Magazín / Aktualně  |  Herní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Vzhůru do podzemí - Karetní hra

  • Herní koutek
  • Matěj Čaščevoj
  • 4.5.2019
  • REXhry

Vzhůru do podzemí - Karetní hra

V dnešní recenzi vás seznámíme s malou blafovací karetkou, ve které hráči pokouší své štěstí. Za její kompletní lokalizaci můžeme být vděční REXhrám. Hra je určena pro 2–4 hráče.

Ve hře Vzhůru do podzemí hráči čelí dilematu, zda před vstupem do podzemí ještě chvíli stát či raději vzít nohy na ramena. V každém kole se totiž do podzemí, které společně připravují všichni hráči, podívá jen jeden odvážlivec a ten si buďto odnese kartu vítězství, nebo odejde s prázdnou… Tedy, pokud nepočítáme těch pár šrámů, které mu vezmou jeden život. Naštěstí má pro celou hru k dispozici životy dva. Stejně tak ale potřebuje k vytoužené výhře dvě karty vítězství. Po úvodním popisu této jednoduché hry toho už k základnímu pochopení pravidel zbývá málo. Pojďme tedy na to.

Jak se to hraje
Nejdříve si hráči zvolí společného hrdinu, se kterým jeden z účastníků partie půjde na konci kola do podzemí. Jednotliví hrdinové se liší hlavně odlišným vybavením, které mění styl hraní. Pak už začíná samotné kolo hry.

Hráč na tahu si vybere jednu ze dvou možností: 
1. Táhnout si vrchní kartu příšery z balíčku, a tím pádem v daném kole pokračovat. 
2. Nebo nahlásit pass a vynechat tak celý zbytek kola.

Jakmile si táhne kartu, musí jí buď dát do balíčku podzemí, které hráči postupně společně tvoří, nebo ji zahodit a spolu s ní i jedno vybavení hrdiny.

Takto se hráči střídají do té doby, než to nevzdají všichni až na jednoho. Ten poté se zbytkem vybavení musí projít celým připraveným podzemím a čelit všem příšerám, které se v něm skrývají.

Otáčí jednu kartu příšery po druhé a vždy zjišťuje, zda má vybavení na to, aby ji porazil. Pokud ano, nestvůru odhodí, pokud ne, dostane tolik zranění, jaká je její síla. Jestliže mu po vyhodnocení poslední karty z balíčku podzemí zbývají ještě nějaké životy, dostane kartu vítězství. V opačném případě si otočí svou přehledovou kartičku na krvavou stranu, respektive je vyřazen ze hry, jestliže již má kartu otočenou. Prostě všechno, nebo nic. Poté začíná nové kolo opět výběrem hrdiny.

Hra končí výhrou toho hráče, který získal dvě karty vítězství, nebo je posledním přeživším.

Dojmy
V jednoduchosti je síla. A to u této hry platí absolutně. Jedno jediné rozhodnutí a dokáže přinést tolik dramatu a napětí do hry. Riskovat, či ne? To je otázka, která vás bude provázet dobrou půlku hry. Zpočátku herního kola je to triviální rozhodnutí, ale čím více karet je v balíčku podzemí, tím je to zapeklitější.

Vezměte si například situaci, kdy víte, že je podzemí lehké na zdolání. Pokud tedy někdo neodhodí jedno specifické vybavení. Odstoupíte tedy a dáte tak možná šanci někomu jinému, aby získal kartu vítězství, nebo to risknete a budete pokračovat? A když už se rozhodnete pro pokoušení svého štěstí, tak vás čekají dost napínavé chvíle, při kterých však nesmíte prozradit svou nervozitu, jinak by se každý zalekl.

A právě blafování a sociální dedukce s ním spojená jsou do hry velmi zdařile zakomponovány. Dostupných informací je totiž ve hře přesně tak akorát, aby hráči měli neustále určitou nejistotu, ale zároveň i určitou kontrolu nad hrou. Ono rozhodování zda pokračovat, či ne tak není založeno čistě na náhodě, je zde dostatek prostoru pro odhadování záměrů protihráčů. Blaf dokonce nabízí i určitou hloubku, není jen o tom, zda lhát, či ne.

Nakonec hra poskytuje i špetku taktiky v podobě toho, co s daným monstrem udělat a případně jaké vybavení odhodit. Všechno se to propojuje dohromady v jeden elegantně a zábavně fungující celek, který nabízí nenáročnou zábavu v krátkém herním čase.

Nezáleží na tom, v jakém počtu se do podzemí vrhnete, každý má svá specifika. Zatímco ve dvou je to zajímavá taktická přetahovaná s velkou mírou odhadování soupeře, ve více hráčích se zase jedná o méně náročnou hru s napínavými momenty. V každém případě jde o příjemný oddech, který však dokáže být velmi napínavý a nabízí dramatické chvíle.

Všechna pozitiva však směřují jen na občasné hraní. Vzhůru do podzemí je totiž vcelku nevariabilní, a to dokonce i někdy v rámci jedné partie. Různí hrdinové sice vybízejí k trochu jinému hernímu stylu, ale jelikož je kolikrát prostřídáte všechny za jednu partii, tak hře po čase chybí nějaké to oživení. Ale pokud si ji zahrajete jednou za čas, tak vás rozhodně velmi dobře pobaví.

Závěr
Elegantně jednoduchá blafovačka Vzhůru do podzemí nabízí hlavně dramatické a napínavé partie v krátkém herním čase. Ústřední motiv riskování je funkční v jakémkoliv počtu hráčů. Vzhůru do podzemí je tak univerzální volbou pro všechny, kdo hledají zábavný filler.

Pustina – základní informace
Autor: Masato Uesugi
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: 10–30 minut
Rok vydání: 2013 (česky 2015, REXhry)
Doporučený věk: od 10 let

Tento článek byl připraven ve spolupráci s portálem www.hrajeme.cz.