Magazín / Aktualně  |  Knižní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Otěže přebírá Skandar, třináctiletý jezdec na jednorožci

Obálka knihy Skandar a zloděj jednorožců od A. F. Steadmanové.

  • Knižní koutek
  • Radek Štěpánek
  • 11.4.2022
  • Radek Štěpánek

Otěže přebírá Skandar, třináctiletý jezdec na jednorožci

Na konci dubna zamíří do knihkupectví po celém světě novinka, která je plná příslibů. Příběh Skandara Smitha, třináctiletého hrdiny, jaký tu nebyl od dob Percyho Jacksona nebo Harryho Pottera. Kniha Skandar a zloděj jednorožců vyjde v České republice ve stejný den jako v dalších více než třiceti zemích. Už před svým vydáním se stala senzací anglo-amerického trhu, debutující autorka za ni totiž získala sedmimístnou zálohu, a kniha se tak stala mezi knihami pro děti a mládež dosud nejdražší akvizicí.

Třináctiletý Skandar Smith vždycky snil o tom, že se stane jezdcem na jednorožci, jedním z vyvolených, kteří se každoročně účastní Poháru chaosu. Do zkoušky z líhnutí – která by mu mohla poskytnout právě tuto šanci – zbývají poslední týdny, když tajemná postava zvaná Jehla během poháru unese jednorožce jménem Chlad nového věku, který je spolu se svým jezdcem jednoznačným favoritem na vítězství. Tato šokující událost uvádí do pohybu příběh Skandara a zloděje jednorožců, strhujícího debutového románu A. F. Steadmanové. A představuje hrdinu, jaký tu nebyl možná od dob Percyho Jacksona, nebo dokonce Harryho Pottera.

Na tomto románu však není podmanivá a uchvacující jen hlavní postava a poselství o důležitosti přátelství a přijímání lidí takových, jací jsou, nýbrž celý fikční svět obývaný bájnými jednorožci, kteří jsou ve skutečnosti divokými a krvelačnými zvířaty. Navíc se tato kniha díky vyplacené sedmimístné záloze stala nejdražší akvizicí pro děti a mládež na anglo-americkém knižním trhu – ještě před plánovaným vydáním si totiž A. F. Steadmanová získala pozornost nakladatelů po celém světě, takže práva na vydání se prodala do 23 jazyků a více než 35 zemí.

„Když jsem na text Skandara a zloděje jednorožců narazil, byl jsem zpočátku trochu skeptický a bál jsem se, že půjde o další variaci na příběh vyvoleného. Jenže Steadmanová dává čtenáři daleko víc, ať už bohatostí a magií svého fikčního světa, nebo rozmanitostí postav, které si čtenář prostě musí zamilovat. Schválně neříkám ‚dětský čtenář‘, protože v jádru se jedná o velmi univerzální příběh, který promlouvá k vnitřnímu dítěti v každém z nás bez rozdílu věku. A pak jsou tu ti jednorožci. Takové jen tak někde nenajdete!“ říká redaktor fantastické literatury nakladatelství Host Jiří Štěpán k tomu, proč ho kniha nadchla.