Opět po roce jsou tu zase Vánoce a s nimi již tradiční muzejní adventní tvoření. Pro malé i velké návštěvníky bude v šumperském muzeu připraveno pečení a zdobení perníčků, výroba vánočních dekorací a další aktivity.

Zobrazit detaily k akci

Už pošesté se Frenštát pod Radhoštěm zapojuje do společného zpívání koled na akci Česko zpívá koledy, kterou pořádá regionální Deník. Přijďte si ve středu 11. prosince 2019 na frenštátské náměstí společně s ostatními zazpívat známé koledy a naladit se na pohodovou předvánoční atmosféru.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum Skuteč zve všechny zájemce na přednášku Lomy Amerika - mystérium Českého krasu, která se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince v 18 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Příležitost příjemně se naladit na blížící se vánoční svátky a ručně vytvořit dárek někomu blízkému přinese adventní tvoření drobných šperků a vánočních ozdob v prostorách zábřežského muzea.

Zobrazit detaily k akci

Pátek 13. prosince bude v Domě přírody Litovelského Pomoraví – centru Sluňákov patřit akci Vánoční tvořivé dílny. Přijďte se inspirovat na vánoční dílny a pojďte s dětmi hledat vlastní adventní radosti a trochu odpočinku.

Zobrazit detaily k akci

Přijďte načerpat vánoční atmosféru do areálu dolu Anna na adventní trhy žáků ZŠ Březové Hory, kteří budou své výrobky prodávat v sobotu 14. prosince od 9 do 12 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum a knihovna Čáslav pro vás připravuje dvě vánoční dílny. První se uskuteční v neděli 8. prosince od 10 do 16 hodin ve výstavní síni na náměstí J. Žižky z Trocnova. Zde si můžete ozdobit perníčky společně s autorkou výstavy “Vánoce s vůní perníku” Danou Holmanovou.

Zobrazit detaily k akci

V sobotu 14. prosince připravují na hradě Šternberk vánoční divadlo pro děti. Od 15 hodin se v Hodovním sále představí šternberští ochotničtí komedianti – ŠOK, kteří zahrají hned dvě loutkové pohádky na naše nejmenší návštěvníky.

Zobrazit detaily k akci

Přijďte nasát vánoční atmosféru na zámek Zákupy. Můžete se těšit na adventní prohlídky, vánoční nadílku, adventní koncert ZUŠ Česká Lípa i na vánoční orloj či koledy. To všechno v sobotu 14. prosince v době od 13 do 18 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Oživené prohlídky zámku spojené s vyprávěním o historii Vánoc, s ukázkami vánočních zvyků a tradic, s koledami, zpěvy a s jedinečnou možností zhlédnout zámecký palffyovský betlém. Tak budou vypadat Adventní oživené prohlídky zámku Březnice, které se uskuteční v sobotu 14. prosince od 10 do 15.30 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Na prosincové soboty připravují na hradě Šternberku Vánoční prohlídky. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid.

Zobrazit detaily k akci

Na Slezskoostravském hradě se již tradičně uskuteční oblíbené Vánoce na hradě, jejichž součástí bude vánoční jarmark s doprovodným programem neseným v duchu vánočních tradic a zvyků.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 14. prosince bude v době od 13 do 17 hodin v Domě přírody Litovelského Pomoraví – centra Sluňákov patřit akce Adventní svícení.

Zobrazit detaily k akci

Oslavte předvánoční čas netradičně s roboty. Pracoviště Záběhlice-Zahradní Město zve všechny děti od 5 let na vánoční robotický workshop, který je na programu v sobotu 14. prosince. Seznámíte se s roboty a programováním s počítačem, ale i bez. Budete řešit zábavné a kreativní úlohy s vánoční tématikou za pomocí robotů.

Zobrazit detaily k akci

Tradiční řemeslné dílny pro děti – Čert ze sušených švestek. Tak se jmenuje akce, při které si popovídáte o tom, jak toto sváteční období kdysi trávily samotné děti, a vytvoříte si jednu z tradičních mikulášských a vánočních nadílek – čerta ze sušených švestek.

Zobrazit detaily k akci

Letošní Vánoce U Halánků jsou zaměřeny na poznávání starověkého Egypta! Přijďte se svými blízkými strávit předvánoční odpoledne plné pohody, poznávání a tematického tvoření. Akce je na programu v sobotu 14. prosince od 14 hodin.

Zobrazit detaily k akci

V neděli 15. prosince budete mít možnost navštívit zámecké interiéry zámku Kozel, které vám tady představí v netradičním pojetí pod názvem "Když zámek spí".

