JAROMĚŘ

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř vám dává jedinečnou možnost vrátit se do doby, kdy železnici vládla pára. Naleznete tady například kolejový jeřáb, podvalník k přepravě železničních vozů po silnici nebo expozici mechanických návěstidel.

Pokud navštívíte více jak 110 let starou výtopnu parních lokomotiv v Jaroměři, vrátíte se do doby, kdy železnici vládla pára. Kromě parních a motorových lokomotiv tady naleznete i elektrickou akumulátorovou lokomotivu z roku 1916. Nedílnou součástí expozice jsou i osobní a nákladní železniční vozy. Dále tady naleznete například kolejový jeřáb, podvalník k přepravě železničních vozů po silnici nebo expozici mechanických návěstidel. Kromě toho se dozvíte o každodenním životě ve výtopně a provozu parních lokomotiv a zjistíte i další tajemství že života a provozu železnic. Muzeum také pořádá během sezóny i řadu nostalgických jízd a dalších akcí. 

Prohlídka muzea
Návštěvníci si ve zdejším muzeu mohou vybrat, zda si expozici prohlédnou sami či s průvodcem. Pro případ prohlídky bez průvodce jsou u významných exponátů připraveny tabulky se stručnými informacemi a technickými údaji.

Prohlídka s průvodcem zpravidla začíná při zájmu návštěvníků o výklad, není stanoven přesný čas prohlídky. Nově příchozí se mohou přidat k právě probíhajícímu výkladu, nebo vyčkat na další skupinu. Průvodce seznámí návštěvníky s jednotlivými částmi výtopny, provozem v ní a její historií. Též podá základní informace o exponátech muzea. Doba prohlídky se pohybuje v rozmezí 40 až 90 minut podle zájmu návštěvníků. Možné je realizovat i cizojazyčné prohlídky, ale je potřeba se objednat předem, jinak záleží na schopnostech přítomného průvodce. 

Rezervace prohlídky

Pokud máte zájem o prohlídku železničního muzea mimo otevírací dobu, nebo plánujete exkurzi organizované skupiny, kontaktujte muzeum na telefonním čísle 728 042 999. Prohlídky nejsou omezeny minimálním počtem osob, provádí je tady už od jednoho návštěvníka. Minimální vstupné mimo otevírací dobu činí 300 korun. 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu vytopnajaromer.cz.