LAČNOV

Šafrán bělokvětý je přísně chráněná rostlina, která se vyskytuje na katastrech osmi obcí v České republice. Jednou z nich je obec Lačnov ležící na Hornolidečsku. Jak se sem šafrány, které zde nejsou původním druhem, dostaly, je předmětem různých úvah. Pravděpodobné je to, že se šafrán vysemenil ze sena, které s sebou přivezli francouzští vojáci během napoleonských tažení.

Šafrán bělokvětý v Lačnově vykvétá hned v několika lokalitách, ta neznámější leží nedaleko centra obce, pár desítek metrů za areálem místní školy. Motoristy potěší, že zde zpravidla najdou místo k parkování.

Pro úspěšnost výpravy za zážitkem spojeným s koberci fialově kvetoucích rostlin jsou důležité dvě věci – správné načasování a doplnění prohlídky šafránů turistickým výšlapem.

Načasování je relativně snadné. Na webových stránkách obce Lačnov jsou uváděny aktuální informace o tom, zda šafrány již kvetou. Lokalitu s kvetoucími šafrány najdete také snadno, obcí k ní vedou směrové šipky.

Doplnit výlet do Lačnova atraktivní turistickou trasou také není složité. Přímo se nabízí výšlap k zajímavým Lačnovským skalám. Vede k nim žlutě značená turistická stezka, na kterou narazíte na severním (horním) konci Lačnova. Skály jsou roztroušeny ve třech skupinách, z nich největší jsou Horní skály. Jsou zajímavé množstvím dutin a členitostí povrchu. Z centra Lačnova je to ke skalám necelých 6 kilometrů.