roce 1934. Původně se jednalo o triangulační věž, kterou v roce 1929 zbudoval tehdejší Zeměměřičský úřad. Byla to jednoduchá dřevěná konstrukce o výšce přibližně 13 metrů s pozorovatelnou v přibližně desíti metrech. Z důvodu nedostatečné údržby a následně havarijního stavu byla v roce 1967 odstraněna. 

Práce současné rozhledny započaly v září 2012 vybudováním základů a základové desky a skončily v červenci 2013, kdy už na vrcholu Velkého Javorníku stála vlastní dřevěná konstrukce. Slavnostní otevření se uskutečnilo 15. srpna 2013 a celkové náklady dosáhly 3 600 000 korun.