Deštné v Orlických horách ožije o prvním únorovém víkendu již 35. Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Zobrazit detaily k akci

7 000 závodníků, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: legendární Jizerská 50! V roce 2020 se uskuteční už 53. ročník, a to o druhém únorovém víkendu.

Zobrazit detaily k akci

Jelyman. Tak se jmenuje závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Užijte si možnost pořádně si zazávodit a rozjeďte zimu na běžkách na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Sportovní akce je na programu o víkendu 22. a 23. února.

Zobrazit detaily k akci

Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. Na to se mohou těšit všichni běžkaři, kteří vyrazí na závod Zadovská 30. Připraveny jsou i dětské závody. Sportovní akce je na programu o víkendu 14. a 15. března.

Zobrazit detaily k akci

Průvod masek se vydá v sobotu 15. února v 10 hodin z Ná­městí Přemyslovců, projde přes Kostelní ná­městí až na Rejdiště, kde na vás bude čekat ráj masek, zábava, skvělá hudba a tradiční zabijačkové dobroty od místního řezníka pana Řeháka.

Zobrazit detaily k akci

Máte doma super hrdinu nebo malou princeznu? Nechte je vyřádit na Velkém maškarním bále v krásném novém prostoru Chvalské stodoly. Tento rok tady slaví 20 let. Nenechejte si ujít tuto oslavu.

Zobrazit detaily k akci

V pátek 31. ledna bude v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava u příležitosti pololetních prázdnin připraven pro všechny školáky a jejich rodiče speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.

Zobrazit detaily k akci

Děti školou povinné budou mít v pátek 31. ledna pololetní prázdniny. Pokud nevíte, co zajímavého s nimi podniknout, Muzeum regionu Valašsko má pro vás alternativu – den plný kreativního tvoření a zábavy na zámku Lešná u Val. Meziříčí.

Zobrazit detaily k akci

Nenechte si ujít již tradiční Hustopečský masopust, který se uskuteční v sobotu 1. února 2020 od 10 hodin v ulici Na Hradbách a užijte si bohatý doprovodný program. Zapojte se do průvodu masek a získejte zdarma skleničku a koštovací lístky.

Zobrazit detaily k akci

Dům rytířských ctností pořádá v sobotu 1. února celodenní zábavnou výuku šermu. Vyzkoušíte si techniky od renesance po současnost.

Zobrazit detaily k akci

Tradiční masopustní obchůzka, která je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se uskuteční v sobotu 1. února v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska. A sice v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska.

Zobrazit detaily k akci

Dům přírody Českého ráje zve všechny zájemce na Světový den mokřadů, který se uskuteční v neděli 2. února. Sraz účastníků je v 9 hodin na autobusové zastávce v Zámostí na Jičínsku.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum Náchodska zve všechny zájemce na první muzejní sedánek roku 2020. Zlatý poklad z mladší doby bronzové, který Muzeum získalo v loňském roce do svých sbírek, představí Jan Košťál.

Zobrazit detaily k akci

Městský úřad Třeboň, odbor životního prostředí, zve na další přednášku Pavla Chlouby. Tentokrát nese název Magický příběh brambor – Peru 2018. Přednáška se uskuteční ve středu 5. února od 18 hodin v Domě Štěpána Netolického v Třeboni.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 8. února bude v Hamrech na Chrudimsku patřit Staročeskému masopustu. Můžete se těšit na průvod v maskách a také mnoho dobrot, které ke každému masopustu neodmyslitelně patří.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 8. února bude patřit tradičnímu masopustnímu průvodu masek v kulisách Malé Strany a Hradčan. Přijďte si vychutnat zabijačku, svařák a mnoho dalších dobrot.

Zobrazit detaily k akci

V Army Parku Ořechov se v sobotu 8. února rozzuří zimní bitva podobná té, která propukla v roce 1944 v dnešním Estonsku u hranic s Ruskem. Uvidíte několik stovek účinkujících v dobových uniformách a historická vojenská technika v čele s legendárním tankem T34.

Zobrazit detaily k akci

Kulturní zařízení a Dům dětí a mládeže zvou všechny zájemce na dětský karneval, který se bude konat v sobotu 8. února 2020 od 15:00 hodin v tanečním sále ve Světlé nad Sázavou. Těšit se můžete na živou kapelu Pískomil se vrací, tombolu, občerstvení…

Zobrazit detaily k akci

Přednáškový cyklus Muzea a galerie Třeboň zahájí letos Dagmar Lipovská vyprávěním o svém putování po sedmi ostrovech Filipín. Beseda je na programu v úterý 11. února od 17 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Pokud byste se chtěli na skok podívat do Maroka, neměli byste si nechat ujít cestovatelskou besedu cyklocestovatele Radomíra Čížka, který se s vámi podělí o zážitky z výpravy po Maroku.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum Náchodska zve všechny zručné děti a jejich rodiče, prarodiče, tety nebo strýčky na tvořivou dílnu. Zkusíte si ušít maňáska medvídka z filcu tzv. smyčkovým stehem. Veškerý materiál muzeum dodá, takže stačí přijít s dobrou náladou.

Zobrazit detaily k akci

Hudba, tanec, masky, divadlo, průvod i nefalšovaná staročeská zabijačka. To vše vás čeká na čtvrtém ročníku Malešického Masopustu, který se uskuteční v sobotu 15. února.

Zobrazit detaily k akci

Elsa, Spiderman, Hulk či Locika? Oblékněte se do kostýmu své oblíbené pohádkové postavy a přijďte si zasoutěžit o různé hry a hračky nebo se zabavit na tanečním parketu!

Zobrazit detaily k akci

Sobota 15. února bude v Bílé Třemešné patřit tradičnímu masopustnímu veselí. Můžete se těšit na domácí zabijačkové pochutiny od vyhlášeného mistra řezníka, průvod masek vesnicí, tombolu a skvělou muziku.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 15. února bude v Jaroměři patřit čtvrtému ročníku masopustu v pevnostním městě Josefově. Součástí celodenního programu je pestrobarevný průvod městem, požehnání průvodu velitelem pevnosti i slavnostní střelba, řemeslný jarmark s tradičními masopustními pochutinami, lokální pivo „Josefovský Šancovák“, soutěž o nejlepší koblihy, hra pro malé i velké, sklizeň jitrnic a další doprovodný program v unikátních kulisách pevnostního města Josefova.

