Obálka nové knihy Cílovníci.
Nová dětská kniha Cílovníci od Evy Papouškové a Galiny Miklínové má oporu v reálných událostech a dobrodružství kluků, ze kterých vyrostla skvělá generace. Vynikající stavitel, slavný filmový režisér, a dokonce prezident, kterého zná celý svět – ti všichni se v mládí sešli v poděbradské koleji.
Malý Záviš se z Prahy, od rodičů a čtyř mladších bratrů, stěhuje do Poděbrad. Nastupuje totiž na nově otevřenou Kolej Jiřího z Poděbrad, elitní internátní školu, která v duchu skautských zásad chce z chlapců vychovávat vzdělané, čestné a odolné muže. Záviš (přezdívaný také Píďa) je v koleji sice nejmladší, ale zato velice zvídavý. Postupně se spřátelí s ostatními a společně pátrají například po tom, co skrývá tajemná dutina za stěnou v umývárně.
Byl to první pokus o exkluzivní školu, kterou ukončil komunistický režim. Kolej Jiřího z Poděbrad byla střední škola fungující v Poděbradech v letech 1946 až 1953. Na škole studovali například Václav Havel, Miloš Forman, Ivan Passer, Mário Klemens nebo Josef a Ctirad Mašínové.
Některé z nich Eva Papoušková zapojila do příběhu. „Přemýšlím, co všechny ty lidi, kromě Koleje Jiřího z Poděbrad, spojuje,“ říká. „Možná je to fakt, že celý život všude hledali především svobodu a spravedlivý řád. Pro mnohé z nich to znamenalo, že museli opustit rodnou zem a vydat se svobodu hledat do světa.“
V samotné knize vystupují známé osobnosti pod přezdívkami. „Pafka stále úžasně dobře kreslí, Jirža vedl olympijský výbor, Márinka se stal vynikajícím dirigentem,“ říká Papoušková. „James byl světově uznávaným režisérem, Bjácha postavil moderní švýcarsko a Píďa v Kanadě stavěl nejdelší most na světě. Batík se dokonce stal prezidentem.“
Eva Papoušková (1969) studovala bohemistiku a anglistiku na FF UK, později FAMU, obor Filmová a televizní scenáristika a dramaturgie. Po škole překládala a věnovala se psaní, je autorkou knih pro děti jako Kosprd a Telecí, Cestování s velrybou či Vombat Jirka nebo scénáře televizní pohádky Řád saténových mašlí a večerníčku O Kanafáskovi. Napsala scénáře i k několika televizním seriálům.
Galina Miklínová (1970), režisérka a výtvarnice animovaných filmů, ilustrátorka, je autorkou krátkých filmů Biograf, Bajky ze zahrady, Hra a neŠťastné narozeniny Péti Fotky a původního kresleného seriálu pro děti O Kanafáskovi. Ilustrovala celou řadu knih pro děti, například Veliký tůdle (2003), Příšerky a příšeři (2005), Šišatý švec a myšut (2007), Pan Kdybych hledá kamaráda (2009) nebo trilogii Lichožrouti, jejíž celovečerní animovanou adaptaci sama režírovala.