Zobrazit detaily k akci

Známý vánoční příběh odvyprávějí ve čtvrtek 19. prosince od 17 hodin na velkém nádvoří třeboňského zámku Borovanští betlémáři. Ožije tu zpráva o narození Ježíše Krista, které podle Nového zákona oznámil archanděl Gabriel v jednom z hlavních křesťanských míst ve Svaté zemi – v severoizraelském Nazarethu.

Zobrazit detaily k akci

Netradiční předvánoční vycházka přiblíží místa, na kterých se v dávné minulosti ve Frýdku provozovaly zimní sporty, např. Štěpnické údolí, Landek, Pražmova ulice, Těšínská, Národních mučedníků a Střelniční ulice, Zavadilka a další.

Zobrazit detaily k akci

Ztišený, radostný a kulturní. Zvnitřněný a duchovní. Takový bude advent na Provázku – první v současné éře oblíbené brněnské scény. Rozzáří jej čtyři víkendy, jejichž program plný vzácných hostů z blízka i daleka nabídne vítanou protiváhu k předvánočnímu shonu a kýči.

Zobrazit detaily k akci

V sobotu 21. prosince vás správa zámku v Litomyšli a jeho průvodci zvou na rozverné a nekorektní divadelní prohlídky Vánoční Valdštejnské hrátky. Rezervace vstupenek nutná.

Zobrazit detaily k akci

Správa zámku Červené Poříčí zve všechny zájemce na procházku nočním zámkem s deseti adventními zastávkami u vánočních stromů. Ta je na programu v sobotu 14. a 21. prosince.

Zobrazit detaily k akci

Udělejte si některou sobotu výlet do Lenory na Prachaticku, kde můžete navštívit zděnou obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století. Je opět v provozu a Lenorští vám tady upečou chleba, koláče nebo housky. Tak přijeďte někdy ochutnat.

Zobrazit detaily k akci

Život Viktoriánské éry. Tak se jmenuje přednáška o každodenním životě lidí v Británii 19. století v Městské knihovně v Kravařích.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 22. února bude v době od 10 do 16 hodin v Domě přírody Litovelského Pomoraví – centra Sluňákov patřit tradičnímu tematickému dni, který bude plný aktivit pro děti a rodiče. Den pro rodiče a děti na Sluňákově nabídne také bohaté občerstvení, představení Divadla na cucky a další doprovodný program.

Zobrazit detaily k akci

Městská část Praha 8 a Spolek Nicholase Wintona z.s. vás zvou na výstavu věnovanou životním osudům Wintonových dětí, která je k vidění od 11. listopadu do 11. prosince v Grabově vile v Praze-Libni.

Zobrazit detaily k akci

Při příležitosti akce Vánoce na Hrádku u Nechanic vás pořadatelé srdečně zvou na třetí ročník Vá-NOČNÍCH prohlídek. Nenechte si ujít příležitost nechat se průvodcem seznámit s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi v jedinečné, mírně potemnělé večerní atmosféře svátečně nazdobeného zámku.

Zobrazit detaily k akci

Královský advent na hradě Křivoklát se uskuteční ve dnech 7. a 8. prosince a 14. a 15. prosince. Vánoční atmosféra čeká na všechny návštěvníky i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří.

Zobrazit detaily k akci

Tradiční adventní prohlídky vám letos připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky.

Zobrazit detaily k akci

O první tři adventní víkendy v prosinci můžete opět navštívit zámek v Hořovicích. Čeká vás prohlídka slavnostně vyzdobeného zámku s výkladem zaměřeným na prožívání adventních a vánočních tradic.

Zobrazit detaily k akci

Nenechte si ujít XXVII. Vánoce na Hrádku u Nechanic. Od 30. listopadu do 15. prosince vás ve vánočně vyzdobených interiérech seznámí s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi.

Zobrazit detaily k akci

Oldřich Karlíček – ESK modely zve všechny zájemce na tradiční výstavu modelů, která se uskuteční o víkendu 14. a 15. prosince v České Skalici.

Zobrazit detaily k akci

Ve znamení blížících se Vánoc se ponese od první adventní neděle veškerý program na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Historické interiéry rozzáří tisíce baněk z Irisy Vsetín, proběhne tradiční seriál adventních dílen, lektorský program pro školní kolektivy a chybět nebude ani oblíbená zámecká akce O Vánocích…

Zobrazit detaily k akci

V prostoru čítárny denního tisku v Krajské vědecké knihovně v Liberci si od 4. prosince do 15. ledna můžete prohlédnout putovní výstavu Vlk – náš staronový soused, která představuje život vlka, jenž má své místo v přírodě i kultuře. Výstava bude otevřena vernisáží ve středu 4. prosince v 17 hodin.