Zobrazit detaily k akci

Roztocko Únětický Masopust je obnovená tradice, vyrůstající ze společenství nadšených Roztockých, kteří jsou ochotní věnovat stovky hodin organizaci svátku a výrobě originálních, tradičních, až tři metry vysokých masek, ve kterých se dá zpívat, pít a tančit a veselit se. Letos se uskuteční v sobotu 15. února.

Zobrazit detaily k akci

V sobotu 15. února se na Dlaskově statku v Dolánkách uskuteční tradiční masopustní veselí. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.

Zobrazit detaily k akci

Roztocké masopustní slavnosti svým tradičním a bohatým pojetím jsou největší kulturní událostí roku a svou známostí překračují hranice města Roztoky, každoročně je navštíví několik tisíc účastníků. Letos jsou na programu v sobotu 15. února.

Zobrazit detaily k akci

Karlínské Spektrum a Městská část Praha 8 vás zvou na 17. ročník Karlínského masopustu. Ten se uskuteční v sobotu 15. února na Karlínském náměstí.

Zobrazit detaily k akci

Máte doma staré lyže - práskačky a k tomu pár kousků dobového oblečení? Pak si nenechte ujít závod na starých lyžích, který se koná v rámci novoborského masopustu v duchu karnevalu, a sice 15. února.

Zobrazit detaily k akci

Tradiční vesnický masopustní průvod, cimbálová muzika OKYBAČA i bohatá nabídka zabijačkových specialit. Na to všechno se můžete těšit v sobotu 15. února v Hanáckém muzeu v přírodě, kde se uskuteční první letošní akce – Masopust 2020.

Zobrazit detaily k akci

Masopustní zvyky, nabídka zabijačkových výrobků, 23. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu či 13. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. Na to všechno se můžete těšit, pokud zavítáte na Masopust, který se uskuteční v sobotu 15. února ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Zobrazit detaily k akci

Již 17. ročník masopustního reje zažijí obyvatelé Zubrnic. Muzeum v přírodě Zubrnice ho připravuje tradičně s folklórním souborem DYKYTA z Krásné Lípy. Masopustní veselí propukne v obci Zubrnice v sobotu 15. února 2020.

Zobrazit detaily k akci

Chvalský zámek zve všechny zájemce v neděli 16. února na Masopustní průvod masek Horními Počernicemi. Těšit se můžete na tradiční i netradiční masky, zastavení na trase s programem, volbu nejlepších dětských masek i ochutnávku zabíjačkových pochoutek v cíli.

Zobrazit detaily k akci

Zámecký areál Ctěnice bude v neděli 16. února patřit tradičním masopustním hodům spojeným s masopustním průvodem, živou hudbou a občerstvením.

Zobrazit detaily k akci

Dinosauři z Česka. Tak se jmenuje přednáška Vladimíra Sochy, která se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 17 hodin v Kavárně Ve Vile v Havlíčkově Brodu.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 22. února bude v době od 10 do 16 hodin v Domě přírody Litovelského Pomoraví – centra Sluňákov patřit tradičnímu tematickému dni, který bude plný aktivit pro děti a rodiče. Den pro rodiče a děti na Sluňákově nabídne také bohaté občerstvení, představení Divadla na cucky a další doprovodný program.

Zobrazit detaily k akci

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Zobrazit detaily k akci

V sobotu 22. února ožije Kutná Hora Kaňkovským masopustem. Můžete se těšit na tradiční masopustní průvod s doprovodným programem. Masopust začne v 9.30 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Sobota 22. února bude v Kutné Hoře patřit krmení lesní zvěře. Akce začne ve 14 hodin srazem účastníků u pivovaru odkud se následně půjde ke Kalvárii na Kaňk. Pro zvířátka vezměte s sebou něco dobrého - mrkev, jablíčka, kaštany, tvrdý suchý chléb (nesmí být plesnivý). 

Zobrazit detaily k akci

Lidová slavnost v masopustních maskách, se zabijačkou a komorním stylovým jarmarkem s řeznickými krámky. Takový bude Masopust 2020 v Prostějově, který je na programu v sobotu 22. února. Více informací najdete na plakátu.

Zobrazit detaily k akci

Neděle 23. února bude v Mělníku patřit tradičnímu masopustnímu průvodu, který vyráží ve 14 hodin z náměstí Míru. Nebude chybět ani doprovodný program a trh se zabijačkou.

Zobrazit detaily k akci

Masopust je tady! Přijďte do prostějovské knihovny pro děti oslavit čas maškarních bálů. Přestrojte se třeba za zvíře, pohádkovou bytost nebo něco bláznivého tak, aby vás nikdo nepoznal.

Zobrazit detaily k akci

Chtěli byste se během jediného večera ocitnout na krásných prosluněných plážích Karibiku? Takovou možnost budete mít na konci února při cestovatelské přednášce Libora Turka.

Zobrazit detaily k akci

Poslouchání sov v údolí Jizery. Tak se jmenuje akce, která se uskuteční v pátek 6. března od 17.30 hodin u Domu přírody Českého ráje v Turnově.

Zobrazit detaily k akci

V sobotu 14. března budete mít jedinečnou možnost jízdy historickým vlakem 810 KŽC a soupravou metra Ečs. Jízda začíná v Praze na hlavním nádraží a vede přes stanici Praha – Krč až do depa Kačerov, a to po vlečce!

Zobrazit detaily k akci

Rozhýbej Ferdu! Tak se jmenuje doprovodný program pro rodiny s dětmi k výstavě Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce. Akce je na programu v sobotu 4. dubna od 14 do 17 hodin v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně.

Zobrazit detaily k akci

Odemykání Jizery. Tak se jmenuje tradiční akce na úvod turistické sezony v Českém ráji na Maloskalsku. Akce se uskuteční v sobotu 18. dubna v areálu Žluté plovárny v obci Malá Skála.

Zobrazit detaily k akci

Mostecké muzeum zve všechny zájemce na kurz malování pro začátečníky i pokročilé s Pavelm Lakomým. Cena lekce kurzu malování suchým pastelem pro začátečníky i pokročilé (od 10 let) je 1 000 Kč, (pracovní materiál zajištěn, pracovní plášť s sebou).

Zobrazit detaily k akci

Výstava 100 let skautingu v Táboře zachycuje důležité historické okamžiky místního skautského spolku. Navštěvovat ji můžete v Husitském muzeu do konce února.

Zobrazit detaily k akci

Rekonstrukce expozic muzea v obrazech. Tak se jmenuje venkovní panelová výstava na nádvoří strakonického hradu. Zachycuje dosavadní práce v rámci celkové rekonstrukce muzejních expozic a s ní spojené rekonstrukce strakonického hradu.

