Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Přivolejte si jaro i domů

Ilustrační foto.

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 27.3.2024
  • Pixabay

Přivolejte si jaro i domů

Je jaro, Béďo! Máme za sebou první jarní den. Pojďme si s dětmi přivolat slunce i domů příjemnou jarní výzdobou. Stačí vám k tomu chvilka času a suroviny, které máte běžně doma. 

Pro tvoření s dětmi není mnohdy potřeba kupovat drahé pomůcky. Stačí i čtvrtka, rulička od toaletního papíru, mouka nebo plata od vajíček. Zvlášť ta se nám doma kolem Velikonoc hromadí víc než obvykle. Pokud se bojíte možné nákazy, stačí platíčko předtím lehce postříkat dezinfekcí.

Narcisy z plata od vajec

Narcisky jsou jedním ze symbolů jara. Pokud je nepěstujete živé na zahradě nebo v květináči na balkoně, můžete si je i snadno vyrobit. Stačí k tomu barvičky a plato od vajíček. Na rovný vršek platíčka nakreslete jednoduchý obrys květiny, z prostředních dělících kusů ustřihněte vršek. Obě části pomalujte žlutou barvou – pro vnitřní dekoraci postačí tempery, pokud chcete použít květy například na výzdobu věnce na venkovní dveře, zvolte trvanlivější akrylové barvy. Oba dílky k sobě přilepte tavnou pistolí (nebo herkulesem) tak, aby vznikl typický květ narcisů s otevřeným prostředkem. Ke květům můžete přilepit stonek vyrobený například ze špejle obalené zeleným krepovým papírem. Hotové květinky můžete naaranžovat do vázičky nebo je využít jako zápich do květináče.

Květiny z plata od vajec

Mít ve váze jen narcisky by byla nuda. Do vázičky přidejte i jiné květinky, libovolně barevné. Opět využijete prostřední špičatý dílek. Ustřihněte ho, rozstřihněte na okvětní lístky (využijte jeho zužující se tvar), ty nabarvěte a slepte užšími stranami k sobě do tvaru květu. Nakonec nalepte prostřední část a špejli.

Květiny z ruliček od toaletního papíru

Další z jednoduchých dekorací, které zvládnou i školkové děti, jsou květiny vyrobené z ruliček od toaletního papíru. Potřebujete jen ruličky, barevný papír, nůžky a lepidlo. Ruličky tvořící stonek oblepte zeleným papírem. Na libovolný barevný papír nakreslete květy – tulipány nebo obyčejné květiny – a vystřihněte je, ze žlutého papíru si připravte kolečka na prostředky a ze zeleného lístečky. Pak už stačí jen slepit květy dohromady, nastříhnout do nich zářezy na průměr ruličky, aby držely na stonku, a nalepit lístečky. Rychlé, jednoduché a krásně bude zdobit poličku v obýváku.

Ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty

Samotvrdnoucí hmoty, zejména ty doma vyrobené, jsou v posledních letech hitem mezi kreativními maminkami. Netřeba kupovat modurit nebo jinou již hotovou hmotu.

Pro výrobu takzvaného domácího porcelánu potřebujete jen 2 díly sody, 1 díl kukuřičného (nezaměňovat!) škrobu a 1 díl vody. Ideálně odměřujte pomocí hrnečku, nikoli na váhu. Vše míchejte na pánvi, než vznikne kompaktní hmota, která nebude lepit. Nechte chvilku vychladnout a vyválejte na silnější plát – ozdoby vyřezávejte nožíkem nebo vykrajujte pomocí vykrajovátka. Špejlí udělejte dírku na zavěšení. Nechte den dva volně uschnout, ideálně na savé podložce. Na topení by se mohly výrobky zkroutit. Hotové ozdoby pomalujte akrylovými barvami nebo i fixami.

Nevýhodou této hmoty je, že rychle osychá a může se tak trochu drobit. O něco lépe se pracuje s tradičním slaným těstem. Na jeho výrobu potřebujete 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnku soli a 1 hrnku vlažné vody. Vše hněťte zastudena, dokud není těsto vláčné. Trvá to asi deset minut. Pak už postupujete stejně – z vyváleného těsta vykrajujte ozdoby, nechte je proschnout, vytvrdnout (můžete i na nižší teplotu v troubě) a následně pomalujte.

Hotové výrobky si můžete pověsit doma třeba na větvičky zlatého deště nebo kočiček.