Zobrazit detaily k akci

V Muzeu zlata Nový Knín můžete obdivovat betlémy současných regionálních tvůrců včetně unikátního perníkového betlému. Výstavu můžete navštěvovat do 15. prosince. 

Zobrazit detaily k akci

Vánoční variace, výstava dětských prací s podzimní a zimní tématikou patří k tradicím předvánoční doby ve Frenštátě pod Radhoštěm už více než osmnáct let. Různými výtvarnými technikami zachycují adventní a vánoční náladu na svých obrázcích a dekoracích děti z mateřských, základních a středních škol, Základní umělecké školy a Centra volného času Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Zobrazit detaily k akci

Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Taková je výstava Vánoce v hornickém domku, která je k vidění v Hornickém skanzenu Březové Hory - Ševčinském dole v Příbrami.

Zobrazit detaily k akci

Víte, že v dolech se pracovalo i na Štědrý den? Jak taková vánoční šichta vypadala, je možné vidět a zažít v Prokopské štole na dole Anna. Nebude chybět ani jízda důlním vláčkem.

Zobrazit detaily k akci

Sto let bezpečnostních sborů aneb Od četnictva k policii. Tak se jmenuje velká figurální výstava, která mapuje vývoj stejnokrojů, odznaků, výstroje a výzbroje příslušníků bezpečnostních sborů působících na území České republiky od roku 1918 do současnosti.

Zobrazit detaily k akci

Město Uherský Ostroh zve všechny fanoušky hororové literatury a filmu na výstavu Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. O tom, že nejznámější upír je hrabě Drákula, nebude určitě nikdo pochybovat. Jeho příběh byl několikrát zfilmován a šlechticův hrad v rumunské Transylvánii dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Balkánu.

Zobrazit detaily k akci

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích zve všechny zájemce na výstavu Bratři Hamiltonové. Obrazy aristokratického lovectví 18. století. Výstava seznamuje návštěvníky s životními osudy „malířské dynastie“ Hamiltonů včetně výsledků posledních výzkumů jejich tvorby.

Zobrazit detaily k akci

Kluziště i nová edice vratných kelímků bude zpestřením Veselých vánočních hodů, které pořádá Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Městem Vsetín od 16. do 21. prosince. Během šestidenní akce v prostoru mezi Svárovem a náměstím Svobody bude pro návštěvníky kromě jarmarku s vánočním zbožím a pochutinami připraven také bohatý kulturní program v podání jak profesionálních kapel, tak i místních skupin a umělců.

Zobrazit detaily k akci

Letošní adventní prohlídky vás zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945.

Zobrazit detaily k akci

Státní zámek Hluboká připravil na letošní advent novinku, kterou budou netradičně vyzdobené prostory zámecké kuchyně. Na výzdobě kuchyně budou pracovat zahradníci z několika jihočeských zámků a významný český florista Slávek Rabušic.

Zobrazit detaily k akci

Víkend 21. a 22. prosince bude na zámku v Telči patřit živému betlému a folklorním souborům Podjavořičan a Kvítek. Nenechejte si ujít jedinečný kulturní zážitek, který navodí pravou vánoční atmosféru.

Zobrazit detaily k akci

Nasajte pravou vánoční atmosféru. Pořadatelé pro vás připravili hned pět předvánočních víkendů, při kterých se pomalu naladíte na kouzelný adventní čas a zažijete věci, které k Vánocům prostě patří.

Zobrazit detaily k akci

Vánoční atmosféru selského stavení si můžete užívat po všechny adventní víkendy. Zahájení bude 29. listopadu od 17 hodin, kdy statek navštíví český folkový hudebník, skladatel a písničkář Jaroslav Hutka.

Zobrazit detaily k akci

K navození té správné vánoční atmosféry připravilo Muzeum loutkářských kultur i letos pro své návštěvníky speciální adventní program. Jako každoročně se mohou těšit na oblíbenou mikulášskou nadílku přímo v muzeu, vánočního Anděla splněných přání, loutková divadelní představení s vánoční tematikou nebo večírek pro seniory.

Zobrazit detaily k akci

Znáte Povídání o pejskovi a kočičce? Kdo by neznal. A právě touto knížkou se inspirovali v Zámeckém sklepení v Litomyšli, a tak se tradiční výstava vánočních ozdob ponese v duchu příběhů těchto dvou c...