Zobrazit detaily k akci

Odhalte zlatý poklad Inků, vstupte do historie osidlování Ameriky, objevte dávné civilizace a jejich rituály. Světová výstava největšího pokladu světa je k vidění v Pavilonu C brněnského výstaviště. Navštěvovat ji můžete od 1. listopadu do konce ledna 2020.

Zobrazit detaily k akci

Přijďte si připomenout příběhy statečnosti, hrdosti a osobních obětí československých bojovníků za osvobození a obnovení Československa nejen v boji proti fašismu.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Tutanchamon RealExperience představuje jednoho z nejznámějších egyptských faraonů jak prostřednictvím originálních artefaktů, tak nejnovějších multimediálních technologií. V Historické budově Národního muzea si tak návštěvníci mohou vychutnat díky moderním technologiím reálný zážitek z dávné historie.

Zobrazit detaily k akci

Nákupní centrum Černý Most připravilo venkovní kluziště, které můžete využívat až do konce ledna 2020. U ledové plochy je k dispozici také půjčovna a brusírna bruslí, šatna a občerstvení.

Zobrazit detaily k akci

Pivovarské sklepy hostí po celý prosinec výstavu ledových soch. Během 45 minut dlouhé komentované prohlídky se vydáte na cestu kolem světa. Nechybí tu sochy dominant evropských metropolí, jako Eiffelova věž, londýnský Tower Bridge, šikmá věž v Pise či plzeňská katedrála sv. Bartoloměje.

Zobrazit detaily k akci

(AB)NORMALIZACE. Tak se jmenuje rozsáhlá výstava velkoformátových fotografií světově proslulého fotografa prof. Jindřicha Štreita, která charakterizuje jednak dobu (Husákova normalizace) a jednak absurditu a abnormálnost toho, co mělo být normální za pomoci normalizace a zatím to zavádělo do života šeď a kýčovité rituály.

Zobrazit detaily k akci

Pokud máte rádi dobrodružství, neměli byste si nechat ujít tradiční zimní akci s přespáváním na hradě Lichnici, která se uskuteční 1. a 2. února.

Zobrazit detaily k akci

Deštné v Orlických horách ožije o prvním únorovém víkendu již 35. Orlickým maratonem. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Zobrazit detaily k akci

Svět optiky, která v současnosti patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející obory, představí výstava v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Zájemci ji mohou navštívit první víkend v měsíci, tedy 1. a 2. února 2020, od 10.00 do 16.00 hodin.

Zobrazit detaily k akci

(AB)NORMALIZACE. Tak se jmenuje výstava zobrazující fotografie předního českého fotografa Jindřicha Štreita. Jeho snímky z období 1969 až 1989 můžete obdivovat v Muzeu Kroměřížska, a sice od 20. listopadu do 2. února 2020.

Zobrazit detaily k akci

Tajemná smrková zákoutí i pohledy na malebné vesničky v podhůří. Exkurz do světa svébytné krajiny Orlických hor a její umělecké reflexe nabízí nová výstava Krajina skrytá uvnitř světa – Obrazy Orlických hor, která bude zahájena ve čtvrtek 14. listopadu v 17:30 v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Zobrazit detaily k akci

Nálezy z Valentinské brány. Tak se jmenuje další minivýstava ze série Předmět sezony. Představuje výsledek archeologického výzkumu, při kterém byla odkryta linie staroměstské hradby z poloviny 13. století a brána nazývaná podle blízkého kostela sv. Valentina.

Zobrazit detaily k akci

Listopad 1989 v Moravskoslezském kraji. Tak se jmenuje výstava, která se zaměřuje na rozhodné okamžiky listopadu 1989 a navazuje na akce konané v Opavě a v širokém okolí.

Zobrazit detaily k akci

Kuchyňky a pokojíčky aneb jak bydlely panenky. Tak se jmenuje výstava mapující vývoj specifického druhu hračky od konce 19. století do 80. let 20. století a představuje jeho jednotlivé segmenty v historickém kontextu s podrobným komentářem o odrazu dobové módy a vkusu do podoby hračky včetně seznámení s jednotlivými výrobci, od nejstarších německých po firmy působící na českém území.

Zobrazit detaily k akci

Výstava plastikových modelů jihočeských modelářů návštěvníkům představuje modely letadel, bojové techniky, automobilů nebo lodí. Dále jsou vystaveny diorámy, různé figurky nebo papírové modely.

Zobrazit detaily k akci

Nevšední snový svět, výstava Boženy Uhrové – Všednosti, vás osloví hrou barev a tvarů. Výstavu můžete navštěvovat v Městském muzeu a galerii v Břeclavi do 2. února.

Zobrazit detaily k akci

Správa nemovitostí Hradec Králové, provozovatel krytého plaveckého areálu na Eliščině nábřeží, letos znovu odmění školáky za dobré vysvědčení. Je třeba, aby na pololetním vysvědčení nebyla horší známka než trojka. Akce je učena dětem do deseti let a bude probíhat od pátku 31. ledna až do neděle 2. února 2020.

Zobrazit detaily k akci

První únorový víkend bude v Měšťanské besedě patřit největšímu cestovatelskému festivalu KOLEM SVĚTA. Návštěvníky čeká během dvou dnů celkem deset přednášek a komentovaných projekcí. V sobotu 1. února se vydají z Maroka přes Havaj a Černobyl do Mexika. Dozví se také, jak žít na cestách nebo cestovat a pracovat zároveň. Neděle 2. února začne v Ugandě, odkud cesta povede do Ománu, Kanady a Tichomoří.

Zobrazit detaily k akci

Klub železničních modelářů Praha 3 a Kulturní centrum Svoboda zvou všechny zájemce na výstavu modelů vláčků pořádanou o víkendu 1. a 2. února 2020 v hlavním sále Kulturního centra Svoboda v Chebu.

Zobrazit detaily k akci

Kouzlo barokního zámku. Tak se jmenují oblíbené večerní prohlídky zámku Žďár nad Sázavou, které vás tentokrát zavedou do období pestrého a pohádkového baroka. Uskuteční se ve dnech 7. a 8. února.

Zobrazit detaily k akci

7 000 závodníků, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: legendární Jizerská 50! V roce 2020 se uskuteční už 53. ročník, a to o druhém únorovém víkendu.

