Magazín / Aktualně  |  Testy

okres Opava a okolí    > > >    změnit region

Nebezpečná dětská cestovní postýlka stažena z trhu

Ilustrační foto.

  • Testy
  • Lucie Korbeliusová
  • 8.11.2023
  • Pixabay

Nebezpečná dětská cestovní postýlka stažena z trhu

Ideální cestovní postýlka by měla být pohodlná, přenosná a hlavně bezpečná. V testech, které nechala provést spotřebitelská organizace dTest, nevyhověla ze 17 modelů více než polovina vzorků – nesplnily požadavky norem v oblasti bezpečnosti a odolnosti. 

Testování výrobků určených pro děti se organizace dTest věnuje pravidelně – ať už se jedná o kosmetiku, potraviny, vybavení domácnosti, či pomůcky na cesty, mezi které patří autosedačky nebo právě dětské postýlky. „Na bezpečnost a nezávadnost dětského zboží klademe obzvláště velký důraz,“ uvádí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová a pokračuje: „Na základě výsledků našeho posledního testu dětských postýlek jsme proto podali podnět České obchodní inspekci, aby v případě nevyhovujících modelů zahájila šetření.“

Různě velká pochybení v bezpečnosti, odolnosti nebo stabilitě našly akreditované laboratoře u 10 modelů z celkových 17. Bezpečnostní požadavky i zkušební metody se řídily normami ČSN EN 716-1 +AC a 716-2, které se mimo jiné zabývají tím, zda u výrobku nejsou v dosahu dítěte ostré hrany, vyčnívající součástky, malé díly nebo otvory či mezery. Testy také objevily nedostatečně chráněné zipy, k nimž se můžou probojovat nenechavé dětské prstíky. „U výrobku Coto Baby Samba Lux 2020 hrozilo uvíznutí dětské hlavičky v úložné kapse a při testu stability se postýlka převrátila. Dostala proto nejnižší a v konečném součtu nedostatečné hodnocení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.

Česká obchodní inspekce nařídila tento model na základě podnětu organizace dTest stáhnout z trhu jako potenciálně nebezpečný. V dalších případech jsou výrobky stále předmětem došetřování, a pokud budou shledány nevyhovujícími, pak i tam může být nařízen zákaz k uvedení na trh, povinnost okamžitého stažení výrobků včetně povinnosti zpětného převzetí nevyhovujících výrobků od spotřebitelů. „Obecně prospěšná organizace dTest vznikla za účelem hájení práv a oprávněných zájmů zákazníků na spotřebitelském trhu. A to je přesně tento případ. Naše testování odhalilo nebezpečný výrobek, jehož používání by mohlo mít i fatální následky. Ale díky našemu podnětu ČOI došlo k jeho stažení, takže by již neměl žádné děťátko ohrožovat,“ uzavírá za dTest šéfredaktorka Hoffmannová.

Kompletní test dětských cestovních postýlek z roku 2021 je k dispozici na webových stránkách časopisu dTest.