Pirátská plachetnice La Grace umožňuje rodičům s dětmi zažít plavbu, na kterou budou hodně dlouho vzpomínat. Mohou se na ní oprostit od reálného života a popustit uzdu své fantazii.
Vydat se na dobrodružnou výpravu za pokladem, grilovat ryby s Robinsonem Crusoe, vázat uzly či kormidlovat. To všechno mohou zažít děti, když se vydají se svými rodiči na plavbu na pirátské plachetnici La Grace. O tom, jak takové výpravy vypadají vypráví v rozhovoru kapitán této lodi Josef Dvorský.
Kdy jste přišel s nápadem pořádat tábory pro děti na pirátské plachetnici La Grace?
Hodně mých kamarádů, kterým se narodilo malé dítě, se smutně omlouvalo, že v nejbližších pěti letech se na moře nedostanou, i když La Grace milují. Proto jsem si řekl, že takto to nemůže fungovat. Náš Filip totiž na lodi vyrůstal od narození. Rozhodli jsme se tedy, že začneme pořádat plavby pro rodiče s dětmi, které chtějí žít, i když mají děti. Plavba se jednoduše přizpůsobila potřebám dětí. Neplujeme daleko, více se koupeme a podobně. Když začaly děti dorůstat, začali jsme s nimi hledat poklady, což je perfektní, protože všemu věří. Navíc prostředí pirátů a opuštěných ostrovů zbožňují.
Co všechno jste musel udělat a zařídit, abyste mohl začít pořádat tábory pro děti přímo na plachetnici?
Nic zvláštního. Stačilo přesvědčit maminky mých kamarádů, že to jde a po prvním turnusu vyšlo mnoho fotek i menších filmů na youtube přímo od nich. Další rok jsme už pořádali tři turnusy. V současnosti jich už děláme devět za jeden rok.
Dostat se na pirátskou plachetnici je určitě sen ne jednoho dítěte. Jak veliký je zájem o takové tábory a co všechno musí udělat rodiče dětí pro to, aby se jejich děti mohly zúčastnit takového táboru?
Není na tom nic složitého. Stačí si najít webové stránky La Grace a napsat nám. Největší problém je v tom, že loď bývá zabookovaná rok dopředu.
Když už se pak dítě na plachetnici dostane, jak takový tábor vypadá? Co všechno ho čeká, co si na plachetnici užije?
Vždycky záleží, jak velké děti na lodi máme. Ty nejmenší ve věku od čtyř do šesti let jsou nadšené třeba jen ze skluzavky do vody, houpačky na lanech a moře kolem. S těmi ve věku od šesti do desíti let pořádáme plavby za pokladem. Loď se každý den někam plaví a děti objeví nějakou indicii, která je posune k vysněné truhle mincí. Každý den je pro ně zaměřený na nějaké téma a zažijí v něm nějaký příběh. Například jeden den grilují ryby s Robinsonem Crusoe, jindy zase přijde sám pán moří Neptun, který jim vypráví o své říši a ukáže jim vrak, do kterého se děti vydají. S nejstaršími ve věku od desíti do čtrnácti let už cvičíme na opravdové námořníky. Učí se vázat uzle, kormidlovat, samostatně plachtit na malé plachetnici nebo třeba veslovat v team člunu. Právě této generaci věnujeme největší pozornost, protože v ní je budoucnost naší lodě.
Musí mít děti na takový tábor nějaké speciální pomůcky, jako jsou třeba pirátské kostýmy? Co všechno si musí vzít s sebou, případně co jste schopní jim na lodi obstarat vy jako pořadatelé tábora?
Vždycky je to na dohodě, protože ne všichni si hrají na piráty. Ale je fajn, když se děti na čas oprostí od reálného světa a hrají si se vším všudy. A pozor, nejde jen o děti. Děláme to i pro nás dospělé.
Zmínil jste, že program na lodi je přizpůsobený věku dětí. Které akce patří k těm nejatraktivnějším?
Je to hodně individuální. Velkou zábavou je například lezení po stěžních, které slouží dětem jako lanový park. Děti se třeba vozí na kladce z jednoho stěžně na druhý. Řekl bych, že děti baví na lodi všechno. Jsou ochotné drhnout palubu i hlídat loď na nočních službách. Všechno je reálné. Hodně táborů si hraje na lodě a piráty, ale i kdyby se vedoucí přetrhli a na velký dub navěsili sto lan, loď z něj nikdy nevytvoří. U nás je všechno opravdové.
Dá se říct, že se na takový tábor může přihlásit kterékoli dítě nebo pro to musí mít nějaké předpoklady?
Musím zdůraznit, že se nejedná o klasický tábor, ale o plavbu rodičů s dětmi. Ideálně by se to dalo přirovnat k Expedici Apalucha, kdy tatínci či mamky berou svoje děti za zábavou. Plout s námi tak může každé dítě, které má s sebou doprovod. Vzhledem k tomu, že s dětmi bývají i jejich rodiče, neměli jsme nikdy problémy ani s handicapovanými dětmi. Všeobecně ale chceme rozvíjet hlavně všeho schopné děti a ty, které mají plno fantazie. Pro takové to má největší význam. Nestává se to často, ale děti, které plavaly s delfíny, byly tímto zážitkem ovlivněny na celý život, a to je dobře.
To všechno jsou pozitiva. Na takové plavbě však jistě čekají i různé nástrahy. Hrozí například to, že by se někomu na moři udělalo špatně? Jak takové situace pak řešíte?
Mořská nemoc bývá velkým strašákem a samozřejmě, že k ní občas dojde. Většinou ale díky rodičům, kteří dětem připomínají, že lidé na moři zvrací. Pro děti je houpání přirozené a líbí se jim. Důležitým faktorem je i volba trasy plavby. Tábory děláme většinou v létě, kdy je krásné počasí a bouřím i vlnám se vyhýbáme.
Na která zajímavá místa v Evropě se mohou děti podívat díky táborům stráveným na La Grace? Máte už nějaké destinace, u kterých víte, že se tam dětem bude vždycky líbit?
Nejčastějšími místy jsou ostrovy Elba, Korsika a Sardinie. Měli jsme ale děti i v Řecku na plavbě po stopách Odysseových či na jezeře Loch Ness, kde jsme se pokoušeli najít pověstné monstrum ve zdejších vodách. Pro sezonu 2019 připravujeme i cestu po chorvatských ostrovech.
Získaly si vaše tábory nějaké pravidelné zájemce, kteří se jich účastní opakovaně nebo je to spíše o tom, že se vám hlásí stále noví zájemci?
Většina táborů je pro stejné děti. S přibývajícím věkem pro ně připravujeme nové hry a měníme destinace, kam s nimi jezdíme. Každým rokem však přibývá turnusů, takže jsme schopní využít naše zkušenosti i pro další zájemce.
Troufnete si říct, jak moc populární jsou tábory na plachetnici v porovnání s klasickými, na které děti běžně jezdí o letních prázdninách?
Lišíme se především tím, že u nás jsou pohromadě celé rodiny. Je sice fajn poslat dítě na tábor, ale pak přijdete o báječnou možnost si s ním hrát. Na to nemáte v běžném životě tolik času, kolik byste chtěli. La Grace je hračka pro malé i velké, takže se to dá skloubit dohromady. A pokud si večer chcete udělat čas sami na sebe třeba u sklenice vína, vaše dítě je s ostatními kamarády na lodi a bocman jim čte strašidelné námořní příběhy. Takové volno na běžné rodinné dovolené nezažijete.