Zobrazit detaily k akci

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo. Lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu všemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, nejen to představuje výstava s názvem Šperkovnice muzea. Od 13. listopadu mohou návštěvníci v prostorách zábřežského muzea spatřit různé obměny náhrdelníků, náušnic, přívěsků a řady dalších ozdob z archeologických a historických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku.

Zobrazit detaily k akci

Tak mnoho, tak málo. Tak se jmenuje výstava velkoformátových černobílých fotografií, které pořídil pedagog, publicista, historik fotografie, organizátor a hlavně fotograf Vladimír Birgus v 70. a 80. letech má podtitul Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo. Výstava je k vidění do 9. února 2020 v Domě U Černé Matky Boží v Praze.

Zobrazit detaily k akci

Na závěr letošního roku připravilo Muzeum ve Šlapanicích dvě výstavy: Nomádi Evropy – Příběh slovenského drátenictví převzatou z Považského múzea v Žilině a Rostliny a lidé: Od koření po pneumatiku sestavenou výhradně ze sbírkových předmětů Muzea Brněnska.

Zobrazit detaily k akci

Zajímá vás, co přesně se skrývá pod označením divadelní cedule a co dalšího mohou návštěvníkům nabídnout bohaté fondy Divadelního oddělení Národního muzea? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem Račte vstoupit do divadla, která je k vidění od 13. prosince 2019 v Nové budově Národního muzea.

Zobrazit detaily k akci

V rámci pořadu Barvíř modrotisku poznáte postup výroby tradičního modrotisku, který je nově zapsaný na seznam UNESCO.

Zobrazit detaily k akci

V podvečer 9. ledna 2020 se zaplnila frenštátská Výstavní síň Albína Poláška příznivci a kamarády fotografa Petra Šiguta, který se, se svou tvorbou do těchto prostor vrátil po osmi letech. Autor na výstavě Petr Šigut - Krajina a něco navíc představuje své fotografie nejen z jemu blízkých Beskyd, ale také ze svých cest po Africe, Islandu a Evropě.

Zobrazit detaily k akci

Planetami malého prince. Tak se jmenuje výstava umělecké sklářky Alice Dostálové, která je k vidění do 14. února v modrém salonu blanenského zámku. Navštívit ji můžete v rámci komentované prohlídky zámku.

Zobrazit detaily k akci

Vlaky-vláčky-koleje: Historie železnice na Blanensku od modelu po skutečnost. Tak se jmenuje výstava s železniční tematikou, která je k vidění v Muzeu Blanenska, a sice od 14. listopadu do 14. února.

Zobrazit detaily k akci

Na návštěvě u kašpárka. Tak se jmenuje výstava papírových divadélek, která je nyní k vidění v Muzeu Blanenska. Navštěvovat ji můžete do 14. února.

Zobrazit detaily k akci

Sedmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec a Kasáren Karlín od 9. do 15. února 2020 pět zahraničních a dvě česko-slovenská představení.

Zobrazit detaily k akci

Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Tak jako každou zimu, tak i během únorového pátku vás přijdou pozdravit na Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou pašeráci s lyžníky.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Jitky Hanzlové je vůbec první komplexní prezentací díla této umělkyně v její rodné zemi. Představuje tři desetiletí autorčiny umělecké praxe včetně nového cyklu fotografií, který vytvořila speciálně pro výstavu v Národní galerii Praha.

Zobrazit detaily k akci

My dva a čas aneb Svatební příběh 2. poloviny 20. století. Tak se jmenuje výstava nabízející návštěvníkům nevšední procházku historií jednoho z nejdůležitějších okamžiků v lidském životě.

Zobrazit detaily k akci

Jak byl ve fotografii reflektován rok 1989? Výstava 1989 vznikla u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a v rámci projektu Havel na Hrad! Navštěvovat ji můžete ve Veletržním paláci v Praze, kde je k vidění do 16. února.

Zobrazit detaily k akci

Pásli ovce Valaši. Tak se jmenuje výstava lidových betlémů ze sbírek Muzea Novojičínska. Výstava prezentuje malované, papírové i vyřezávané betlémy z přelomu 19. a 20. století, jejichž autoři - známí i anonymní - pocházeli z řad amatérských umělců ze zdejšího mikroregionu.

Zobrazit detaily k akci

Letos si návštěvníci šumperského muzea mohou ve vánočním čase prohlédnout výstavu věnovanou dětským vánočním dárkům. Ty jsou prezentovány prostřednictvím sbírky historických hraček Kamily Kubáškové z Rýmařovska, která obsahuje téměř vše, co si děti mohly v minulosti přát od Ježíška.

Zobrazit detaily k akci

V rámci znovuotevření historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové pracovníci muzea připravili výstavu s titulem Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, která je určena především všem milovníkům cyklistiky.

Zobrazit detaily k akci

Současné české vánoční ozdoby. Tak se jmenuje výstava, kterou můžete navštěvovat v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde je k vidění do 16. února. Na výstavě nechybí novinky a exkluzivní foukané a perličkové skleněné vánoční ozdoby.

Zobrazit detaily k akci

Základní umělecká škola Josefa Kličky Klatovy a Městská knihovna Klatovy vás zvou na výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ. Výstava je k vidění v galerii knihovny, kde je přístupná do 21. února v otevírací době oddělení pro děti a mládež.

Zobrazit detaily k akci

Dům dětí a mládeže v Benešově hostí v době od 3. do 21. února modelářskou výstavu. Pokud na ni zavítáte, uvidíte modely letadel, vláčků, robotických stavebnice a spoustu dalšího.

Zobrazit detaily k akci

Pracovníci Etnografického ústavu, Historického oddělení, Numismatického oddělení a oddělení Dětské muzeum připravili pro děti program jarních prázdnin v muzeu, který se uskuteční ve dnech 18. až 21. února, vždycky od 9 do 13 hodin.

Zobrazit detaily k akci

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně zve všechny zájemce na výstavu Ve stínu Impéria (Germáni a doba římská na Kladensku a Rakovnicku), která představuje unikátní archeologické nálezy z doby římské ze sbírek Národního muzea, Muzea T. G. M. v Rakovníku a Vlastivědného muzea ve Slaném, včetně nových objevů a poznatků o germánském osídlení zdejšího regionu v prvních čtyřech stoletích po přelomu letopočtu.

Zobrazit detaily k akci

Tradiční a v pořadí již osmnáctá výstava orchidejí, kaktusů, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná opět v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích v termínu od 14. do 23. února. Otevřena je i v pondělí 17. února 2020. Součástí výstavy je tradičně i stálá poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů nebo oblíbený vzdělávací program pro školy.

