Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

okres Klatovy a okolí    > > >    změnit region

Ozdobte velikonoční vajíčka snadno a originálně

Ilustrační foto.

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 30.3.2024
  • Shutterstock

Ozdobte velikonoční vajíčka snadno a originálně

Koledníci si už chystají košíčky a pomlázky. Zkuste jim tentokrát místo čokoládiček dát klasickou vaječnou výslužku. Zdobení nemusí být žádná věda, nenuťte děti do vosku, pořádnou parádu uděláte i s mnohem jednoduššími technikami za použití toho, co máte doma. Navíc si chvílemi budou děti připadat jako vědci v laboratoři!

Přírodní klasika

Barvení vajec cibulovými slupkami možná není potřeba detailně představovat. Ale v době, kdy se zdobí stále častěji koupenými smršťovacími košilkami, trochu opakování neuškodí. Ve starším hrnci povařte slupky z cibulí, dvě lžíce octa a lžíci soli, dokud nebudete s intenzitou barvy spokojeni. Následně vyndejte slupky a do odvaru vložte syrová vejce. Buď je můžete vařit 15 minut na mírném ohni a následně je vyndat, nebo povařte osm minut, sundejte z plotýnky a nechte je v nálevu do druhého dne. Vzhled můžete vylepšit následným potřením trochou oleje, případně můžete vajíčko před barvením ozdobit například lístečkem nebo květinou a zabalit do silonky (pořádně utáhněte, ať se nic nehne).

Vylepšená klasika

Barvení cibulí nemusí být jen „retro“. Pomocí slupek můžete vykouzlit i krásně mramorované kraslice. Slupky od červené, žluté i bílé cibule nastříhejte na menší kousky a silonky na díly, do kterých pak budete vejce balit. Pořádně omyté a odmaštěné vejce namočte lehce ve vodě a obalte v misce plné nastříhaných slupek. Zabalte do silonky, pořádně utáhněte a zavažte. Vložte do hrnce, zalejte vodou, 2 lžícemi octa, jednou lžící soli a vařte na mírném ohni 10 minut. Poté přidejte lžičku potravinářského barviva a vařte dalších pět minut. Stáhněte z plotýnky a vejce nechte ve vodě ještě alespoň hodinu louhovat.

Ubrousky a zase ubrousky

Ubrousky mají při zdobení vajíček spoustu využití. Nejjednodušší pro děti je pomalovat obyčejný ubrousek nebo papírovou kuchyňskou utěrku fixami – ideálně souvislejší malé plošky (třeba čtverečky) jednou barvou. Do ubrousku pak zabalte uvařené nebo vyfouknuté vejce, namočte do mísy s vodou (případně vodou a trochou octa) a nechte na talířku uschnout zhruba hodinu. Poté vejce rozbalte a můžete ho ještě případně dozdobit – třeba bezbarvým lakem na nehty s třpytkami.

O něco těžší je zdobení klasickou ubrouskovou technikou – z pěkného jarního ubrousku vystřihněte vybraný obrázek, sejměte vrchní potištěnou vrstvu a přitiskněte na vejce na místo, které jste lehce potřeli herkulesem. Zafixujte ještě jednou vrstvou lepidla a nechte zaschnout. Pokud nemáte žádný hezký ubrousek s jarní nebo velikonoční tematikou, můžete použít dětská razítka a postupovat stejně. Ale pozor – namočte je do inkoustu jen jemně a netlačte, aby se obrázek nepropil skrz celý ubrousek.

Rýže, jedlá soda a cukr

Trendem letošních Velikonoc je zdobení vajec pomocí běžných potravin nebo domácích potřeb. Do zipového sáčku nasypte rýži, zakápněte pár kapkami potravinářského barviva a promíchejte. Do směsi pak vložte vejce, jemně zatřeste a vyndejte obarvenou kraslici, kterou nechte chvíli uschnout. Přichycená zrnka rýže časem odpadnou. Totéž lze zkusit s cukrem. S tím můžete i „malovat“ obrázky – stačí obrázek namalovat štětcem namočeným do lepidla a obtisknout do misky s obarveným cukrem.

Pro malé milovníky vědy bude možná nejzajímavější barvení pomocí jedlé sody. Mohou si při tom zahrát na sopku… Nejlépe vám to půjde v pečící formě na muffiny. Do každé mističky nasypte lžíci sody, lžíci vody a pár kapek potravinářského barviva. Do vytvořené kašičky posaďte vejce a lehce ho v ní poválejte. Zalijte octem a kochejte se! Když vajíčka lehce oschnou, opláchněte je vodou a doleštěte olejem.

Tip na závěr: Tisk z vajíčka můžete lehce opilovat pilníkem na nehty nebo smýt tamponkem namočeným v octu.