Všichni vědí, že štěstí přeje připraveným. A tak na nic nečekejme a začněme děti učit základní prvky sebezáchrany ve vodě ještě teď před prázdninami. V bazénu k tomu budou ideální podmínky, říká Štěpánka Štrougalová z dětského plaveckého centra Baby Club Juklík.
„Nejprve s dítětem vyzkoušejte vstup do bazénu po schůdkách. S dopomocí a pak bez dopomoci. Zařaďte skoky z dřepu, následují skoky ze stoje a pak z vyvýšených překážek. A pokaždé je jiný způsob, jak se dostat po skoku do bezpečí. Napřed můžete dítěti pomáhat, ale postupně se jednotlivými prvky samo propracuje k úplné samostatnosti. Tady je pro inspiraci osm jednotlivých prvků – od nejjednoduššího po nejtěžší – které můžete s dětmi natrénovat,“ dává své tipy Štěpánka Štrougalová z dětského plaveckého centra Baby Clubu Juklík, které patří k těm nejprofesionálnějším u nás a je už od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem.
Jak a kde vlézt nebo skočit do bazénu
1. Po skoku rodič zachytí dítě nad hladinou.
2. Po skoku rodič zachytí dítě pod hladinou.
3. Po skoku dítě samo vyplave a chytne se rodiče.
4. Po skoku dítě samo vyplave a zachytí se pomůcky.
5. Dítě skáče s pomůckou a samo se navrátí k okraji.
6. Dítě skáče na pomůcku (destičku, žížalu ...) a samo se navrátí k okraji.
7. Dítě skáče bez pomůcky do vody, otočí se a chytne se pomůcky (tyč, lano, žížala…), kterou mu podává rodič, který stojí na břehu.
8. Po skoku dítě samo vyplave, otočí se, doplave a zachytí se okraje bazénu.
Jak a kde vylézt z bazénu
Ujistěte se, že dítě ví a umí bezpečně vylézt z bazénu. Že zná místo, kde jsou schůdky, případně, kde je nízký okraj s přepadovým žlábkem, a že umí samo z bazénu vylézt. Opravdu to umí? Zkontrolujte si ho. Můžete zařadit i ručkování kolem bazénu a pozorování a zjišťování, kde se co nachází.
K prvkům sebezáchrany patří i pohyb po nestabilních plochách
Děti mají rády větší desky, surfy… Zařaďte tento nácvik do hry. A jistě i prvek, kdy dítě skočí do vody a na vodní hladině se zachytí a vyleze na velkou desku.
Jen si tak lehnout
„I dobrý plavec se může dostat do nesnází. Proto je důležité naučit se odpočívat. Každé dítě by mělo umět vyplavat na hladinu a lehnout si na záda do takzvané hvězdičky. A v této poloze se udržet delší časový úsek,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.
Podplavání překážky, odstranění překážky
Na výuku těchto dovedností se často zapomíná. A přitom jsou tak důležité. „Vezměte si velkou desku do prostoru, kde dítě nestačí. Nechte ho ručkovat kolem celé desky. Nechte ho nejprve podplavat užší stranu, a pak i tu širší. Nechte dítě potopit se pod hladinu a položte nad něj velkou desku. Musí ji umět odstrčit či podplavat pod ni. Je to prvek, který si dítě vyzkouší, zažije ten pocit překvapení a pak bude umět zareagovat. Někomu to může připadat jako hloupost. Ale opravdu není. Může se stát, že je dítě ve venkovním bazénu a vítr sfoukne osušku na hladinu…, anebo posune velkou nafukovací hračku nad něj… Je důležité, aby dítě umělo v takové situaci správně zareagovat,“ zdůrazňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
Plavání v oblečení
Určitě také zařaďte do výuky. Stačí triko a nějaké kraťasy, holčičky si mohou vzít šatičky. Když pak náhodou spadnou do vody v oblečení, nebude to pro ně neznámá situace.
Kde ale trénovat nácvik padání do vody v oblečení? Ve veřejných bazénech v době běžných otvíracích hodin to moc nejde. Právě proto jsou tu ovšem specializovaná plavecká centra pro děti, jako je Baby Club Juklík, kde jsou podobné aktivity běžnou součástí výuky.
Neznámý obličej
Jé! Dítě vykoukne z vody a kouká na něj neznámá osoba! „Ano, i tato zkušenost se může hodit. Je vás u vody víc rodičů? Dejte si své dítě zády k sobě. Potopte se se svým dítětem pod vodu proti kamarádce s dítětem a děti si pod vodou předejte. Různé obměny jsou vítány,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.
Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.
Jaké další prvky sebezáchrany můžete zařadit?
Mohli bychom popsat ještě celé stránky, ale uveďme aspoň pár tipů, které stojí za vyzkoušení.
1. Zapojte starší sourozence a vzájemnou spolupráci dětí – jeden stojí na břehu a podává kamarádovi pomůcku, za kterou ho pak přitáhne ke břehu.
2. Naučte se plavat ve dvojicích. Rodič plave na břiše, dítě se drží za ramena a nechá se vézt. Pokud jste zkušení plavci, můžete zkusit plavat i na zádech a vézt své dítě tak, že si koukáte do očí.
3. Držte se břehu bazénu a podávejte dítěti pomůcku, ale zkuste také třeba jenom podat ruku, nohu.
Vyzkoušejte, jak velkým pomocníkem při nesnázích může být i obyčejná PET lahev.
4. Zařaďte opravdu složité prvky – s vyřazením zrakového vjemu. Plavání v bazénu, kde je pouze slabé osvětlení, také můžete zkusit být ve vodě se šátkem přes oči. I běžný život kolem vodních toků přináší naprosto nečekané situace. Budeme na ně – a hlavně naše děti – připraveni.
Určitě to není zbytečné…
„Možná se vám mohou zdát tyto informace jako samozřejmé, ale není tomu tak. Naučte se, nebo si aspoň ověřte, že vaše dítě bezpečně a za všech okolností zvládá výše jmenované dovednosti. Uvedené prvky jsou zaměřené na předškolní děti, ale pokud je vhodně upravíte a přidáte na obtížnosti, budou vhodné i pro nácvik sebezáchrany starších dětí. A pozor – základem rozhodně je, že dítěti nevadí voda v uších a v očích,“ připomíná na závěr Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.