Zobrazit detaily k akci

Giganti doby ledové. Tak se jmenuje výstava, která je nyní k vidění v Trojhalí Karolina v Ostravě. Přijďte se podívat, jak skutečně vypadal Yetti nebo mamut. Tuto možnost máte až do 23. února.

Zobrazit detaily k akci

Mnoho z nás si nedovede představit správnou adventní atmosféru bez vůně medových perníků. Pokud se chcete dozvědět něco víc o jejich historii, přijďte se podívat na novou výstavu Perníčky, která odstartuje v sobotu 16. listopadu na vsetínském zámku.

Zobrazit detaily k akci

Jelyman. Tak se jmenuje závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Užijte si možnost pořádně si zazávodit a rozjeďte zimu na běžkách na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Sportovní akce je na programu o víkendu 22. a 23. února.

Zobrazit detaily k akci

Integrální součástí Československa se v roce 1919 stalo i území Podkarpatské Rusi. Panelová výstava v Národním památníku vytvořená u příležitosti tohoto stoletého výročí připomíná především společnou cestu dějinami a představuje Podkarpatskou Rus v dobových souvislostech.

Zobrazit detaily k akci

Mnoho z nás si nedovede představit správnou adventní atmosféru bez vůně medových perníků. Pokud se chcete dozvědět něco víc o jejich historii, přijďte se podívat na novou výstavu Perníčky, která odstartuje v sobotu 16. listopadu na vsetínském zámku.

Zobrazit detaily k akci

ModelFest Ostrava 2020. Tak se jmenuje přehlídka nejrůznějších modelářských aktivit, na které uvidíte jak modely statické (papírové a plastikové modely aut, bojové techniky nebo nejrůznějších staveb), tak modely funkční (modely dálkově řízené – terénní auta, vojenská technika, ale i lodě).

Zobrazit detaily k akci

Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. V programu nechybí masopustní hostina s tradičními zabijačkovými specialitami. Takový je Krumlovský masopust. Uskuteční se od 22. do 25. února.

Zobrazit detaily k akci

CZECH NATURE PHOTO. Tak se jmenuje výstava nejlepších velkoformátových snímků českých fotografů přírody z celého světa ze soutěže Czech Nature Photo 2019 všech kategorií.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Okouzlení Afrikou, která je k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně do 29. února, představuje umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od začátku 20. století až do současnosti.

Zobrazit detaily k akci

Halleyova kometa v roce 1910 - předzvěst apokalypsy? Tak se jmenuje výstava zvětšenin pohlednic z roku 1910 ze sbírky Rudolfa Dybowicze. Součástí vernisáže, která se uskuteční ve čtvrtek 30. ledna od 17 hodin, bude přednáška a inaugurace nové publikace.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum Cheb opět připravilo pro všechny děti školou povinné jarní výtvarnou dílnu. Jedná se o muzejní tábor, který se bude konat ve dnech jarních prázdnin vždy zhruba od 8.00 do 15.30 hodin.

Zobrazit detaily k akci

V Muzeu Blanenska je od 14. listopadu k vidění výstava o železnici pro malé i velké. Můžete obdivovat menší i větší modely, vzpomínat na nedávné časy u kartonové jízdenky nebo se ponořit hlouběji do historie vzniku tunelů na trase Brno, Blansko.

Zobrazit detaily k akci

Obrázky z dějin Petřvaldu. Tak se jmenuje výstava, která prostřednictvím nejstarších pohlednic a fotografií přibližuje podobu hornické obce Petřvald v první polovině 20. století. Výstavu v Technickém muzeu v Petřvaldu můžete navštěvovat do 28. února 2020.

Zobrazit detaily k akci

Lidé a podzemí. Tak se jmenuje soubor fotografií Magdaleny Waki Dvořákové, který se snaží ukázat výpravy do podzemí takové, jaké jsou, jak je jeskyňáři a montanisté zažívají.

Zobrazit detaily k akci

Opuštěné doly jsou vědeckou lokalitou i místem se zvláštní a neopakovatelnou estetikou. Důlní ekosystém je bohatší než živá příroda v jiných typech podzemí. Jde o skutečnou divokou přírodu, která by existovala i bez lidské pomoci, ale díky důlním dílům jí můžeme vidět a zkoumat.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum T. G. Masaryka v Rakovníku zve všechny zájemce na výstavu fotografií Lukáše Brychty nazvanou Norské Lofoty – putování za polární září. Ta je k vidění od 7. ledna do 28. února v Galerii Samson Cafeé v Rakovníku.

Zobrazit detaily k akci

Vzpomínky na něco dobrého a voňavého z domácí kuchyně má určitě každý z nás. Sladké pokušení je výstava o sladkých pokrmech, převážně pečivu, moučnících a cukroví, které připravovaly naše babičky a maminky.

Zobrazit detaily k akci

Crash!!! Tak se jmenuje výstava, která je až do února příštího roku k vidění v prostorách Velkého světa techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Cílem výstavy je preventivně působit na všechny účastníky silničního provozu, aby pochopili, že unáhlené jednání na cestách má svá rizika, kterým lze však vlastním přičiněním předejít a odvrátit mnohdy fatální následky.

Zobrazit detaily k akci

Jeskyňářské výpravy do podzemí a přírodu starých důlních děl přiblíží dvě nové fotografické výstavy v Domově seniorů TGM v Berouně, které organizuje Muzeum Českého krasu.

Zobrazit detaily k akci

Fenomén Igráček je výstava představující nostalgickou vzpomínku pro dospělé a objevení hravého světa rodičů a prarodičů pro děti. Výstava je k vidění do konce února v Ostravském muzeu.

Zobrazit detaily k akci

Kouzlo hor. Tak se jmenuje výstava fotografa, který se nesmazatelně zapsal svým specifickým dílem do české a světové fotografie. Jeho bytostná láska k přírodě a sportu mu dala celoživotní téma – hory. Ty se mu staly nakonec osudnými – zahynul na expedici, která se vydala dobýt peruánský Huascarán.

Zobrazit detaily k akci

Na Šluknovském zámku je momentálně k vidění výstava fotografií Lukáše Bíby, který tak odstartoval sérii fotografických výstav na půdě Šluknovského zámku.

Zobrazit detaily k akci

Pro milovníky bruslení a malého hokeje je k dispozici kluziště pod širým nebem, které se nachází v přední části venkovního areálu na Kraví hoře.

