Turistika zažívá v poslední době ohromný boom. Její výhodou je, že si každý může vybrat, na jak náročnou trasu se vydá. Děti díky ní poznají, co všechno roste a žije v přírodě kolem nich.
Turistika je založená především na pěší chůzi. Mezi její hlavní výhody patří fakt, že se při ní lidé pohybují na čerstvém vzduchu a mohou si sami vybrat, kde ji budou provozovat. Ti, kteří nevyhledávají větší fyzickou zátěž, se mohou vydat kupříkladu na procházku do lesa, podél řeky nebo kolem rybníka v blízkosti jejich bydliště.
Pokud se ale dotyční chtějí zapotit více, vyhledávají náročnější profily tras. Zpravidla se vydávají někam do hor. I tady ale platí, že si sami mohou zvolit, na jak dlouhou trasu se vydají. V případě, že vyšlapou až na vrcholky hor, často bývají odměněni krásnými výhledy do okolí. Největší nadšenci se na hory vydávají také kvůli tomu, aby zažili romantický východ či západ slunce nebo si prohlédli města, jak vypadají za osvětlení v noci.
V posledních letech zažívá turistika obrovský boom také díky organizovaným akcím, mezi které patří různé pochody, přechody hor, skupinové výšlapy, ale také horské závody. Ty nutí účastníky těchto akcí pravidelně trénovat, proto nejenom na horách přibývá čím dál více jedinců, kteří tady chodí zároveň trénovat. K turistice rovněž vybízí spousta naučných stezek a tras, při kterých se procházející dozvídají spoustu zajímavých informací o okolí. Ať už o floře a fauně v daném místě nebo o živočiších, kteří tam žijí.
Turistika navíc nemusí být finančně zvlášť náročná. Především pro ty, kteří to nemají daleko na hory či někam jinam do přírody, kde si naplánují trasu. Na dané místo se totiž mohou často dopravit vlakem či autobusem a ze zastávky už šlapat po svých. Neměli by přitom zapomenout vzít si s sebou pití, alespoň menší svačinu a v případě delších túr i mapu. K podpoře turistiky přispívá také mnoho turistických chat, takže po cestě se mnohdy naskýtá příležitost se na těchto místech občerstvit. Při delších, třeba i několikadenních putováních, se v takových chatách dá mnohdy i přenocovat.
Vzhledem k tomu, že jde doba neustále dopředu, v současnosti už turisté v drtivé většině disponují také kvalitním oblečením a obutím. Pokud se vydávají na delší túry, měli by myslet na to, že zvláště na horách se může poměrně rychle změnit počasí. Proto i za příznivé předpovědi by neměli zapomenout vzít si do batohu pro jistotu i nějakou mikinu či bundu pro případ, že by se ochladilo a nezapomenout na pláštěnku, kdyby začalo pršet.
V České republice je turistika od 19. století velice oblíbená a komunita turistů rozšířená. Od roku 1888 mají čeští turisté svoji organizaci, Klub českých turistů (KČT), který udržuje na území České republiky hustou síť značených stezek pomocí turistických značek.
Turistika a děti
Pokud se děti věnují turistice, dostávají se ven, do přírody, na čerstvý vzduch. Mohou tak na nějakou dobu zapomenout na to, že existují počítače, tablety či videohry, u kterých mnohé z nich dokážou prosedět celé hodiny. V přírodě si okysličí mozky, přirozeně protáhnou a procvičí celé tělo a když budou mít štěstí, spatří i zvířata, které třeba doposud viděly jen v učebnicích biologie. Poznají, co všechno v přírodě roste, naučí se orientovat v prostoru a nebudou tak pohodlné jako děti, které nejsou zvyklé nikam chodit.