STARÉ MĚSTO U UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

KOVOZOO Staré Město je jediná kovová zoo v Evropě. Nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Návštěvníci v KOVOZOO spatří mnoho jedinečně propracovaných zvířat v životní velikosti vyrobených z kovového odpadu. Svojí propracovaností a dokonalostí překvapují mnoho hostů. V současné době KOVOZOO obývá více než 250 zvířat a stále se rozrůstá. 

Jak vznikla myšlenka o založení KOVOZOO
Myšlenka se zrodila v hlavě otce KOVOZOO Bronislava Janečka při návštěvě Tunisu, kde viděl pár místních umělců zpracovávat různé druhy odpadu. Spojení tohoto zážitku s kovošrotem, který provozoval, měl jednoznačný cíl – vytvořit něco netradičního, ojedinělého – kovovou ZOO. Kde jinde v republice nebo dokonce v Evropě najdete kovovou ZOO? Nikde. Touto myšlenkou se také snaží ukázat, že kovový odpad nemusí vždy skončit jenom v hutích, ale může být využit i jinak, a to zábavnou formou. 

Co návštěvníci uvidí v KOVOZOO
Při návštěvě KOVOZOO spatříte jedinečně propracovaná zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového odpadu. Můžete pohlédnout do očí dvoutunovému nosorožci Norbertovi, vzhlédnout k pětimetrové žirafě Safiře a jejímu mláděti Melmenovi, nechybí ani lví výběh či stádo slonů. Zvířata svojí dokonalostí a propracovaností překvapí nejednoho návštěvníka.

V současnosti KOVOZOO obývá kolem 250 zvířat a další stále přibývají. Cílem je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší ZOO v Česku.

Zvířata však nejsou to jediné, co je v areálu k vidění. Návštěvníci si mohou například vyšlápnout na 27 metrů vysoký maják Šrotík, který po zdolání 96 schodů nabízí výhled do malebného okolí. Hned vedle této rozhledny si zájemci mohou zatočit kormidlem na pirátské lodi Naděje nebo přenocovat v kajutě kapitána Jacka. Lákají vás letadla? Jedno se v areálu nachází. Jedná se o Letoun L-610, největší letadlo vyrobené v Československu. Čekalo jej sešrotování, ale protože se majitelé firmy snaží zachraňovat staré věci a vdechnout jim nový život, rozhodli se toto letadlo zachránit a vystavit jej v areálu jako součást průmyslové historie Slovácka. 

Jak zvířata vznikají
Zvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, odborní kováři, zaměstnanci firmy či přímo samotní majitelé, kteří v rámci teambuildingu tráví příjemné chvíle se svými kolegy. I když jsou zvířata kovová, potřebují čas od času ošetřit. K tomu byla otevřena „porodnice“, kde se zvířata nejenom „léčí“, ale také „rodí“. Porodnice je k dispozici všem, kteří mají chuť tvořit a přispět tak svým výtvorem do expozice. K dispozici je vždy odborný dohled, který rád poradí a pomůže. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu kovozoo.cz.