Magazín / Aktualně  |  Herní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Ovečky hop! jsou dětskou hrou pro rodinné hraní

  • Herní koutek
  • Jakub Dobal
  • 11.7.2023
  • hrajeme.cz

Ovečky hop! jsou dětskou hrou pro rodinné hraní

Dnes se blíže podíváme na novinku, která je určena předškolákům a školákům. Je to hra Ovečky hop!, ve které musíte spolupracovat, abyste ochránili své stádo oveček před zlými vlky. Hra je určena pro 1–4 hráče od 5 let. Jednu partii zvládnete do 15 minut. Hra pochází z dílny Space Cow, české vydání připravil Blackfire.

Vaším úkolem ve hře je dovést stádo oveček zpátky do salaše, kde budou přes noc v bezpečí. Na cestě ale číhají dva vlci, kteří doufají, že chytí zatoulanou ovci. Zvítězíte, pokud do salaše dostanete více ovcí než jich vlci chytí. Zvolit si můžete základní verzi hry doporučenou pro první partie a strategičtější s doplněnými žetony.

Hra vás a vaše děti zaujme už svou krabičkou, kterou rozložíte a proměníte ji tím na herní plán. Vnitřek krabičky slouží jako ohrada a prostor pro odkládání žetonů. Všechny součásti jsou ilustrované a mají originální grafiku. Součástí hry jsou také dřevěné žetony oveček, speciální hrací kostka a žetony vlků. Speciální kartonové žetony využijete při strategičtější variantě hry.

Jak se hraje

Pravidla hry jsou jednoduchá. V tazích se budete střídat. Hodíte speciální kostkou a podle výsledku hodu posunete jednoho nebo oba vlky nebo ovci určité barvy nebo libovolnou ovci. Vlci se přitom pohybují v daném směru, a když  se posune na dílek s ovcí nebo ho přeskočí, ovci lapil a přesune ji do vlčího doupěte.

Ovce se pohybují rovně nebo do stran, ne šikmo, o jedno políčko nebo mohou přeskakovat sousední zvíře, a to i opakovaně, včetně vlka. Hra končí, když všechny ovce opustí herní plán, v salaši nebo ve vlčím doupěti.

Pokud jste se již seznámili se základní hrou a chcete si ji vylepšit, můžete využít speciální dílky, která vaši hru obohatí o nové možnosti a výzvy. Jednoduše na herní plán umístíte jeden nebo více speciálních dílků. Mají své efekty, které se aktivují, když je přeskočíte. Až na skálu a krtinec, jsou to překážky, které se přeskočit ani posunout nedají. Kdykoliv přeskočíte ovčáka, posunete i ostatní ovečky stejné barvy, mýval mění směr pohybu vlků, liška zas vlkům umožní, aby se posunuli, krtek se schová a vyleze jinde.

Celkové hodnocení

Hra Ovečky hop! je krásně zpracovaná hra, která s dětmi poroste. Má atmosféru a dobře funguje. Pokud vám nevadí velká míra náhody daná hody kostkou. Musíte počítat s tím, že některými partiemi projdete krásně, bez nesnází, v jiných zaúřadují nenasytní vlci. Doporučuji využívat speciální dílky, které obohatí hru a přidají na variabilitě.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s portálem www.hrajeme.cz.