Zobrazit detaily k akci

Každým rokem se na náměstí Republiky v Plzni konají Adventní trhy. Letos, v roce 2019, budou trhy v termínu od 23. listopadu do 23. prosince. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Zobrazit detaily k akci

Advent na Zelňáku i na Moraváku otevřou své pomyslné brány 22. listopadu, naposledy je návštěvníci budou moci navštívit 23. prosince. Strom na Zelném trhu se rozsvítí 29. listopadu v 18.00 hodin. Bruslák pod Joštem se otevře veřejnosti 27. listopadu a bruslit se bude, pokud počasí dovolí, až do konce února.

Zobrazit detaily k akci

Víte, jak to bude vypadat s rokem 2019 a na co všechno se budete moct podívat? Ostrava připravila opět velmi zajímavé trhy, které se vám budou zaručeně líbit. Vysoký strom uprostřed trhů, krásně nazdobené náměstí, malé stánky se zajímavým sortimentem a k tomu padající sněhové vločky.

Zobrazit detaily k akci

V předvánočním čase se můžete v historickém centru Brna svézt speciální vánoční tramvají, která jezdí na trase z náměstí Svobody na Českou a přes Malinovského náměstí a Hlavní nádraží přes zastávku Zelný trh zpět na náměstí Svobody. Tato tramvaj jezdí od 23. listopadu do 23. prosince každých dvacet minut.

Zobrazit detaily k akci

V pátek 29. listopadu 2019 v 10 hodin se otevřou stánky v rámci vánočních trhů na Masarykově a Jiráskově náměstí v Ostravě. Otevřeny budou denně od 10 do 20 hodin a potrvají do pondělí 23. prosince.

Zobrazit detaily k akci

Po dvaatřicet dnů a večerů bude žít centrum města atmosférou a rytmem Vánočních trhů Olomouc. Proslulé olomoucké vánoční trhy navíc letos nabídnou spoustu novinek, včetně rozšíření plochy o areál tržnice. Návštěvníky Olomouce navíc může kromě punče hřát i pocit, že trhy budou letos ekologičtější.

Zobrazit detaily k akci

Od pondělí 25. listopadu bude na Karlově náměstí v Třebíči stát vánoční strom. Letos je jím zhruba patnáctimetrová jedle obrovská z ulice Dr. Suzy. Společně s další vánoční výzdobou a rozšířeným betlémem bude rozsvícen na první adventní neděli, 1. prosince v 17 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích zve všechny zájemce na tradiční vánoční výstavu do černé kuchyně strakonického hradu. Tradiční vánoční výstava přibližuje nejvýznamnější tradice a zvyky udržované od adventu až po Tři krále.

Zobrazit detaily k akci

Vánoční trhy v Karlových Varech se letos odehrají v kulisách lázeňského centra. Začnou v sobotu 30. listopadu a potrvají do 26. prosince. Sváteční atmosférou bude protknuta celá trasa od hotelu Thermal ke Grandhotelu Pupp. Centrem dění bude Mlýnská kolonáda, kam budou situovány trhy a doprovodný program. Vánoční strom a atrakce pro děti najdou návštěvníci u Thermalu.

Zobrazit detaily k akci

Krása a rozmanitost vánočních ozdob, kolekce dobových dárků, hraček, betlémů, vánoční stromky a dekorace v historickém aranžmá, reprezentačně vybavené zámecké interiéry, výstava keramiky a ilustrací Ludmily Vaškové z Rožnova pod Radhoštěm i prezentace zajímavých předmětů z mobiliárních fondů hradeckého zámku. Takové jsou Vánoce na zámku v Hradci nad Moravicí.

Zobrazit detaily k akci

Skautská lilie za ostnatým drátem. Tak se jmenuje výstava přibližující osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality, včetně osudu skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás.

Zobrazit detaily k akci

Ani gram uranu okupantům. Tak se jmenuje výstava historických dokumentů k událostem z roku 1968 v Příbrami, která je k vidění do 27. prosince v Památníku Vojna Lešetice.

Zobrazit detaily k akci

Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku. Tak se jmenuje výstava dokumentující poslední dny 2. světové války na Příbramsku. K vidění je do 27. prosince v Památníku Vojna Lešetice.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Hrady na Jizeře vám představí stručnou historii hradů střežících v minulosti břehy Jizery a také pověsti, které se k jednotlivým objektům vážou. Výstava potrvá do 28. prosince.

