ČR

Kapela Bombarďák hraje pro děti od roku 2012 a jejich nové album nese název Čtvrtek. Nahrávka obsahuje tu správnou bombarďáckou směs slovních hříček, zasypanou kupou popěvků a rytmů, dokořeněnou divokostí a radostí. Modrá, žlutá a červená jsou barvy předchozích tří titulů a jako čtvrtá přišla na řadu barva zelená. Dvacet krátkých vypalovaček nabídne punk, pop, country, rock, folk, blues, skorolidovku i pseudostředověk.

Kapela Bombarďák se drží osvědčeného receptu – češtinářské kejkle a vtipy jsou základem odlehčených písniček, které procházejí rozličnými žánry tak lehce jako projímadlo trávicím traktem. Zpěvák a režisér Jiří Jelínek sděluje, jak to chodí ve skupině:

Slova dělám v kapele já, Michal je mistr přes údernou pravačku, Filip pumpuje melodickým srdcem, Matěj bravurně ovládá bosou nohu na kolejích a Michal Špirko opět dodal pravidelné plíce. To je anatomie Bombarďáka. Ovšem v hlavní roli je samozřejmě žena, náš host na albu, Johana Vavřínová.

Tohle spojení skvěle fungovalo už na předchozím albu 3FO3 a současná nahrávka Čtvrtek to jen potvrzuje.

Každá píseň má svoje místo a svůj rodokmen. Jiří Jelínek přiznává, že děti (a to nejen ty z rodin Bombarďáků), jsou často inspirací: „Například hned úvodní písnička EMILCE je věnována kolemjdoucí Emilce, když mi na ulici řekla - ‚tak jsem si říkala, jestli jsi opravdu Bombarďák, ale na jevišti se míň hrbíš.‘ TAMBURÍNA vznikala v hotelu na manželské posteli, kam nás málem nepustili, protože jsme měli slámu na botách, když jsme vraceli z festivalu. STELLA vznikla v Roškopově na kopci, HRÁŠEK před představením v divadle Minor a ŠTĚSTÍ během představení tamtéž.

Jedna písnička se ale naprosto vymyká všem ostatním skladbám, které kdy Bombarďák složil. A je to jasné už podle názvu – NEVESELÁ. Pojednává o tom, že není nic špatného na tom, když je člověku smutno a že se proti tomu nemusí nijak bojovat.

Přestože je Čtvrtek zelený, kapelu neuvidíte jinak než v bílých tričkách. „Bílá se nesepere! Kdysi jsme si říkali, že s každým CD budeme měnit barvy oblečení podle obalu, ale při té frekvenci hraní bychom na konci léta byli zase bílí a totálně sepraní! Ale bílou nesepereš!“ Přijďte se sami přesvědčit na speciální koncerty k vydání alba v pražském Minoru 27. listopadu a v brněnském Divadle Polárka 30. listopadu.

Speciální koncerty u příležitosti vydání alba:

 1. 11. 2019 Praha – Divadlo Minor 30. 11. 2019 Brno – Divadlo Polárka

Seznam písní:

 1. Emilce 02:09
 2. Schovávaná 01:40
 3. Johnny 01:56
 4. Obě 01:38
 5. Skoro 00:53
 6. Teta 02:02
 7. Hrášek 01:48
 8. Líbal 01:54
 9. Dárek 02:09
 10. Neveselá 02:14
 11. Krleš 01:43
 12. Tamburína 01:20
 13. Stella 01:29
 14. Hokaido 01:55
 15. Sherlock 01:18
 16. Hloupá 01:52
 17. Náměstí 02:07
 18. Štěstí 02:32
 19. Taborová 01:54
 20. Tenis 02:07

Bombarďák hraje:
Jako tři prvky z množiny: Jiří Jelínek, Michal Dalecký, Filip Nebřenský, Matěj Pospíšil

Hosté:
Michal Špirko, Johana Vavřínová, Ivana Machalová, Tereza Lexová, Petra Reksoprodjo, Milan Jakeš a Ondřej Ježek


BIO Bombarďák
Bombarďák je název skupiny, jejíž začátky se vztahují ještě ke kapele 3B. BomBarďák. Zásadní postava, beatboxer a průvodce z alba Bongo BomBarďák, se stal nejprve inspirací pro dětské hudebně divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka! To mělo premiéru na festivalu Colours of Ostrava 2012. Na jeho základě pak vznikla „modrá“ deska Písničky kluka BomBarďáka, která vyšla v roce 2013 u Indies Scope. V roce 2015 na debut navazuje druhé, „žluté“ album Píp. Třetímu CD je přezdíváno „červené“, jmenuje se 3FO3 a datum vydání je podzim 2017. Autor představení i všech textů na albu Jirka Jelínek tvoří kapelu společně s Michalem Daleckým, Filipem Nebřenským a Matějem Pospíšilem, kteří odpovídají za muziku. Bombarďák už s úspěchem odehrál více než dvě stovky koncertů a představení po celé republice.

Jiří Jelínek: herec, autor, režisér, kreslič komiksů, vykřikovač písňových textů. Zakladatel Divadla DNO, občas člen divadel Husa na provázku, Tramtarie atd. Otčím komiksové postavy FAGI.

Michal Dalecký: herec (divadlo Reduta Brno, Husa na provázku, Národní divadlo Praha, divadlo DNO, Komediomat...), muzikant (Meteor z Prahy), módní ikona, idol.

Filip Nebřenský: muzikant, programátor, hudební skladatel, učitel, příležitostný herec, sběratel hudebních nástrojů, inženýr a trojnásobný otec. Člen hudebních skupin Hm… a Pískomil se vrací.

Matěj Pospíšil: stále čerstvý fotr, střihač, muzikant a mistr v záskoku do dálky.