Magazín / Aktualně  |  Knižní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

  • Knižní koutek
  • Jan Fiedler
  • 27.2.2024
  • Martin Schütz

Nejlepším studentským komiksem je Trať. Cenu Magnesia získal student plzeňské SUTNARky Martin Schütz

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks si z letošního slavnostního udílení cen Muriel odnesl student Martin Schütz z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity se svým komiksovým dílem Trať. Přestože jsou studenti SUTNARky každoročně mezi nominovanými, letos je to poprvé, kdy jeden z nich proměnil nominaci ve výhru a ocenění získal. Pro plzeňskou uměleckou školu byl letošní ročník obzvláště úspěšný, neboť její studenti v rámci Ceny Magnesia ovládli všechny nominace a nedali tak šanci pražské UMPRUM. 

Výroční komiksové ceny Muriel oceňují zkušené komiksové kreslíře i talentované tvůrce z uměleckých středních a vysokých škol. Právě pro nadané studenty byla letos již pošesté připravena Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks. O cenu v této kategorii zabojovala Anežka Nováková (Králičí delirium), Alina Pylaeva (Sny naoko) a také Martin Schütz (Trať), jehož dílo vybrala odborná porota sestavená z členů České akademie komiksu jako vítězné.

Všichni nominovaní v letošním ročníku, včetně vítěze Martina Schütze, jsou studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity (FDULS ZČU). “V souvislosti s komiksem se v rámci atelieru na Sutnarce jednalo spíše o zkoušku důvěry v mé schopnosti a za tuto skutečnost jsem vedení atelieru vděčný. Rád bych také poděkoval Dominice Lizoňové a Václavu Šlajchovi z atelieru Mediální ilustrace za jejich ochotu a pomoc s přihlášením mé práce na Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks,” říká Martin Schütz.

Martina Schütze na tvorbě komiksu uchvátila především jeho forma, která spojuje tvůrcovu zálibu v kreslení, psaní, knihách a filmech: “Komiksová tvorba je médium, které je specifické právě svojí polohou mezi něčím, co lze nazvat literaturou a filmem. Díky tomu komiks vytváří velmi unikátní prostor pro vyprávění.”

Komiks Trať zdánlivě líčí jen jednu cestu vlakem, dílo však nápaditě pracuje s dynamikou komiksové stránky a s pravidelností drnčení pražců rytmizuje jízdu, v níž nejde ani tak o to dorazit do cíle, ale je úvahou o čase, chaosu, řádu a také o bolestivých ozvěnách minulosti. “Námět na scénář komiksu jsem získal, když jsem čekal na peróně na jeden z pomalých příměstských vlaků a během chvilky ticha jsem uslyšel stupňující se lámané syčení kolejí. V komiksu jsem se zaměřil na čas a s ním spojenou tklivost a pomíjivost věcí. Chtěl jsem pro čtenáře vytvořit prostor pro vlastní interpretaci, tak jako je tomu u surrealistických děl,” říká letošní výherce Ceny Magnesia.

Martin Schütz se domnívá, že díky vytrvalosti tuzemských autorů popularita českého komiksu roste, ačkoliv se jedná o obtížnou a časově náročnou uměleckou disciplínu: “Na komiksu jsem pracoval asi 6-7 měsíců. Během tvorby jsem používal stolní prosvětlovák, který mi prosvětloval tužkou provedenou skicu pod čistým papírem, na který jsem kreslil a maloval štětcem s tuší. Ve výtvarném světě nejde o nikterak speciální styl, ale pro mě má své kouzlo.”

Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks je pro Martina Schütze nejen oceněním za odvedenou práci, které věnoval mnoho času a úsilí, ale také motivací k tomu nezaspat a pokračovat v tvorbě i nadále. Vítězná Trať je autorovým prvním komiksovým počinem, již v současnosti však pracuje na dalším kratším komiksu a s komiksem počítá i do budoucna: “Připravuji další projekt v rámci spolupráce s Ondřejem Kavalírem. V rámci diplomové práce bych chtěl vytvořit dark fantasy komiks, který bude rozsahem pravděpodobně delší než můj první komiks Trať.” 

Udílení komiksových cen Muriel se letos odehrálo 21. února v pražském kině Edison Filmhub. Záznam přenosu předávání lze zhlédnout na webu ČT Art

Nejlepším studentským komiksem je Trať. Cenu Magnesia získal student plzeňské SUTNARky Martin Schütz

Vítězný komiks Trať od Martina Schütze.