SOKOLOV

Muzeum v Sokolově přibližuje historii rodu Nostitzů, kteří vlastnili zdejší zámek v letech 1622–1945. Dvě místnosti jsou věnovány tvorbě malíře Davida Friedmanna, který na Sokolovsku působil v letech 1946–1947. Součástí muzea jsou také výstavní sály pro pořádání krátkodobých výstav.

Sokolov je poprvé písemně připomínán roku 1279, kdy na místě dnešního zámku stála kruhová tvrz s palácem. Podoba dnešního zámku pochází ze 17. století a klasicistní úpravy v roce 1805. Sídlem muzea se stal zámek v roce 1960, kdy zde bylo umístěno Muzeum hornického Sokolovska. To se v roce 1982 přeměnilo nejdříve v městské a poté v Okresní muzeum Sokolov s odbornými pracovišti a od roku 1986 také s novou stálou expozicí. Expozice prošla v následujících letech různými úpravami, z nichž zatím největší byla zahájena na přelomu let 2012–2013, kdy došlo k jejímu rozšíření. Nově zpřístupněná část přibližuje historii rodu Nostitzů, kteří vlastnili zdejší zámek v letech 1622–1945. Další dvě místnosti jsou věnovány tvorbě malíře Davida Friedmanna, který na Sokolovsku působil v letech 1946–1947. Součástí muzea jsou výstavní sály pro pořádání krátkodobých výstav.

Vozíčkářům je částečně přístupná výstavní síň v přízemí (s doprovodem) a přednášková síň. (s doprovodem). Expozice a druhá výstavní síň se nachází v 1.patře, tedy bezbariérově přístupná není. Toalety nejsou bezbariérově přístupné. V dojezdové vzdálenosti zhruba 200 metrů od zámku se u MDK na nám. Budovatelů nacházejí bezbariérové toalety přístupné pomocí EURO klíče.

V sokolovském zámku jsou k dispozici popisky expozice a k dispozici je tištěný průvodce pro sluchově postižené.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu omks.cz.