Zobrazit detaily k akci

Vychutnejte si atmosféru zámeckých komnat po setmění, kdy vám na cestu honosnými pokoji svítí tak, jako za starých časů, jen desítky voskových svíček. Při noční prohlídce zámku si budete připadat jako na návštěvě u bohatých známých.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou zve všechny zájemce na výstavu Betlémů, které můžete obdivovat v období od 28. listopadu do 28. prosince. Více informací najdete na plakátu.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum Bučovice zve všechny zájemce na výstavu nazvanou Sladké Vánoce, která je ve zdejším muzeu k vidění od 21. listopadu do 29. prosince.

Zobrazit detaily k akci

Doba genová. Tak se jmenuje jedinečná výstava, která vám představí všechno, co jste chtěli vědět o DNA, genech, dědičnosti a jak se tyto informace využívají ve výzkumu Národního muzea.

Zobrazit detaily k akci

Na výstavě Keltové se seznámíte nejen s duchovním i každodenním životem keltských kmenů, ale také s bohatým a proměnlivým světem doby železné ve střední Evropě. Výstava Keltové ve svém původním rozsahu skončila k 31. říjnu. Nyní je návštěvníkům přístupná pouze část věnovaná každodennímu životu keltských kmenů.

Zobrazit detaily k akci

Slezské zemské muzeum nabízí zájemcům možnost prohlídky nově zrekonstruovaného Müllerova domu s komentovaným výkladem. Komentované prohlídky jsou na programu každý víkend vždycky v 10 a v 15 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Vydejte se za tajemstvím nejstarší části původního hradu. Dotkněte se tesaných chodeb, které chránily obyvatele v těžkých dobách. Projděte labyrintem chodeb, přečtěte si báchorky a pověsti, ale také skutečné události, které se tu odehrály. Zámecké sklepení ve Vlašimi je tu pro vás. Navštěvovat jej můžete do 29. prosince 2019.

Zobrazit detaily k akci

Jak šel čas … s muzeem. Tak se jmenuje výstava představující historické fotografie z bohatého fotografického archivu Oblastního muzea v Litoměřicích, dobové grafické listy i autentické stavební plány litoměřické staré radnice.

Zobrazit detaily k akci

Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou - to čeká návštěvníky vily Stiassni během adventních a vánočních prohlídek, kdy nebude chybět vánoční stromeček a nejedno překvapení pro návštěvníky...

Zobrazit detaily k akci

Kouzelnou atmosféru v čase adventu a Vánoc ve městě a jeho okolí navodí desítky akcí, které jejich organizátoři připravili v Hluboké nad Vltavou. Třetí ročník projektu Andělská Hluboká začíná už neděli 24. listopadu.

Zobrazit detaily k akci

Oblíbené Vánoce ve Valmezu startují na náměstí už v pátek 6. prosince. Přinesou bohatý program, v němž nesmí chybět vystoupení hudebních hvězd, široká škála výrobků s vánoční tématikou, ani speciality k jídlu a pití. Letošní Vánoční trhy se navíc obejdou bez jednorázových plastových kelímků.

Zobrazit detaily k akci

První adventní neděle je za dveřmi a s ní také zahájení Znojemského adventu na Masarykově náměstí, který se ponese v duchu ladovské zimy. Nenechte se ujít jedinečnou výstavu obrazů Josefa Lady, postavu kocoura Mikeše, ponocného, velkoformátovou fotostěnu nebo pravou staročeskou zabijačku.

Zobrazit detaily k akci

Sbírky ve fotografiích. Tak se jmenuje výstava velkoformátových fotografií Petra Jana Juračky zachycující předměty z přírodovědecké sbírky Národního muzea.

Zobrazit detaily k akci

Drobné krátkodobé výstavky obohacují Náprstkovo muzeum a představují rozmanitost jeho sbírek. Muzeum připravilo pravidelné výstavky a doprovodné programy, které představují zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu Náprstkova muzea.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Tajný život sbírek nabízí pohled do jinak skrytého nitra muzejního provozu. Navštěvovat ji můžete v Historické budově Národního muzea do konce roku 2019.

Zobrazit detaily k akci

Přineste nebo pošlete váš perníkový hrad od 25. do 29. listopadu a na státním hradu Nové Hrady ho vystaví přímo na zimní prohlídkové trase "Vánoce u pana správce".

Zobrazit detaily k akci

Pokud rádi bruslíte, můžete si stejně jako v předešlých letech, i během letošní zimy zabruslit v historickém centru Olomouce. A to od 1. listopadu až do konce roku. Část Dolního náměstí slouží v této době jako veřejné kluziště.

Zobrazit detaily k akci

Eduard Štorch v našem kraji. Tak se jmenuje panelová výstava na nádvoří Muzea Mladoboleslavska, která mapuje působení proslulého spisovatele, učitele a archeologa na Mladoboleslavsku a okolí.

