KADAŇ

Severočeská Kadaň byla první zastávkou v novém roce, kam přijel soubor Divadla Dětí již v neděli 12. ledna na odpolední stavění scény, aby se v pondělí 13. ledna od 8.30 a od 10.00 mohla uskutečnit dvě první ze 140-ti naplánovaných představení v roce 2020.

Ve druhé polovině roku se přidají další představení Mezinárodního hudebního divadla dětí, International Children´s Musical Theatre za hranicemi České republiky.

Nová posila hereckého souboru, Lucia Svobodová ze Slovenska přináší do inscenace nové prvky jak jazykového, tak i scénického uchopení scény. 

Příznivě naladěné kadaňské publikum, dobře připravené na představení metodickým oddělením Divadla Dětí při Karlovarském hudebním divadle, přivítalo slovenského hosta vřele a potlesk malých diváků po obou představení dal hercům najevo, že slovensko-česká vzájemnost přetrvává i po rozdělení Československa na dva samostatné státy.

Premiéra proběhla od 8,30 bez nejmenší chybičky. Druhé představení bylo narušeno pozdním příchodem některých diváků. Půl hodiny po očekávaném začátku představení se v sále konečně zhaslo, a to už děti z mateřské školky Stonožka ze Zelené ulice smutně nasedaly do autobusu.

Děti v hledišti od samotného slovensko-českého vstupu na forbíně kultivovaně a poučeně reagovaly, spolupracovaly s herci, básně i písně zpívaly se souborem a v závěru interaktivně dokonale vytřídily hromadu domácího odpadu, které na jevišti zanechal nešťastný Vítr. Tak jako po prvním představení, i po druhém zaznělo sálem v závěru halalí, tralalí, netřídí jen pomalí.  A diváci tleskali, díky přišly nejenom hercům, ale také spolupracujícím dětem na scéně a po focení s divadelními loutkami byl předjednán termín následného představení pohádky Kterak čtyřhlavý drak Yrav Yvolrak pozřel Karla v roce 2021.

A tak se hluboce pokořený a zklamaný divadelní šotek se svým dlouhým nosem odšoural smutně podél zdí  kadaňského divadelního sálu někam k Neumětelům a soubor Divadla Dětí v novém projektu Mezinárodního hudebního divadla dětí naložil v Kadani scénu a aparatury a odjel do srdce světoznámých Karlových Varů, aby zde na komorní scéně divadla Husovka započal přípravy k šesti představením, které se za sebou odehrají do plného sálu od úterý do čtvrtka.