Zobrazit detaily k akci

Kočovné muzeum strašidel Plzeň přináší zážitek pro odvážné děti v podobě Strašidelné výstavy, kterou můžete navštěvovat v Muzeu cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice, kde je k vidění od 3. ledna do 1. března.

Zobrazit detaily k akci

Komerční výstava „Baťa: Náš závod je závodem dělníků“ je koncipována jako bilingvní soubor devatenácti panelů velikosti 100 × 70 cm a jednoho panelu velikosti 70 × 72 cm, osmnácti obrazových a dvou textových. Obrazem zaznamenávají provozy firmy Baťa ve zlínské továrně a její zaměstnance, doprovodným textem pak popisují činnosti, případně souvislosti výroby.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum a galerie Břeclav zve všechny zájemce na výstavu výtvarných prací vztahující se k výročí 100 let Gymnázia Břeclav. Návštěvníci se mohou těšit na prezentaci výtvarných prací studentů a absolventů školy.

Zobrazit detaily k akci

Ve spolupráci SPŠ el-it v Dobrušce připravuje Modelářské centrum z.s. tradiční výstavu vláčků a modelů v prostorách školy. Od soboty 29.února do neděle 1. března mohou návštěvníci shlédnout provoz modulové železnice a domácí kolejiště.

Zobrazit detaily k akci

V roce 2019 uplynulo 500 let od úmrtí malíře a vynálezce Leonarda da Vinci. Interaktivní výstava Leonardo z produkce Objevárium s. r. o. dává dětským i dospělým návštěvníkům příležitost hravě se seznámit s vynálezy, uměním a vědeckou prací tohoto renesančního génia.

Zobrazit detaily k akci

Litoměřice slaví výročí 800 let od počátku města. K této příležitosti je nyní k vidění v litoměřickém muzeu výstava s názvem Město na dvou pahorcích. 800 let od počátku města Litoměřice. Navštěvovat ji můžete do 1. března.

Zobrazit detaily k akci

Městské muzeum ve Veselí nad Moravou vás zve na výstavu „Kočárky ze sbírky Zdeňky Mičkové“. Sběratelka z Malé Vrbky představuje v muzeu část sbírky dětských kočárků doplněnou o peřinky, panenky, oblečky apod.

Zobrazit detaily k akci

Dosud neprezentovanou kolekci sedmi desítek sto let starých dokumentárních fotografií personálu a provozů firmy T. & A. Baťa, Zlín ze sbírek Jiřího Madzii představuje výstava Baťa: Náš závod je závodem dělníků, která začala v pondělí 6. ledna v prostorách zlínského zámku.

Zobrazit detaily k akci

Zimní přikrmování ptáků je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších způsobů pomoci ptákům. Má význam nejen ochranářský, ale i výchovný a vzdělávací. Při pozorování krmítka se mohou lidé seznámit s cel...

Zobrazit detaily k akci

Jak krmit ptáky? Tak se jmenuje výstava, na které vám v Botanické zahradě hl. m. Prahy představí základní typy krmítek s doporučením, čím ptáky správně krmit a kdy s krmením začít.

Zobrazit detaily k akci

Výstava Fenomén IGRÁČEK pro celou rodinu za dobu své existence zaznamenala a uvedla řadu originálně zpracovaných figurek v podobě dětské hračky. V Regionálním muzeu v Litomyšli však poprvé uvede dvě významné dámy, které ovlivnily českou historii. A to Magdalenu Dobromilu Rettigovou a Marii Maruque de Laru.

Zobrazit detaily k akci

Muzeum Vyškovska zve všechny zájemce na výstavu Když příroda spí, která je k vidění v Zámecké komoře Muzea Vyškovska od 10. prosince 2019 do 1. března 2020.

Zobrazit detaily k akci

Jedu v jedu. Tak se jmenuje výstava pojednávající o přírodě, jíž jsme součástí. Je krásná, zároveň však může být i nebezpečná. Pokud ale víme, na co si dát pozor, nemusíme se jí bát.

Zobrazit detaily k akci

V Regionálním muzeu v Mělníku je od 4. února do 1. března k vidění výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Mělník pod vedením Ireny Wenkeové. A sice parafráze slavných děl slavných malířů očima mladých výtvarníků.

Zobrazit detaily k akci

Přestože venku ještě vládne zima, organizátoři tradičních Slavností moravského uzeného a vína mají napilno. Přípravy osmého ročníku festivalu pro gurmány nebo rodiny, které si chtějí zpestřit víkend s dětmi, vyvrcholí v sobotu 29. února a neděli 1. března. Opět bude k mání teplé uzené z udírny, řeznické workshopy a kuchařská show s uzeným masem v podání Martina Škody.

Zobrazit detaily k akci

Regionální muzeum a galerie v Jičíně první výstavou v roce 2020 připomíná nedávné životní jubileum jičínského rodáka, malíře Břetislava Kužela. Výstava je tady k vidění od 24. ledna do 1. března.

Zobrazit detaily k akci

Kulturní a informační středisko zve všechny zájemce na prodejní výstavu obrazů, kreseb, linorytů a nově také skla Aleny Vitákové Egypt a Lomnice nad Popelkou - Obrazy, kresby, linoryty, sklo, která se koná od 11. ledna do 4. března v Zámecké minigalerii v Lomnici nad Popelkou.

Zobrazit detaily k akci

Historické a retro kočárky. Tak se jmenuje výstava, na které jsou k vidění dětské kočárky až do 70. let 20. století.

Zobrazit detaily k akci

Jelen, seznamte se… Tak se jmenuje jelení program, při kterém uvidíte tváří v tvář divoké jeleny a navíc se o nich dozvíte spousty zajímavostí. Akce je vhodná pro děti od 4 let.

Zobrazit detaily k akci

Nevěsta prodaná do ciziny. Tak se jmenuje výstava v Muzeu Bedřicha Smetany, která je soustředěna na uvádění nejpopulárnější české opery v zahraničí. Navštěvovat ji můžete do 6. března 2020.

Zobrazit detaily k akci

Legendární stavebnice Merkur se už téměř 100 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Výstava Fenomén Merkur představuje historii této fenomenální hračky pro malé i velké prostřednictvím části velké sbírky Jiřího Mládka. Přijďte si i postavit vlastní autorský model do dílničky.