Zobrazit detaily k akci

V dubnu to je 100 let, co se k Brnu připojilo 21 okolních obcí a 2 města a Brno se stalo Velkým. Rozloha města se tím totiž zvětšila téměř sedmkrát a počet jeho obyvatel vzrostl skoro na dvojnásobek. Oslavte tuto velkou událost – jste zváni na několik akcí.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Království včel na zámku Kačina představuje jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu. Návštěvníci mají možnost odhalit rozmanitost a tajemství včelích úlů a zjistit, jak se včelám bydlí na zámku. Výstava potrvá do konce roku 2019.

Zobrazit detaily k akci

Jedinečná kolekce vybraných modelů lidových staveb z celého meziválečného Československa, tj. včetně Slovenska a Podkarpatské Rusi, je přístupná na zámku Kačina. Výstava je tady k vidění do konce roku 2019.

Zobrazit detaily k akci

Mravenci jsou významnou skupinou hmyzu, která v mnohém ovlivnila rostlinný svět. Váha všech mravenců je vyšší než váha celého lidstva. Všechny tyto mravence je třeba ubytovat. Na zámku Kačina v Kutné Hoře vám ukážou jejich přepychová obydlí v rostlinách.

Zobrazit detaily k akci

Oblastní muzeum v Lounech připravilo pro své návštěvníky novou přírodovědnou výstavu nazvanou Stepi Lounského středohoří. Jejím cílem je přiblížit nejen sysla obecného.

Zobrazit detaily k akci

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě zve všechny zájemce na výstavu nazvanou Lukostřelci a ostrostřelci v České Lípě. Ta je k vidění v galerii Chodba až do konce roku 2019.

Zobrazit detaily k akci

Malý svět techniky U6 v ostravských Dolních Vítkovicích (DOV) otevírá od 28. března novou dočasnou expozici. Její ústřední postavou je legendární hračka „Igráček“. Postavička, která provází generace českých dětí od roku 1976. Původně něco jako malý robotek „do kapsy“, dnes figurka ztělesňující zástupce mnoha profesí.

Zobrazit detaily k akci

Náš les. Tak se jmenuje výstava, na které navštívíte nejen lužní lesy, bučiny a jedlobučiny, teplomilné doubravy, bory, horské smrčiny a kulturní lesy, ale i obory, zdevastované lesy, paseky a lesní okraje, či remízky a větrolamy.

Zobrazit detaily k akci

Významné devítky. Tak se jmenuje výstava v Městském muzeu Krnov, která se věnuje významným událostem v české historii i historii města Krnova, jejichž letopočet je zakončen číslovkou 9.

Zobrazit detaily k akci

Ve foyer Kulturního domu Příbor je k vidění fotografická výstava Zdeňka Kübela a Jiřího Slaného zobrazující historii výroby osobního automobilu Tatra v Příboře.

Zobrazit detaily k akci

Ve výstavní síni v Karviné, pobočce Muzea Těšinska, je k vidění výstava nazvaná Podmalby na skle. Návštěvníci tak mohou obdivovat tvorbu Ferdiše Duši, Alžběty Fojtíkové či Antoni Szpyrce. A to až do konce roku 2019.

Zobrazit detaily k akci

Doprovodné rudy v příbramském uranovém revíru. Tak se jmenuje výstava prezentující ukázky galenitu a sfaleritu z některých lokalit příbramského uran-polymetalického revíru. Navštěvovat ji můžete do konce roku v budově mineralogických sbírek v Ševčinském dole Březové Hory. 

Zobrazit detaily k akci

Popularizovat svět vědy a techniky hravou formou lidem všech věkových kategorií si klade za cíl výstava „Poznávej se…“, která v sobě kombinuje hru, zábavu i poučení. Exponáty jsou určené přímo k vyzkoušení, vyřešení nebo soutěžení. Putovní výstavu libereckého IQParku, zábavně-naučného science centra, mohou zájemci navštívit v Hodoníně v prostorách restaurace pod radnicí od 15. listopadu do 3. ledna příštího roku.

Zobrazit detaily k akci

Čtyři období vegetace. Tak se jmenuje výstava v Galerii Makráč, kterou tvoří plastové rostliny z nalezených pet lahví. Autorkou je sochařka Veronika Richterová.

Zobrazit detaily k akci

Brněnské vánoční trhy jako místo setkání s vašimi blízkými. Kouzelná atmosféra, živá hudba, gastronomické požitkářství, zábava pro rodiny s dětmi. Zážitek – to je oč v Brně jde především.

