Magazín / Aktualně  |  Rozhovor

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Karlštejnská sezóna nikdy nekončí. Novinkou je komorní prohlídka pro 6 osob po všech okruzích hradu

Kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst.

  • Rozhovor
  • Jan Smekal
  • 14.4.2022
  • archiv Lukáše Kunsta

Karlštejnská sezóna nikdy nekončí. Novinkou je komorní prohlídka pro 6 osob po všech okruzích hradu

Hrad Karlštejn patří k nejnavštěvovanějším v celé České republice. S přicházejícím jarem vstupuje do další sezóny. Jeho kastelán Lukáš Kunst v rozhovoru mluví o tom, na jaké novinky se mohou návštěvníci těšit. Zmiňuje také, co bude patřit mezi hlavní taháky a poohlíží se i za tím, jak fungování a provoz hradu ovlivnila epidemie koronaviru.

S jarem vždycky začíná nová sezona na hradech a zámcích. S jakými novinkami do ní vstupuje hrad Karlštejn?
Karlštejnská sezóna vlastně nikdy nekončí, takže my o novinkách přemýšlíme už koncem roku. Stran zásadních novinek jsme ale na Karlštejně celkem limitováni – přeci jenom je veřejnosti přístupno asi 90 % hradu. Nicméně i přesto jednu novinku máme a sice nový mimořádný okruh „Celým hradem“, který nabízí komorní prohlídku pro 6 osob po všech třech okruzích hradu. Nabízíme ji v květnu, červnu, září a říjnu každou neděli a vstupenky jsou už nyní k dostání on-line.

Mohou se návštěvníci letos těšit na něco, co dříve hrad nenabízel nebo na co nebyli doposud zvyklí?
Myslím, že v letošním roce ještě moc ne, protože ta hlavní novinka, na které pracujeme – návštěvnické centrum a nové drobné expozice, budou otevřeny zřejmě až příští rok. Novinkou je ale už od loňska nový audioguide po volně přístupných exteriérech hradu, kterou si zájemci mohou stáhnout do svého zařízení a projít si tyto části sami třeba před prohlídkou. Tuto službu nabízíme i letos zdarma.

Co bude patřit k hlavním, největším lákadlům letošní sezony na Karlštejně? Vsadíte na osvědčené akce nebo si nejvíce slibujete od něčeho, co na něm doposud nebylo k vidění?
Minulé dva roky nám ukázaly, že lidé nyní více inklinují k soukromým prohlídkám a individuálnímu přístupu, a tak jsme se rozhodli posílit letos termíny našich mimořádných komorních prohlídek. Takže kromě okruhu „Kaple večerního Karlštejna“, kdy může 6 osob vstoupit i do míst, kam vstupoval pouze Karel IV., nabízíme také „Na kafe s kastelánem“, nový okruh „Celým hradem“, nebo ve vybrané pondělky mimořádné prohlídky „Karlštejn jako uzavřená pevnost“. Současně máme velkou radost, že se po dvou letech rekonstrukce může na nádvoří hradu vrátit muzikál Noc na Karlštejně, který je kritikou označován jako perla letních scén. Jinak připravujeme také středeční večerní a noční prohlídky a Hradozámeckou noc. Taky se těšíme, že by snad letos mělo po dvouleté covidové pauze opět proběhnout i Karlštejnské vinobraní. Každý si tedy letos určitě na Karlštejně přijde na své.

Pokud bychom to zobecnili, co patří mezi největší devízy a přednosti Karlštejna? Co si návštěvníci nejvíce pochvalují na tomto hradu? Co dokážou nejvíce ocenit?
Myslím si, že je to samotná podstata hradu Karlštejn jako císařské rezidence Karla IV., který je úžasným a mimořádným místem s geniem loci. To symbolické tlukoucí srdce hradu je právě kaple svatého Kříže, kterou císař Karel IV. budoval jako symbolický nebeský Jeruzalém a dodnes se v ní ukrývá největší soubor gotických obrazů od jednoho mistra na světe – obrazy mistra Theodorika.