Zobrazit detaily k akci

Do 8. března 2020 se koná v Muzeu města Ústí nad Labem výstava 700x Střekov. Pořádá ji ústecké muzeum u příležitosti 770. výročí první písemné zmínky o královském městě Ústí nad Labem a zejména 700. výročí první písemné zmínky o hradu Střekov. Výstava je poctou historické dominantě a vizuálnímu symbolu zdejšího města a kraje.

Zobrazit detaily k akci

Chcete zažít tajemnou atmosféru večerního lesa, užít si dobrodružství a pobavit se? Pak si nenechejte ujít sérii originálních večerních prohlídek Stezky korunami stromů v Janských Lázních, které se ponesou v duchu hry s překvapením.

Zobrazit detaily k akci

Život generála Františka Moravce. Tak se jmenuje výstava, která je k vidění v Galerii Pod Věží v Mladé Boleslavi. Navštěvovat ji můžete v době od 13. února do 12. března.

Zobrazit detaily k akci

Letecká bitva nad Přerovskem. Tak se jmenuje výstava připomínající 75. výročí zahájení strategické bitvy o benzín. Největší letecká bitva mezi 15. leteckou armádou USAAF a německou Luftwafe JG 300 se odehrála nad Přerovskem 17. prosince 1944. Výstava přibližuje podrobnosti této významné události - strategická bitva o benzín a její první oběti na Přerovsku.

Zobrazit detaily k akci

Božena Němcová a Chodsko. Tak se jmenuje výstava, která je věnovaná pobytu Boženy Němcové na Chodsku a sbírce „Babiček“. Je zde také " Babička " s ilustracemi Slávky Štrbové.

Zobrazit detaily k akci

Kytice. Tak se jmenuje fotografická výstava žáků Základní školy Mrákov, která zobrazuje třináct příběhů na motivy balad Karla Jaromíra Erbena.

Zobrazit detaily k akci

Dětské dopravní hřiště v Kolíně se každý rok přibližně od 15. listopadu do 15. března přemění na ledovou plochu o rozměrech 20 x 40 metrů. Ta je využívána pro veřejné bruslení, nebo v případě zájmu a pronájmu celé plochy např. pro lední hokej. Ledová plocha je pravidelně udržována rolbou…

Zobrazit detaily k akci

Na leden 2020 připravilo Vlastivědné muzeum Jesenicka ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem tematicky ojedinělou výstavu s názvem Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa, která pojednává o výjimečných meteorologických situacích v Jeseníkách a Rychlebských horách v období 1978 až 2017, které jsou možným odleskem klimatických změn.

Zobrazit detaily k akci

Po stopách brouka Pytlíka. To je populárně naučné zamyšlení nad identitou hlavních hmyzích postaviček z knížek Ondřeje Sekory. Výstava je k vidění v Muzeu Vysočiny Jihlava, a sice od 15. ledna do 15. března.

Zobrazit detaily k akci

Květná zahrada v Kroměříži hostí v době od 14. února do 15. března 10. ročník výstavy kamélií. Součástí je také bohatý doprovodný program.

Zobrazit detaily k akci

Za krásou kamenů. Tak se jmenuje geologická expozice Oblastního muzea v Lounech. Expozice je věnována zajímavé a složité historii neživé přírody Lounska.

Zobrazit detaily k akci

Historická expozice v Oblastním muzeu Louny seznamuje návštěvníky s významným obdobím dějin severozápadních Čech - s obdobím husitských válek, kdy města Louny a Žatec hrála velmi důležitou úlohu mocenských opor husitství na severozápadě Čech.

Zobrazit detaily k akci

Historické kočárky. Tak se jmenuje expozice, která byla otevřena pro veřejnost v roce 2003 a je umístěna v samostatné budově Regionálního muzea v Mělníku v Ostruhové ulici zhruba 100 metrů od hlavní budovy muzea. Představuje vývoj dětského kočárku od počátku sériové výroby - od druhé poloviny 19. století do konce šedesátých let 20. století. Jednotlivé exponáty jsou veřejnosti představeny ve stylizovaných dobových interiérech a exteriérech.

Zobrazit detaily k akci

Železářská výroba na Rokycansku a Podbrdsku. Tak se jmenuje stálá expozice Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, která seznamuje návštěvníky s tradiční železářskou výrobou regionu Rokycanska a Podbrdska od 14. století do poloviny 20. století.

Zobrazit detaily k akci

Venkovské bydlení na Rokycansku. Tak se jmenuje expozice Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, která přibližuje bydlení na venkově v polovině 19. století, a to souborem malovaného nábytku z obce Ejpovice (malované almary, truhly, stůl se židlemi, postel, kolébka, kolovrátek, tkalcovský stav).

Zobrazit detaily k akci

Měšťanská domácnost na Rokycansku. Tak se jmenuje expozice Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Je rozdělena na dvě hlavní části – na kuchyni a na měšťanský salón.

Zobrazit detaily k akci

Historie města Benešova a jeho okolí. Tak se jmenuje stálá expozice Muzea Podblanicka v Benešově, která přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm.

Zobrazit detaily k akci

V suterénních prostorách kavárny Villa Cafe v Zacpalově ulici v Krnově je k vidění stálá výstava panenek, kočárků a hraček. Sbírka čítá na tisíc panenek, kočárků, pokojíčků, hraček a dalších doplňků.

Zobrazit detaily k akci

Pohádkový svět. Tak se jmenuje výstava pro malé i velké milovníky a znalce pohádek. K vidění je na zámku Červený Hrádek, kde ji můžete navštěvovat jako stálou expozici tohoto zámku.

Zobrazit detaily k akci

Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně. To je jedinečná expozice svého druhu v České republice, která je určena pro rodiny s dětmi. Na tomto místě se rázem malí i velcí ocitnou v prostředí příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi tak, jak ho výtvarně vytvořil Radek Pilař. Expozice vznikla v rámci česko-polského projektu Brána do pohádky.

Zobrazit detaily k akci

Ve sklepení pod kladenským zámkem byla v roce 1974, za pomoci Báňské záchranné stanice vybudována maketa důlního pracoviště. U vstupu do štoly naleznete fotografickou dokumentaci historie kladenských dolů.

Zobrazit detaily k akci

Expozice přírody Liberecka přibližuje živou i neživou přírodu Libereckého kraje. Největší část je věnována Jizerským horám, další sekce seznámí návštěvníky s přírodou Ještědského hřbetu, Frýdlantska a Českého ráje.

Zobrazit detaily k akci

Metelkův mechanický betlém je jedinečným dokladem betlemářského umění Západních Krkonoš, který v nedávné době prošel kompletní renovací. Jde o společné dílo Jáchyma Metelky (1825–1902) a jeho syna Václava (1866–1954).