Zobrazit detaily k akci

Pohádkové Vánoce. Tak se jmenuje vánoční výstava v kulisách evropských vánočních příběhů a pohádek, která je k vidění v Muzeu Kroměřížska v době od 12. listopadu do 5. ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

Příbramské betlémy. Tak se jmenuje tradiční vánoční výstava nabízející dvě desítky historických i současných betlémů z příbramského hornického regionu. Výstavu prezentuje Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se Spolkem Příbramští betlémáři v prostorách Galerie Františka Drtikola.

Zobrazit detaily k akci

Od 28. listopadu můžete v Muzeu Českého krasu vidět novou výstavu věnovanou tradici a historii zdobení vánočního stromku, jednoho z nejvýraznějších symbolů současných Vánoc. Jeho podoba, význam i rozšíření však doznaly v průběhu času mnoha proměn, se kterými vás seznámí výstava s názvem Kouzlo vánočního stromku.

Zobrazit detaily k akci

Pouze velmi krátkou dobu bude v  Klenotnici muzea v Turnově vystavena kopie koruny Karla Velikého, kterou právě dokončil zlatník Jiří Urban. Koruna o neobvyklé velikosti: výška 35 cm, průměr 21 cm (obvod 67 cm) odpovídá velikosti lebky Karl IV. ověřené antropologickým výzkumem.

Zobrazit detaily k akci

Již po devatenácté budete moci na Slezskoostravském hradě shlédnout unikátní výstavu Betlémů poskládanou z děl umělců z celé České republiky. Hrad se také v tomto období ponoří do kouzelné vánoční zasněžené výzdoby.

Zobrazit detaily k akci

Od 28. listopadu 2019 můžete v Muzeu Českého krasu vidět novou výstavu věnovanou tradici a historii zdobení vánočního stromku, jednoho z nejvýraznějších symbolů současných Vánoc. Jeho podoba, význam i rozšíření však doznaly v průběhu času mnoha proměn, se kterými vás seznámí výstava s názvem Kouzlo vánočního stromku.

Zobrazit detaily k akci

Hravé obrátky. Tak se jmenuje výstava ilustrací Juraje Martišky, která je k vidění v hlavní budově Muzea Prahy. Navštěvovat ji můžete do 5. ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

V roce 2019 slaví poličští ochotníci výročí 200 let od založení jejich spolku. Oslavte společně s nimi 200leté výročí jejich působení návštěvou výstavy nejen pro děti, ale i hravé dospělé. Ta mapuje rozmanitou historii ochotnického spolku a divadelnictví v Poličce.

Zobrazit detaily k akci

Letos slaví poličští ochotníci výročí 200 let od založení jejich spolku a po celý rok mají připravený zajímavý program. Za jeden z pomyslných vrcholů oslav se dá považovat výstava v poličském muzeu. Ta mapuje rozmanitou historii ochotnického spolku a divadelnictví v Poličce. Poznejte začátky i současnost jejich činnosti, časy dobré i zlé na pozadí českých dějin.

Zobrazit detaily k akci

Od semínka k plátnu. Tak se jmenuje výstava, která je zaměřena na zpracování lnu, konopí a kopřiv – rostlin využívaných na našem území jako surovina pro zhotovování textilu.

Zobrazit detaily k akci

Kočovní loutkáři. Tak se jmenuje výstava prezentující loutky a dekorace kočovných loutkářů ze sbírky Slezského zemského muzea. Výstavu je možné navštívit v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum a knihovna Čáslav zve všechny zájemce na zahájení výstavy Vánoce s vůní perníků. Ta začne v pondělí 2. prosince v 17 hodin ve výstavní síni na Náměstí J. Žižky z Trocnova v Čáslavi.

Zobrazit detaily k akci

V rámci výstavy ZÁBAVA, VÁŠEŇ, HAZARD aneb z historie karetní hry představuje Muzeum Jindřichohradecka zajímavé a jedinečné exponáty ze sbírky soukromého sběratele Pavla Langera i ze svých vlastních fondů. Výstava je ve výstavní síni “Ve Svatojánské“ ve Štítného ulici přístupna do 6. ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

Po stopách muzejních fotografů. Tak se jmenuje výstava, která přibližuje známá i méně známá místa, která svým objektivem zachytili muzejní fotografové během svého působení ve Slezském zemském muzeu. Vystavené snímky pocházejí z období 1928?1986.

Zobrazit detaily k akci

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou. Kouzelným završením předvánočního období je pak živý Betlém - biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu.

Zobrazit detaily k akci

Vánoční koledy a písně. Tak se jmenuje krátkodobá výstavka v Českém muzeu hudby, která je věnována zimě a vánočním svátkům.