Kdo patří mezi vaše největší příznivce? Na které návštěvníky hlavně cílíte?
Stanovit cílovou skupinu u hradů a zámků obecně je velmi obtížné. Naše cílové skupiny jsou velmi široké, a protože se jedná o české národní dědictví, jsme vlastně cílem všech. A máme z toho radost. Snažíme se ale kromě té, řekněme všeobecné prezentace hradu veřejnosti, zaměřovat na speciální okruhy se zaměřením na konkrétnosti. Naší snahou je nabízet hlubší poznání pro laiky ale třeba i návštěvníky s  širším zájem o historii. Máme také edukační programy pro děti a spolupracujeme se školami. 

Přes zimu bývají mnohé hrady zavřené. Bylo tomu tak i ve vašem případě? Jak vypadala zima na Karlštejně? Co všechno se tady událo?
Karlštejn je jedna z mála památek, která je otevřena i v zimě. Takže kromě běžného provozu nám hodně času zabralo budování návštěvnického centra, a samozřejmě běžná údržba hradu. Když např. hrad zasype sníh, tak nastupuje celý tým, technika, košťata … aby se návštěvník mohl po hradě pohybovat bezpečně. Nicméně návštěvnost v tomto období byla letos z pochopitelných důvodů nižší, což bylo rozhodně příjemnější i pro návštěvníky. Současně jsme na konci roku měnili a implementovali nový vstupenkový systém.

Když bychom se podívali dva roky zpátky, takřka celý svět se potýkal s epidemií koronaviru. Jak moc se dotkla fungování hradu Karlštejn? Omezila hodně jeho provoz? Zkomplikovala nějak jeho život?
Bezpochyby. Oproti běžnému provozu byl najednou hrad nezvykle tichý a prázdný. Za ty dva roky bylo zavřeno téměř rok. Samozřejmě, že to zahýbalo i s ekonomickou situací a hospodařením, ale nakonec se nám to podařilo ustát. Snažili jsme se na této mimořádné době hledat i pozitiva. Dokončili jsem třeba akce, které jsme dlouho pro náročnost celoročního provozu odkládali, nebo různě etapizovali. Přestěhovali jsme depozitáře, vyčistili půdy, dokončily se drobné opravy a restaurování... Probíhající rekonstrukce hradu využila prázdného nádvoří k hlučným a prašným bouracím akcím, aby pak po otevření nebyli tímto návštěvníci rušeni. 

Je něco, co vás jako kastelána hradu, momentálně trápí? Má hrad nějaké nedostatky, které by potřeboval vylepšit či odstranit?
No jéje. Toho by bylo. Ale jsou to spíše celospolečensko-ekonomické problémy, které se propisují i do péče o národní kulturní památky – nedostatek materiálu a pracovní síly, extrémní zdražování vstupů, nedostatek peněz… Ale jinak mám velkou radost ze svého týmu, se kterým můžu pracovat, z jejich nadšení a energie, který hradu věnují. Jsou to mnohdy činnosti, které běžný návštěvník pořádně ani nevidí, nebo si je neuvědomuje.

Jaké jsou plány a vyhlídky hradu Karlštejn dál do budoucnosti?
To je v současné době trochu věštění z křišťálové koule. Teď je naším cílem dokončit stávající rekonstrukci suterénu Císařského paláce a části paláce Purkrabství s novým návštěvnickým centrem a do budoucna připravit nový projekt celkové rekonstrukce hradu, což je ale běh na dlouhou trať. Pracujeme s mým týmem na tom, aby byl hrad Karlštejn moderní národní kulturní památkou, aniž by došlo k jakémukoliv snížení jeho kulturně historické hodnoty. A to je v případě národního kulturního dědictví práce na celý jeden lidský život. Věřím ale, že se nám to podaří dřív.