Zobrazit detaily k akci

Muzejní park – Dendrologická expozice v současné době představuje návštěvníkům zhruba 70 taxonů dřevin.

Zobrazit detaily k akci

Za řemesly minulosti. Tak se jmenuje stálá muzejní expozice navazující na interaktivní expozici Cesty časem. Můžete ji navštěvovat v předzámčí areálu baziliky a zámku v Třebíči.

Zobrazit detaily k akci

Expozice Děti Antonína Kaliny. Tak se jmenuje expozice, která se věnuje sedmi dětským Buchenwaldským vězňům, z nichž po válce vyrostly světově proslulé osobnosti a lékaři. A sice Jindřich Flusser, který se s Antonínem Kalinou podílel na záchraně stovek dětí.

Zobrazit detaily k akci

Krásenské muzeum je pobočkou sokolovského Krajského muzea. Jak již název napovídá, expozice se zabývá těžbou a zpracováním rud v okolí. Muzeum se nachází přímo na místě bývalého cínového dolu.

Zobrazit detaily k akci

Nemovitá kulturní památka Důl Jeroným je unikátním svědkem hornické kultury a dovednosti našich předchůdců. V centrální části dolu se nacházejí impozantní komory ze 16. století. V řadě prostor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se usadily při sázení ohně. Stěny jsou zbrázděny rýhami po želízkách a špičácích tehdejších havířů.

Zobrazit detaily k akci

Pokud patříte mezi obdivovatele či příznivce zbraní, a to jak chladných, tak palných, potom byste si neměli nechat ujít návštěvu jedné ze stálých expozic hradu Loket. Ta je zaměřena právě na různé druhy zbraní.

Zobrazit detaily k akci

Unikátním hradním expozicím hradu Loket kraluje rozsáhlá sbírka porcelánu z 19. a 20. století, který byl vyroben v porcelánkách v Lokti, Horním Slavkově i jinde.

Zobrazit detaily k akci

Expoziční cyklus historických rekonstrukcí školních tříd Muzea Komenského v Přerově dokladuje zajímavým způsobem různá období vývoje dějin školství a pedagogiky v českých zemích. V instalacích dobových školních tříd jsou uplatněny bohaté „školské“ sbírky Muzea Komenského zaměřené na školní nábytek, školní pomůcky, školní nástěnné obrazy, mapy a učebnice.

Zobrazit detaily k akci

Scénář expozice, která se nachází ve dvou místnostech 1. patra východního křídla přerovského zámku, byl zpracován v roce 1987 pod původním názvem Stará škola.

Zobrazit detaily k akci

Expozice rybářství je umístěna v suterénu Muzea T. G. Masaryka v Rakovníku. Ještě před vstupem do suterénu se můžete na panelu „Najdete nás u vody“ seznámit se zvířaty, která můžete potkat v okolí vod na Rakovnicku.

Zobrazit detaily k akci

Jednou ze stálých expozic Muzea T. G. Masaryka v Rakovníku je také Příroda Rakovnicka, která je rozdělena na čtyři hlavní části – Rakovník a okolí, Křivoklátsko, Jesenicko a Džbánsko. Každá část je upravena tak, aby napodobovala přirozený biotop každé z nich.

Zobrazit detaily k akci

Prácheňské muzeum v Písku nabízí k navštívení hned několik stálých expozic. Jednou z nich je i expozice nazvaná Kulturní tradice Písecka. Toto široké téma - nedílná organická součást celkové historie města Písku a jeho okolí - je pojato v celcích: Jan Zachariáš Quast, malíř na porcelán, osobnosti (spisovatelé, další malíři aj.), hudba a školství na Písecku.

Zobrazit detaily k akci

Zlato v Pootaví. Tak se jmenuje stálá expozice Prácheňského muzea v Písku, která seznamuje návštěvníky s historií těžby zlata na Písecku. Podrobně je dokumentována technologie pravěké a středověké těžby - na kresbách, snímcích, modelech i konkrétních sbírkových předmětech.

Zobrazit detaily k akci

Ryby a rybářství. Tak se jmenuje stálá expozice Prácheňského muzea v Písku, která prezentuje ryby českých řek, rybníků a přehradních nádrží v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů.

Zobrazit detaily k akci

Expozicí Písecký venkov v 19. století vzdává Prácheňské muzeum hold hned několika výrazným regionálním osobnostem, které s daným tématem úzce souvisí.

Zobrazit detaily k akci

Zlaté české ručičky. Tak se jmenuje jedna ze stálých expozic Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jejím základem je unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček – nejrozsáhlejší svého druhu na světě.

Zobrazit detaily k akci

S Mandelinou do šatlavy, S Fabiánem do zámku. Tak se jmenují speciální prohlídky Zámku pánů z Říčan v Pelhřimově určené dětským návštěvníkům. Expozice v zámku skrývá mnohé zajímavosti a tajemství. Vydejte se je odhalit.

Zobrazit detaily k akci

Brandýská katovna je jednoho z mála zachovaných katovských obydlí, které je zčásti přístupné veřejnosti. Návštěvníkům se zde nabízí expozice, přibližující historii hrdelního práva a katovského řemesla.

Zobrazit detaily k akci

V několika sálech zámku Trmice je umístěna stálá expozice věnovaná historii a současnosti modelové železnice. V muzeu najdete nejen různě velká funkční kolejiště velikostí N, TT a H0, ale také různé zajímavé a unikátní modely např. od firmy Merkur, Märklin nebo Rokal.

Zobrazit detaily k akci

Regionální muzeum v Jičíně ve stálé expozici nabízí hned několik možností prohlídky. Od pokladny se odvíjejí čtyři samostatné cesty, kterými se lze projít a vrátit se zpět. První obsahuje osm sálů vla...

Zobrazit detaily k akci

Kovářská expozice je jednou ze stálých expozic Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Můžete si tady prohlédnout soubor vybraných exponátů z dílen zejména městských kovářů od 15. do 19. století.

Zobrazit detaily k akci

Na chalupě u Vladimíra Menšíka. Tak se jmenuje stálá expozice Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, kde můžete usednout na lavici ke stolu, a kromě vystaveného nábytku, obrazů, nádobí a dalšího vybavení, sledovat i malé rodinné video pořízené právě na chalupě v Dolní Polici. Expozice je sestavena z původního nábytku a předmětů z chalupy rodiny Menšíkových č. p. 6 v Dolní Polici.

Zobrazit detaily k akci