celá Česká republika    > > >    vybrat region

Téměř čtvrtina českých dětí trpí obezitou

Dětská obezita. Ilustrační foto.

Téměř čtvrtina českých dětí trpí obezitou

Od konce pandemie se nově začala hýbat pouze čtvrtina českých dětí, další dvě třetiny z nich má stejně pohybu, jako před pandemií, ukázal průzkum MultiSport Index. I přes to, že 7 z 10 rodičů tvrdí, že jejich děti mají dostatek pohybu, počet obézních dětí v České republice vzrostl na bezmála čtvrt milionu. Tento problém tak české zdravotnictví může stát 11 miliard korun ročně. Dvě třetiny českých rodičů volají po státní podpoře pohybu u svých dětí.

V současné době trpí obezitou v České republice bezmála čtvrt milionu dětí, tedy 231 tisíc dětí. Jedná se o 16 % celkového počtu dětské populace ve věku 5 až 17 let. Další desetina z nich poté trpí nadváhou, závažnou formou obezity trpí 54 % obézních dětí a normální hmotnost mají pouze dvě třetiny dětské populace. Počet dětí s obezitou roste v Česku každý rok o 4 %. Jednou z mnoha příčin je nedostatek pohybu, ke kterému se po pandemii vrátily pouze dvě třetiny českých dětí. Ukázal to průzkum MultiSport Index, který realizuje agentura NMS již od roku 2019.

„Čísla jsou alarmující a ukazují, že můžeme hovořit o krizi dětské obezity v České republice. Obezita v dětství a v průběhu dospívání ohrožuje fyzické i duševní zdraví jedinců, ovlivňuje kvalitu jejich života, a navíc zvyšuje náklady na zdravotní péči, v rámci které musí děti navštěvovat léčebné pobyty. Tyto léčby však často nekončí úspěchem, a děti se tak do lázní opětovně vracejí,“ upozorňuje docent Dalibor Pastucha, dětský a tělovýchovný lékař z lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Jeden léčebný pobyt obézního dítěte přitom stojí průměrně 50 000 korun. Při počtu téměř čtvrt milionu českých dětí trpící obezitou se jedná o více než dvě třetiny ročního rozpočtu na zdravotnictví. Stát by tak pravidelným pohybem u dětí mohl ušetřit 11 miliard korun ročně.  

Nárůstu dětské obezity a úbytku mladých sportovců se však Češi nejspíše nevyhnou, a to v důsledku aktuální finanční situace v České republice. Ta dolehla na 17 % českých rodičů, kteří již omezili či plánují omezit výdaje na sport a pohyb svých dětí. Jak ukázal průzkum MultiSport Index, již nyní neutrácí za pohybové aktivity svých dětí ani korunu více než pětina rodičů. Podobně jako u investic do svého pohybu, 4 z 10 rodičů investuje do sportu svých dětí do 500 Kč.

„Jak ukazuje náš průzkum, 6 z 10 rodičů, tedy stejně jako v loni, si myslí, že stát jejich děti dostatečně nemotivuje ke sportu, a volají o státní podporu. Pravidelný pohyb u dětí je přitom základním kamenem pro jejich budoucí zdravý a kvalitní život. Podpora sportu ze strany státu je tak v současné náročné finanční situaci v kombinaci s krizí dětské obezity důležitá více než kdy dřív. Už tak průměrné finanční náklady Čechů na sport vzrostly za poslední rok o 18 %. Snažíme se tak Čechy motivovat k pravidelnému pohybu, aby se současný úbytek sportovců již neprohluboval,“ uvádí Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která poskytuje oblíbenou MultiSport kartu.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG