Magazín / Aktualně  |  Rozhovor

Česká republika    > > >    vybrat region

S narozením dítěte nekončí výšlapy po horách, říká Martin Stiller

Při akci, kdy rodiče vyrazí s kočárky na některý z vrcholů, se vždycky sejde úžasná parta lidí.

  • Rozhovor
  • Jan Smekal
  • 1.7.2018
  • Aleš Nenička

S narozením dítěte nekončí výšlapy po horách, říká Martin Stiller

Martin Stiller je vášnivý cyklocestovatel. V současnosti provozuje horskou chatu na Prašivé v Beskydech. Mimo to pořádá každoročně několik výšlapů s kočárky na různé hory.

Kočárky na vrcholy. Tak se jmenuje akce, při které maminky, babičky nebo celé rodiny vyrazí na túru do hor a nezapomenou s sebou vzít i své nejmenší, které nahoru vyvezou v kočárcích. Iniciátorem této akce je Martin Stiller, který v rozhovoru mluví o tom, jak celá akce vznikla, co se na ní lidem nejvíce líbí a na které hory vyrážejí zájemci s kočárky nejraději. 

Nejprve prosím vás představte projekt S kočárky na vrcholy. Kdy jste s ním přišel a jak dlouho už funguje?
Projekt "Kočárky na vrcholy" vznikl tuším v roce 2012 těsně předtím, než se nám narodila naše dcerka Stellka. Tehdy jsme po předchůdcích přebrali aktivitu několika kamarádů pod názvem "S Klárkou na Lysou horu". Protože ona Klárka už měla 11 let a bydlela daleko od Beskyd, byli rodiče již rádi, že někdo jejich kočárkovou myšlenku přebere. My jsme ten nápad zvětšili, rozšířili o plno dalších beskydských cílů a dali mu nové jméno "Kočárky na vrcholy".  Takto tedy vznikl projekt, který má inspirovat mladé rodinky, které si myslí, že jakmile přijde nový člen domácnosti, je konec všeho cestování, sportování a podobně. Jak je vidět, tak není, a tak se snažíme motivovat, ukazovat a brát do přírody kohokoli, kdo má chuť a zájem. A to jak kočárky, tak i manduky a krosničky, cyklovozíky či větší dětičky za ručičky. 

Co všechno obnášelo to, abyste mohl s takovým projektem začít?
Najít si čas, který jsem neměl, a přesto ho našel (směje se). Dále pár ochotných kamarádů, kteří pomohli s tvorbou webovek, banerů, grafiky, pozvánkami na akce a samotným organizačním zajištěním každé akce. I když se to zdá celé jako jednoduchá akce na organizaci, tak přípravy a vše kolem zaberou desítky hodin.  

Můžete přiblížit, jak jednotlivé akce vypadají, jak často je pořádáte a kteří lidé se jich hlavně účastní?
Děláme několik akcí ročně. Někdy tři, jindy sedm. Záleží, jak je chuť a čas. Nejde o to dělat hromadné a pravidelné akce, cílem je hlavně motivovat a ukázat, že to prostě jde. Akce je pro všechny, nejedná se o žádný závod, nikam se nespěchá, každý šlape podle sebe a svých možností. Někdy se účastní celé rodinky včetně babiček a dědečků, někdy jen jeden rodič. Je to různé. Společně se odstartuje a jde si každý svým tempem k cíli, kde je obvykle společné focení a pak nějaké překvapení na závěr - na Lyse hoře v minulosti třeba exkurze do rozestavěné Bezručovy chaty nebo exkurze do meteorologické stanice. Po túrce na Metylovickou hůrku zase prohlídka muzea bičařství a podobně. 

Podle čeho vybíráte vrcholy, na kterých se tato akce koná? Musí splňovat nějaká zvláštní kritéria nebo se taková akce dá uspořádat prakticky na kterémkoli kopci?Podstatné je, aby nahoru vedla asfaltka, po které nejezdí auta, je tam tedy zákaz vjezdu. To je alfa-omega celé akce. Pro kočárky to chce asfaltový povrch, neb většina rodičů nevlastní zrovna speciální outdoorové kočárky.  

Jaké jsou všeobecně podmínky pro takovou akci ať už v Beskydech nebo i v jiných horách v České republice?
Co se kočárkových akcí týče, tak po horách v Česku se nikde nic obdobného nekoná. Existuje sice aktivita rodinné sekce Klubu českých turistů pod názvem "Toulavý kočárek", ale to vede všude možně, ne pouze po horách a kopcích, jako naše výstupy.  

Je tato akce hodně oblíbená mezi lidmi? Získala si už nějaké stálé příznivce, kteří se ji pravidelně účastní?
Tady všechno záleží na počasí a jaká se udělá propagace. Někdy jsme měli třeba jen pět až deset kočárků, ale byly i akce s 80 kočárky, tedy dvěma sty zúčastněných. A to byl již hukot. Stálé příznivce akce má v té době, kdy rodiče mají kočárkové děti, pak samozřejmě odcházejí a přicházejí noví.  

Co se lidem na takové akci nejvíce líbí, co si nejvíce pochvalují?
Pochvalují si hlavně motivovanost, inspiraci a pohodovou nezávodní a hlavně nekomerční atmosféru našich akcí. Není tu žádné stanovené vstupné či startovné, nejsou tu sponzoři a podobně. 

Vydat se s kočárkem do hor asi není jen tak. Je třeba, aby byli lidé nějak trénovaní? Popřípadě jaké typy kočárků potřebují, aby se mohli zúčastnit takové akce?
Volíme akce tak, aby byla pro všechny, i pro netrénované. Ti sice dostanou někdy do těla, ale nekňučí a když jo, kdykoli se mohou otočit. Ale proč by to dělali, nejde přece o závod. Kočárky je u nás vidět všech značek a typů.  

Dá se říct, že mezi vrcholy, na kterých tuto akci pořádáte, je nějaký, který mají lidé obzvlášť rádi?
Jednoznačně vede ikona Lysá hora a druhým nejoblíbenějším kopcem je Prašivá. Lysá hora je nejvyšší beskydský kopec, je to modla, je to prostě ten NEJ kopec. A Prašivá zase svým dech beroucím nábojem poutního místa s téměř 100 let starou roubenou chatou a téměř 400 let starým dřevěným kostelíkem, mezi nimiž se nachází unikátní dětské hřiště na nádherné zelené louce. 

Musel jste se někdy vypořádat i s nějakými potížemi při pořádání této akce? Řešil jste někdy nějaký problém nebo nepříjemnost, se kterou jste nepočítal?
Ano, nečekaně veliká návštěvnost, že nebylo kam parkovat auta a tak jsme je museli posílat na dva kilometry vzdálené další parkoviště a pak čekat na tatínky, než se vrátí zpět na společný start a společné focení.  

Blíží se léto. Chystáte na toto období nějaké akce? Kdy a kam se budou moct nejen maminky s kočárky vydat v průběhu léta?
První letošní akce se uskutečnila na Prašivé v polovině května. V plánu máme určitě ještě Lysou horu a možná ještě přidáme nějaké další kopce. Všechny termíny postupně zveřejníme na webu www.KocarkyNaVrcholy.cz