Logo Aktivní dítě

Tisíce žáků základních škol změří síly v informační soutěži IT-SLOT

13.11.2018 / ČR

Jak se mladí lidé orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Informační gramotnost žáků 8. a 9. tříd základních škol prověří 9. ročník celostátní soutěže IT-SLOT. Registrace škol a žáků je možná on-line do pondělí 19. listopadu.

Autor / zdroj foto: SSSVT

Soutěž nabírá na popularitě mezi žáky i učiteli – do loňského osmého ročníku se zapsalo 203 základních škol a 4 599 řešitelů napříč všemi kraji. Silnou konkurenci v boji o hodnotné ceny lze očekávat i letos. Týden před ukončením registrace organizátor evidoval 92 přihlášených základních škol a 2 244 žáků z celé České republiky.

Cílem soutěže IT-SLOT je ukázat žákům informační technologie v jejich komplexnosti, podnítit jejich logické myšlení a třeba také vzbudit zájem věnovat se IT i v budoucnu. Dnešní čtrnáctiletí běžně používají chytrý mobilní telefon nebo tablet. Slouží jim však především k virtuální komunikaci na sociálních sítích a sledování vlivných youtuberů a bloggerů. Na počítači už někteří méně rozumí nástrojům v sadě pro tvorbu dokumentů nebo správě e-mailového účtu. Hojně využívají aplikace a na internetu jsou schopni si vyhledat vše, co je zajímá, ale máloco je donutí přemýšlet,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž každoročně pořádá. 

Název IT-SLOT poukazuje na Systém Logických Otázek, které se v testu dotýkají dvou oblastí – informačních technologií a ve druhé části matematiky a logiky. První kolo soutěže proběhne on-line v učebnách informatiky všech přihlášených škol, a to 20. nebo 21. listopadu, záleží na škole, které datum jí víc vyhovuje. Na vyplnění 25 otázek budou mít řešitelé po přihlášení do systému 30 minut. Padesát nejlepších účastníků a jejich učitele poté přivítá organizátor soutěže Soukromá střední škola výpočetní techniky u sebe na Proseku 12. prosince ve finálovém klání.

Také letos budou finalisté soutěžit o hodnotné ceny od firmy Dell jak pro sebe, tak pro své základní školy. Ve hře je 14palcový notebook s pokročilými aplikacemi určený školám nebo notebook-tablet v jednom přenosném zařízení pro jednotlivce,“ vyjmenoval ředitel SSŠVT Martin Vodička.

Přihlásit školu a žáky do soutěže IT-SLOT je možné do 19. listopadu na webu soutěže www.it-slot.cz.

Průběh soutěže IT-SLOT:

  • Registrace: do 19. listopadu na it-slot.cz. Školu zaregistruje pověřený zástupce. Po aktivaci registrace bude moci přihlásit jednotlivé účastníky soutěže.
  • kolo soutěže: ve dnech 20. nebo 21. listopadu, probíhá v registrovaných školách on-line, každý soutěžící obdrží unikátní přihlašovací údaje do svého profilu a v něm vyplňuje test, výsledky a 50 finalistů budou vygenerovány systémem pořadatele ihned po ukončení 1. kola (při shodném výsledku rozhoduje čas vypracování).
  • kolo soutěže: ve středu 12. prosince v učebnách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze, kam nejvýše tři finalisty zjedné školy doprovodí učitel, slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne bezprostředně po dokončení druhého kola.
Autor: Eliška Crkovská
Váš prohlížeč nepodporuje SVG
VYBERTE SI SVŮJ REGION
Zobrazte si aktuality přímo z vašeho okresu!