Zobrazit detaily k akci

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, okouzlilo několik českých měst i Paříž. Nyní máte možnost navštívit tuto interaktivní výstavu v litvínovském zámku Valdštejnů.

Zobrazit detaily k akci

Od 9. srpna 2019 do 12. ledna 2020 se koná v Muzeu města Ústí nad Labem výstava 700x Střekov. Výstavu pořádá ústecké muzeum u příležitosti 770. výročí první písemné zmínky o královském městě Ústí nad Labem a 700. výročí první písemné zmínky o hradu Střekov.

Zobrazit detaily k akci

Skleněné objekty českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha, jehož dílo je zastoupeno v prestižních světových galeriích i ve sbírkách známých celebrit, vystaví Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhne v neděli 24. listopadu od 15 hodin v Mramorovém sále. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum Skuteč zve všechny zájemce na výstavu Kočárky, hračky a dárky. Výstavu zahájí vernisáž, která je na programu v úterý 26. listopadu. Vystoupí na ní žáci ZUŠ Vítězslava Nováka Skuteč. Výstavu můžete navštěvovat do 12. ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

V Poličce zahájí výstavu o nejpříjemnějších věcech každého roku – o Vánocích a o jídle. Na vernisáži budete moci ochutnat devatero tradičních štědrovečerních pokrmů. Dozvíte se, co se objevovalo na vánočním stole i pod ním v době vlády Karla IV., co v 19. století a co dnes.

Zobrazit detaily k akci

Vánoční pozdravy. Tak se jmenuje výstava vánočních a novoročních pohlednic, kterou můžete navštěvovat na frýdeckém zámku. Uvidíte pohlednice z období 2. světové války adresované jedné zdejší rodině.

Zobrazit detaily k akci

Oživení turnovské umělecké scény, podpora mladých autorů a zprostředkování mezigeneračního setkání se zkušenými šperkaři. Takové jsou cíle výstavy regenerace 4, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 28. listopadu v 17 hodin v Muzeu Českého ráje v Turnově. Expozice přiblíží rozličné tvůrčí prˇístupy a představí Turnov coby líheň talentovaných šperkařů.

Zobrazit detaily k akci

Černobyl, město na severu Ukrajiny, kde byla v sedmdesátých letech 20. století 15 km na severozápad vybudována Černobylská jaderná elektrárna, místo, kde v sobotu 26. dubna 1986 v 01:23:40 moskevského času došlo k dosud největší zaznamenané havárii jaderné elektrárny, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobené člověkem.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum v Ivančicích, pobočka Muzea Brněnska, připravilo v prostorách Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích výstavu, která je věnována významnému výročí muzea. Letos totiž uplynulo 125 let od chvíle, kdy bylo ivančické muzeum otevřeno. Stalo se tak 10. června 1894, muzeum se tedy řadí mezi nejstarší regionální muzea na Moravě.

Zobrazit detaily k akci

Výstava O létání a jiných snech je nahlédnutím do vesmíru Petra Síse, do světa fantazie, velkých putování a dobrodružných cest, vzpomínek a snů. Představuje ilustrace z jeho pěti autorských knih, v nichž se létání a sny prolínají s tématem „vnitřní“ a „vnější“ svobody. Tři tituly jsou zároveň autobiografickými příběhy, ve kterých se Petr Sís vrací do Prahy svého dětství.

Zobrazit detaily k akci

Listopad 1989. Tak se jmenuje výstava vztahující se k listopadovým událostem roku 1989 tak, jak se odehrávaly v našem regionu. Výstava připomíná tyto okamžiky formou ukázek z dobového tisku, oběžníků, letáků, zápisů z jednání či fotografiemi.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Sametová revoluce je nyní od 10. listopadu do 20. ledna příštího roku k vidění v Podhoráckém muzeu v Předklášteří. Přehledným způsobem shrnuje základní informace o celostátním průběhu revolučního kvasu v listopadu a prosinci 1989 až do prvních svobodných voleb v roce 1990. Druhá rovina výstavy je ryze regionální – zachycuje odezvu pražského a posléze brněnského dění na Tišnovsku.

Zobrazit detaily k akci

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je momentálně k vidění výstava o tajuplném životě v jeskyních a hlubinných propastech. Návštěvníci se mohou těšit na řadu informací a zajímavostí o jeskynních živočiších, ale také o lidech, speleolozích, kteří je zkoumají. V expozici například muzejní konzervátoři vytvořili umělou jeskyni, která působí velmi autenticky.

Zobrazit detaily k akci