Magazín / Aktualně  |  Rozhovor

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Hrad Bouzov je v dobrém stavebním stavu. Působí, jako že v něm někdo bydlí, říká kastelánka

Letecký pohled na hrad Bouzov.

  • Rozhovor
  • Jan Smekal
  • 12.4.2022
  • archiv hradu Bouzov

Hrad Bouzov je v dobrém stavebním stavu. Působí, jako že v něm někdo bydlí, říká kastelánka

Hrady a zámky představují místa, kam často míří rodiny s dětmi, aby se zajímavou formou dozvěděly něco o historii. Své o tom ví i na Bouzově. Kastelánka hradu Zuzana Šulcová v rozhovoru mluví o tom, že rok 2022 se ponese v duchu návratu k tradičním akcím, jako jsou Velikonoční či Čarodějnické prohlídky. Zmiňuje také fakt, že v současnosti tady restaurují hradní varhany a plánují jejich slavnostní uvedení do provozu.

S jarem vždycky začíná nová sezona na hradech a zámcích. S jakými novinkami do ní vstupuje hrad Bouzov?
Novinkou letošního roku bude výstava v hradním sklepení, která vás zavede do doby přestavby hradu Bouzova. Pomocí velkoformátových fotografií dochovaných z té doby, si budete moci představit, jak velký byl rozsah stavebních prací v letech 1895–1910. Součástí této prohlídky bude také virtuální prohlídka černé kuchyně, která stála na druhém hradním nádvoří. Do hradní zbrojnice se vrátí restaurovaný popravčí meč a bude vystavený v prosklené vitríně, takže si ho budete moci detailně prohlédnout.

Mohou se návštěvníci letos těšit na něco, co dříve hrad nenabízel nebo na co nebyli doposud zvyklí? Co bude patřit k hlavním, největším lákadlům letošní sezony na Bouzově? Vsadíte na osvědčené akce nebo si nejvíce slibujete od něčeho, co na něm doposud nebylo k vidění?
V roce 2022 chystáme pro naše návštěvníky návrat tradičních akcí, jako jsou Velikonoční prohlídky, Čarodějnické prohlídky a také s tím spojené výtvarné dílny. V červenci proběhne festival „Víkend s princeznou Šahrazád“ a v srpnu „Bouzovský mumraj“. Zapojíme se také do tématu Památkového ústavu „Šlechtické zábavy“ a připravíme pro vás výstavu v prostorách historických maštalí na prvním nádvoří, která se bude týkat lovectví na bouzovském panství. Na konci září a října proběhnou prohlídky se strašidly a v prosinci s vámi oslavíme advent a vánoční svátky.

Pokud bychom to zobecnili, co patří mezi největší devízy a přednosti Bouzova? Co si návštěvníci nejvíce pochvalují na tomto hradu? Co dokážou nejvíce ocenit?
Hrad Bouzov je v dobrém stavebním stavu, je zařízený historickým nábytkem, obrazy, sochami, užitkovými předměty, takže působí, jako že v něm někdo bydlí. Návštěvníci si pochvalují krátké čekací doby mezi prohlídkami, možnost výběru a rezervace několika prohlídkových tras, kvalitní průvodcovské služby. 

Kdo patří mezi vaše největší příznivce? Na které návštěvníky hlavně cílíte?
Mezi naše příznivce patří hlavně rodiny s dětmi, které oceňují pro ně upravenou Prohlídku s Ohnivcem, která hravou formou buduje v dětech vztah k památkám.  

Přes zimu bývají mnohé hrady zavřené. Bylo tomu tak i ve vašem případě? Jak vypadala zima na Bouzově? Co všechno se tady událo?
Naše návštěvnická sezóna trvá od 1. března do 30. listopadu, v prosinci připravujeme adventní, vánoční a silvestrovské prohlídky, takže doba uzavření je poměrně krátká a tehdy musíme stihnout provést generální úklid všech prostor. Zároveň připravujeme akce pro novou návštěvnickou sezónu, občas bojujeme se sněhem, čerpáme dovolenou.

Když bychom se podívali dva roky zpátky, takřka celý svět se potýkal s epidemií koronaviru. Jak moc se dotkla fungování hradu Bouzov? Omezila hodně jeho provoz? Zkomplikovala nějak jeho život?
Pandemie covidu nás ovlivnila v tom, že jsme museli dodržovat vládní opatření týkající se zejména velikosti návštěvnických skupin, ale podařilo se nám některé z našich pravidelných akcí uskutečnit. Proběhl Víkend s princeznou Šahrazád, Bouzovský Mumraj i Večerní prohlídky na podzim.

Je něco, co vás jako kastelánku hradu, momentálně trápí? Má hrad nějaké nedostatky, které by potřeboval vylepšit či odstranit?
Hrad i mí spolupracovníci jsou v dobré kondici. Pracujeme na nových formách prezentace památky, vzděláváme se v rámci kurzů pořádaných Národním památkovým ústavem, spolupracujeme se školami na vzdělávání průvodců. 

Jaké jsou plány a vyhlídky hradu Bouzov dál do budoucnosti?
V současné době restaurujeme hradní varhany a plánujeme jejich slavnostní uvedení do provozu. Máme zpracován plán oprav a restaurování na další období, který se nám postupně daří uskutečňovat. Přejeme si, aby nám naši návštěvníci zachovali přízeň, dál k nám rádi přijížděli a opakovaně se vraceli, protože u nás byli spokojeni.