Magazín / Aktualně  |  Rozhovor

Česká republika    > > >    vybrat region

Období první republiky bylo zlatou érou rodinných loutkových divadel, říká jejich sběratelka

Klasické prvorepublikové loutky ze sbírky Miroslavy Pecháčkové a jejího manžela.

  • Rozhovor
  • Jan Smekal
  • 15.10.2018
  • Miroslava Pecháčková

Období první republiky bylo zlatou érou rodinných loutkových divadel, říká jejich sběratelka

Miroslava Pecháčková provozuje se svým manželem od roku 2005 rodinné Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou. Mimo jiných se manželé mohou pochlubit unikátní sbírkou loutek.

Miroslava Pecháčková se společně se svým manželem už přes 30 let věnuje hledání historických hraček. Kromě hraček je ale zajímá i historie výroby a výrobců. Zaměřují se zejména na hračky české a československé výroby. Soustředí se na exponáty z let 1880 až 1980. Zvláštní kapitolu pak představuje jejich sbírka loutek. 

Můžete se pochlubit rozsáhlou sbírkou loutek. Vybavíte si ještě po tolika letech, které z nich patřily k těm prvním?
Loutková divadla jsou jen částí z celého širokého záběru hraček. Jedno z prvních divadel do našeho muzea jsme získali z pozůstalosti zámožné prvorepublikové rodiny a jedná se o kompletní rodinné divadlo s loutkami tzv. „alšovkami“ vyráběnými podle návrhů Mikoláše Alše. Taková divadla byla ve své době dost drahá, běžnější bylo zakoupit kulisy, portál i loutky jako polotovar a doma vše kompletovat a dotvářet. Existovalo množství předloh, šablon i forem na loutky, proto mohlo být a také bylo alespoň nějaké divadélko téměř v každé rodině. 

Říkáte alespoň nějaké divadélko v každé rodině. Tohle už dneska moc neplatí. Když se ohlédnete zpátky, ve kterém období zažívaly loutky největší boom?
Období první republiky bylo zlatou érou rodinných loutkových divadel a přispívalo také k vlastenectví. Hrály se nejen pohádky, ale i historické kusy z českých dějin. Byl to opravdu fenomén a zcela po právu je české a slovenské loutkové divadlo od roku 2016 zapsáno v seznamu památek UNESCO. 

Máte ve své sbírce loutky, kterých si obzvlášť vážíte? Najdou se mezi nimi takové, které se dají označit za rarity a liší se nějak výrazněji od ostatních?
Běžná rodinná divadla mají většinou loutky velikosti od 20 do 30 centimetrů, ale v našich sbírkách máme i jedno nadměrné, vyrobené na zakázku kolem roku 1930 do vily továrníka. K tomuto divadlu patří loutky velké půl metru. I proto je velmi obdivované všemi, kdo jej uvidí. Rozhodně se dá označit za unikátní divadlo. 

Jak náročné je dneska další loutky sehnat a kde je hledáte?
V dnešní době nacházíme loutky a divadla spíš z druhé poloviny 20.století. Prvorepublikových a starších je velmi málo. Hledáme je na internetových aukcích, případně na různých burzách a občas nám někdo nabídne přímo do muzea. 

Co všechno musíte dělat, abyste loutky udržovala „v kondici“? Je třeba se o ně nějak zvlášť starat nebo stačí, když jsou jednoduše někde schované?
Samozřejmě, že ne všechny exponáty získáme v dokonalém stavu. Jedná se o hračky. Sloužily na hraní, a to je na nich také patrné. Pokud je to možné, snažíme se je citlivě zrestaurovat a zachovat jejich autentičnost v co největší míře. 

Kde všude bývají vaše loutky k vidění? Půjčujete je i do jiných galerií či muzeí?
Naše Muzeum hraček má rozsáhlý depozit, a proto často zapůjčujeme ucelené soubory do jiných muzeí. Rodinná loutková divadla jsou od 9. září až do konce roku prezentována v Muzeu Roztoky u Prahy pod názvem Kašpárkův svět a velmi pěkně přibližují historii zlatého období loutkových divadel u nás. V současnosti také prezentujeme ve Chvalském zámku v Praze další ucelený soubor. U příležitosti 100 let výročí vzniku republiky je zde instalována výstava „Jak si hráli naši prarodiče“, která přibližuje dobu vzniku republiky a také hračky, které odrážely výchovu k vlastenectví. Byly to různé vědomostní a poznávací hry, stavebnice, stolní hry a podobně. 

Zmínila jste, že největší boom zažívala loutková divadla v období první republiky. Jaký zájem je o ně v současnosti a co by podle vás pomohlo jej zvýšit mezi lidmi?
S nástupem nových medií jako televize v 50tých letech minulého století nebo počítačů v současnosti klesá zájem o klasická rodinná divadélka. Objevují se spíše papírové kulisy a loutky. Krásné papírové divadlo české výtvarnice Rokytové vydalo v roce 1960 SNDK, různá papírová divadla vyšla také v Albatrosu. Ale spíše než loutky, potkáváme v současnosti látkové maňásky, kteří jsou pro hru podstatně jednodušší. 

Popsala jste výstavy, které mohou lidé nyní navštěvovat i v jiných muzeích, než u vás. Můžete už říct, jaké akce chystáte na příští rok?
Už letos se mohou návštěvníci na konci roku těšit na výstavu Vánoce za socialismu, která bude k vidění v Tančícím domě v Praze a na které se spolupodílíme. Brzy na jaře bude výstava Technické hračky v muzeu v Třinci a v muzeu ve Znojmě budeme prezentovat papírové hračky, což je velmi rozsáhlý okruh vystřihovacích archů, různých papírových her a podobně.