Magazín / Aktualně  |  Zdravé dítě

Česká republika    > > >    vybrat region

Kašel u dětí: Co pomáhá a kdy už je lepší volat doktora

  • Zdravé dítě
  • Hana Dubnová
  • 2.10.2024
  • Envato Elements

Kašel u dětí: Co pomáhá a kdy už je lepší volat doktora

Kašlík a rýmička k podzimnímu návratu do dětského kolektivu patří tak nerozlučně jako k Vánocům stromeček. Přinášejí bezesné noci marodovi i celé jeho rodině, navíc jsou nejčastějším důvodem, proč učitelky ve školce hned ve vstupních dveřích dítě obrací a posílají s rodičem zpátky domů.

Kašel sám o sobě není nemocí, ale příznakem. Je obranným mechanismem organismu, který pomáhá čistit dýchací cesty. Ty mohou být podrážděné z různých důvodů počínaje vdechnutím cizího předmětu, alergií až po nejčastější příčinu – infekci dýchacích cest.

I u nekomplikované infekce se může kašel dítěte držet klidně tři týdny a v případě nedostatečného doléčení se rád znovu vrací. I když to neslyší rád žádný rodič, předčasný návrat dítěte zpátky do školy nebo školky počet dnů na „OČR“ nezkrátí, spíš naopak. Raději proto nikam nespěchejte, pokud nechcete riskovat, že po prvním zářijovém nachlazení bude dítě kašlat až do jarních prázdnin.

Existuje několik typů kašle, pro běžnou potřebu ale stačí základní rozdělení na suchý a vlhký. Ostatně i s tímto rozdělením má nemálo lidí problémy a nedokáže svůj kašel nebo kašel svého dítěte správně zařadit.

Suchý kašel

Suchým kašlem začíná většina infekcí dýchacích cest. Je dráždivý, vyčerpávající, často končí v slzách, bolí z něj hrudník, ale nedaří se nic vykašlat. Často ho doprovází začátek rýmy. Pokud dítě nemá opravdu velké záchvaty kašle, je vhodnější ho přes den netlumit. Dýchací cesty se potřebují zbavit toho, co je dráždí, a pokud budete kašel silně tlumit přes den, najde si cestu ven stejně – ale v noci. Což není to, co byste si přáli.

Na noc však dítěti dopřejte úlevu v podobě léku – osvědčené jsou například Sinecod, Robitussin, Levopront, Stoptussin, Kaloba nebo Ditustat. Podání záleží na tom, jakou formu dítě nejlépe snáší. U kojenců a batolat zkuste přidat i Fenistil kapky. Sice jde o přípravek na alergii, ale na zmírnění nočního kašle funguje perfektně. Nic nezkazíte ani tím, když fenistilové kapky podáte i o něco odrostlejšímu kašlajícímu potomkovi. Poděkuje vám on, rodina i sousedé.

Ve většině běžných případů se do dvou tří dnů suchý kašel začne měnit ve vlhký.

Vlhký kašel

Ve chvíli, kdy se suchý kašel změní ve vlhký, máte částečně vyhráno. A to přesto, že nastává ten poslechově „hnusnější“, až kuřácký kašel. V dítěti to rachtá, hrká, bublá a dávení může občas, zejména po ránu, skončit až poblinkáním. Zejména malé děti totiž neumí hleny vykašlat, a tak je polykají. Kašel většinou v tuto chvíli většinou doprovází teplota, rýma, únava a nechutenství. V noci bývá kašel horší, protože hleny zatékají do nižších cest dýchacích, odkud se vleže hůř dostávají.

Přestože tento kašel působí hůř, je užitečnější, protože hleny, a s nimi i přítomné viry a bakterie, mohou konečně začít opouštět tělo, které se tím čistí. Proto je potřeba vlhký kašel podporovat a usnadňovat vykašlávání pomocí léků, které hleny rozpouštějí. Sáhnout můžete po široké nabídce sirupů, ať už klasických nebo přírodních.

Na rozdíl od kapek na suchý kašel, které má leckdy problém pozřít i dospělý, o dávku chutného sirůpku na odhlenění si děti často říkají dokonce samy. Ale pozor, pokud nechcete probdít noc, poslední dávku dítěti podejte nejpozději v brzkém odpoledni. Na noc pak můžete dítěti ulevit už zmiňovaným Fenistilem.

Můžete protestovat, jak chcete, ale léčba kašle nějaký čas zabere. Zbytečně tak sirupy nestřídejte, raději se místo toho zaměřte na rýmu a čištění nosu. Ten pravidelně během dne zvlhčujte mořskou vodou nebo vincentkou a na noc vystříkejte nosními kapkami.

Kdy k lékaři?

Běžný podzimní kašel zvládnete zpravidla sami doma s pomocí volně dostupných léků. Pokud se ale stav po nějakých pěti dnech nelepší ani přes klidový režim, je na místě vydat se k lékaři. To samé, pokud se přidají horečky trvající více než dva dny a dítě je zchvácené, apatické a neobvykle spavé. U dětí mladších tří měsíců navštivte lékaře vždy.

Podpůrná léčba

Dítě se vám daří držet relativně v klidu, byť za cenu koukání na pohádky, ochotně polyká sirupy a chcete léčení ještě urychlit? Kromě udržování čistého nosu dbejte na to, aby dítě dostatečně pilo. Můžete vyzkoušet bylinkové čaje, třeba s lípou nebo podbělem. Zvlhčujte vzduch a pravidelně větrejte.

Když se zadaří a zdravé dítě po dvou týdnech dopravíte znovu do „ústavu“, nezbývá vám pak už nic jiného než doufat, že ráno ze šatny neuslyšíte zlověstné popotahování a pochrchlávání, které by mohlo začarovaný kolotoč znovu roztočit…