Kynologie prohlubuje vztah člověka se psem. Momentálně je poměrně populární disciplína sportovní kynologie. Mohou se jí věnovat i děti, které se tak se svými mazlíčky budou časem radovat i z různých ocenění ve formě diplomů, medailí či pohárů.
V současnosti už dávno neplatí, že pes patří výhradně jen na zahradu. Spousta lidí má psy i v bytech v panelácích. A pokud se jim patřičně věnují, nikdo snad nemůže ani říct, že by zvířata trpěla. Studiem těchto tvorů se zabývá kynologie. Tento pojem se však často používá také k označení těch, kdo se psům věnují jako domácím mazlíčkům a společníkům. Označuje tak výcvikáře a chovatele, ale také nadšence, kteří se psům věnují především v psích sportech.
Kynologie se dělí na několik disciplín:
Služební kynologie je zejména oborem sloužícím policii, vězeňské službě, celní správě, obranným složkám a strážcům majetku se psem.
Sportovní kynologie, či psí sporty, jsou oblíbené pro svoji účelnost zejména pokud jde o budování vztahu mezi psem a psovodem a většinou jsou do České republiky „importovány“ z angloamerické kultury. Patří mezi ně například agility, dog frisbee, flyball, coursing, dog dancing, obedience a jiné.
Chovatelstvím lze nazvat činnost, jejímž účelem je úspěšně reprodukovat jedince daného druhu. Je tedy odvětvím, ve kterém se projevuje původní sepjetí s vědou, zejména. biologií. V chovatelství je totiž důležité sledovat zdraví všech jedinců, jak rodičů, tak potomků před i po spáření.
Velmi divácky zajímavým odvětvím kynologie jsou výstavy. Na nich totiž můžete vídat plejádu krásných jedinců různých ras. Od těch nejmenších, mezi které patří yorkshiři nebo čivavy až po německé ovčáky, dogy či dobrmany.
Zkoušky jsou institucionálně pořádaná ověření schopností konkrétního psa, jejichž výsledkem je dosažení určitého stupně. V České republice existuje mnoho zkušebních řádů, kterým se psovod a jeho pes mohou podrobit. Podle Zkušebního řádu pro sportovní výcvik psů (NZŘ) může pes skládat zkoušky v podstatě od 10 měsíců věku (Zkouška základní ovladatelnosti). Tento řád umožňuje v různých stupních také zkoušky z všestranného výcviku, zkoušky psa stopaře a zkoušky psa obranáře.
Základními disciplínami ve zkouškách bývá základní poslušnost, obrana, vlastní stopa, cizí stopa, speciální cviky, skupinové cviky, hlídání předmětu, atd. Jednotlivé zkušební řády se v případě shody v disciplínách liší v detailech požadavků na to, jak má cvik či jiné předvedení vypadat (např. pes při chůzi u nohy se dívá na psovoda, jinde je žádoucí, aby se díval dopředu; přivolání s předsednutím, přivolání bez předsednutí, atp.)
Mezi kynologické disciplíny patří i myslivost, protože psi jsou pro myslivce nepostradatelnou součástí práce v lese. I psů s loveckou upotřebitelností se mohou týkat zkoušky či institucionalizované ověření jejich vloh.
Mezinárodní organizací, která se zabývá kynologií je Mezinárodní kynologická federace (FCI), v Česku má pobočku u Českomoravské kynologické unie.
Kynologie a děti
Pokud se děti začnou věnovat kynologii, například formou docházení se psem někam na cvičák, budou se učit především lásce ke zvířatům, upevní si vztah se svým psem a minimálně ho naučí základním povelům, takže se pak nemusí obávat toho, že by je neposlouchal v případech, když by s ním chtěli vyrazit i do prostředí, na které pes není běžně zvyklý. Mohou ho pak bez obav vzít třeba na návštěvu ke kamarádům nebo nějakou oslavu, kde bude i více lidí. Pokud se rozhodnou pro sportovní kynologii, časem se třeba společně se svým mazlíčkem dočkají i nějakých ocenění v podobě diplomů, medailí či pohárů.