Magazín / Aktualně  |  Herní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Kombo Afrika

 • Herní koutek
 • Jakub Dobal
 • 11.5.2020
 • hrajeme.cz

Kombo Afrika

Kombo Afrika je sice malá hra, krabička však skrývá hodně možností. Jedná se původní česko-slovenskou hru, má slovenského autora a českého vydavatele. Autorem této hry je Ondrej „Nero“ Sova a vydala ji společnost Loris Games v létě 2019. Určena je pro 2–4 hráče od 10 let, ale zvládnou ji i mladší děti. Hra je plná zvířat s unikátními schopnostmi, které ve hře využíváte, abyste nasbírali co nejvíce bodů.

Vzhůru do Afriky

Hra vás zavede do Afriky k Viktoriinu jezeru, kde se sešla různá zvířata, aby zvolila nového krále zvířat. Stane se jím to, které získá největší podporu ostatních. Které zvíře budete představovat, si určíte tím, jaké si zvolíte počítadlo bodů v podobě očí. Můžete zastupovat krokodýla, lva, nosorožce či gorilu. Ve hře budete vytvářet skupiny stejných zvířat, za něž obdržíte body.

Jak se hraje

Kombo Afrika nemá složitá pravidla. Vešla se i s příklady na jeden list A4. Nejprve zamícháte karty a každému hráči rozdáte 5 karet. Potom připravíte hrací plochu o velikosti 5 x 5 karet. Dobírací balíček tvoří její střed. Do každého rohu umístíte kartu, jinak je zatím plocha prázdná.

Hráči se střídají v tazích, dokud někdo nepřekoná hranici 77 bodů. Když se tak stane, dohraje se kolo, aby všichni zahráli stejný počet tahů. Zvítězí hráč s největším počtem bodů. Jak tedy body získáváte? Ve svém tahu můžete vyložit libovolný počet karet. Po zahrání karty vždy můžete aktivovat její efekt. Jednou za tah také můžete dát dohromady jednu skupinu stejných zvířat (kombo) a připočítat si za ni body. Nakonec si do ruky doberete do pěti karet.

Kombo musí tvořit alespoň tři karty se stejným zvířetem, které spolu sousedí (navazují na sebe hranou). Součet bodů všech karet v kombu pak představuje váš zisk. Nato se všechny karty z komba otočí. Pokud se stane, že je celá plocha zaplněná, odloží se všechny skryté karty na odhazovací balíček. Váš tah pak může pokračovat. Je to jeden z taktických prvků, který můžete ve hře využít.

Jádrem hry je chytré využívání efektů karet, aby se vám podařilo vytvořit co nejhodnotnější kombo a vy jste nasbírali co nejvíce bodů. Co vám tedy karty poskytují:

 • Surikata: vezmi si jednu kartu z dobíracího balíčku.
 • Papoušek: získej 1 bod za každou kartu ve tvé ruce.
 • Žirafa: posuň 1 kartu o 1 pole.
 • Had: vyměň hada za 1 aktivní kartu na ploše.
 • Gorila: vyměň zbývající karty ze své ruky za nové.
 • Krokodýl: skryj 1 až 2 aktivní karty, za každou získáš bod.
 • Sup: odkryj 1 skrytou kartu.
 • Chameleon: nemá okamžitý efekt, ale jedna karta chameleona může změnit barvu a hodnotu a doplnit tak libovolné kombo, funguje jako žolík.

Každý druh má svou bodovou hodnotu od 1 do 3. Chameleon hodnotu přebírá, ale můžete vytvořit také kombo z chameleonů, každý pak má hodnotu jedna.

Grafika a zpracování

Hru dostanete v malé krabičce. Obsahuje celkem 48 karet zvířat a 4 karty nápovědy. Karty jsou malé čtvercové s originálními a vtipnými ilustracemi zvířat, takže je dobře odlišíte. Malé ikony v rozích vám připomenou efekt každé karty. Každý druh zvířete má i svůj název, papoušek je PAPO, had HYPNO, žirafa GIFFE. Při hře s dětmi to ale bylo spíše matoucí. Ve hře nemá název žádné zvláštní využití.

Originální jsou ve hře počítadla bodů. Každý hráč má dva pětiúhelníky, které přiložením vytvoří aktuální hodnotu bodů hráče. Levá část představuje desítky, pravá jednotky. Kartičky jsou oboustranné. Počítadlo funguje výborně, jen si na něj musíte zvyknout.

Krabička je malá, takže vám nezabere moc místa a hodí se díky tomu na cesty. Je ale až zbytečně malá, sotva se do ní vše i s pravidly vejde, takže se vám bude hodit gumička.

Hodnocení

Kombo Afrika je malá, nenápadná hra, i když vás papoušek se sluchátky na krabici určitě na první pohled zaujme. Nenápadná proto, že skrývá více, než by se ze základního popisu hry mohlo zdát. Má jednoduchá pravidla, takže se hodí pro rodinné hraní, ale poskytuje řadu kombinačních možností, které zaujmou i náročnější hráče.

Hra je hráčsky přívětivá, pravidla vymezují mantinely, v jejichž rámci můžete vymýšlet neskutečné kombinace. Brzy zjistíte, že body se dají získávat různým způsobem a že v jednom tahu můžete zahrát daleko více karet, než máte v ruce. Samotné objevování těchto možností je na hře zábavné. Něco můžete vymyslet i ve zdánlivě špatné situaci.

V této svižné kombinační hře se nenudíte ani v tazích ostatních hráčů, protože stojí za to sledovat, co vymýšlejí ostatní a jakou pozici vám připravili. Dění na stole se proměňuje s každým tahem hráče. Výhodu získáte i tím, když si pamatuje, které zvíře je na skryté pozici. Ve hře proto kromě kombinačních dovedností uplatníte i paměť. Jednu partii zvládnete okolo 30 minut.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s portálem www.hrajeme.cz.