Magazín / Aktualně  |  Herní koutek

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Český výrobce EFKO představil novou řadu stavebnic ECO Roto - hračku, která myslí na budoucnost

Za originálním grafickým pojetím řady stavebnic ECO Roto stojí designérka Lucia Čmilanská.

  • Herní koutek
  • Katerina Goroškov Řeháková
  • 22.4.2024
  • EFKO-karton

Český výrobce EFKO představil novou řadu stavebnic ECO Roto - hračku, která myslí na budoucnost

Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., v těchto dnech uvádí na trh novou eco-friendly řadu stavebnic nesoucí název ECO Roto. Jde o inovativní hračky kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Stavebnice ECO Roto jsou vyrobené z pečlivě vybraných materiálů, šetrných k přírodě. Za jejich originálním grafickým pojetím stojí designérka Lucia Čmilanská. Ta na výrobcích úzce spolupracovala s vývojovým oddělením firmy EFKO. Řada zahrnuje čtyři tematické stavebnice, které jsou určeny dětem od 4 let. Jde o skvělé pomocníky pro rozvoj jemné motoriky a fantazie předškoláků.

„Každý prvek z naší nové stavebnice pochází z recyklovaných materiálů, ať se již jedná o silnou lepenku, která má zdroj ve sběrovém papíru nebo o šrouby a matičky, které se vyrábí z již použitého vyčištěného a recyklovaného plastu. Konstrukce stavebnice je vytvořena tak, aby bylo použito co nejmenší množství spojovacího materiálu – šroubů a matiček. Lepenkové díly jsou navržené s ohledem na co nejmenší podíl odpadu při výrobě. Ten se ale i tak dále vrací do výroby nového materiálu. Šrouby a matice se speciálním stoupáním jsou zároveň důležitým konstrukčním prvkem, který zdokonaluje jemnou motoriku dětí. Rovněž balení je eco-friendly. Všechny papírové/kartonové části výrobku včetně balení jsou vyrobeny v režimu přísné certifikace FSC. To znamená, že produkty vznikly v souladu se zásadami udržitelného lesního hospodaření. Stavebnice kompletně vyrábíme na Vysočině. Neputují tak k zákazníkům přes půl světa. Zaprvé tím snižujeme uhlíkovou stopu a zadruhé dáváme práci lidem v regionu. Podporujeme myšlenku cirkulární ekonomiky,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

„V roce 2019 mě coby designérku oslovila firma Efko, zda bych se nechtěla podílet na tvorbě nové ekologické stavebnice pro předškoláky. Toto téma mě hodně zaujalo. Následně jsem spolu s vývojovým oddělením tohoto českého výrobce strávila nespočet hodin skicováním, výrobou modelů a testováním s dětmi a rodiči. Původně mělo jít o stavebnici s modely zvířátek, ale nakonec jsme kvůli větší variabilitě přidali postavičkám i herní prostředí – domečky, ploty, stromy. Hračka je jednoduchá a přímočará. Děti tak mají více prostoru pro kreativitu a nejsou zahlceny zbytečnými detaily nebo přehnanou barevností. Stavebnice cílí na zlepšení jemné motoriky a technické dovednosti dětí. Čeká je nejen zábavné šroubování, ale například i sestavení hradní brány nebo 3D domečku pomocí rohových spojek ve tvaru písmene U. Jednotlivé tvary kartonových částí byly navrženy tak, aby se každé téma vešlo na jeden tiskový arch a výrobek měl co nejméně odpadu. Mám nesmírnou radost, že se stavebnice začíná objevovat v dětských pokojíčcích a plní tak svoji misi - přinášet radost a kreativitu malým dětem,“ sdělila designérka Lucia Čmilanská.

„Jako lektorka se v praxi stále více setkávám s tím, že děti mají velké problémy i s jednoduchými motorickými činnostmi, jako oblékání, zavazování tkaniček, skládání puzzle, proto takové stavebnice velmi vítám. Oceňuji kvalitu použitého materiálu, variabilitu stavebnice i drobné doplňky, které stavebnice nabízí. Firma Efko beze sporu patří se svými zkušenostmi a inovativními nápady k TOP výrobcům na českém trhu. Doporučuji její výrobky do každé školy, třídy, družiny, a snad i každé rodiny,“ hodnotí novou stavebnici Ing. Jitka Zelená, 20 let aktivní pedagog, se zkušeností s lektorováním od MŠ až po U3V.

Stavebnici ECO Roto lze zakoupit již nyní přímo na e-shopu výrobce a ve vybraných hračkárnách. K dispozici jsou čtyř tematicky zaměřené stavebnice – Bláznivá ZOO, Veselá farma, Kouzelný mlýn a Tajemný hrad. Děti si za pomoci šroubků/matiček mohou z kartonových dílů sestavit zvířátka, pohádkové postavičky a prostředí související s daným tématem. To lze pak různě měnit dle fantazie, hrát se sestavenými figurkami divadlo a podobně. Ve spolupráci s rodiči pak děti mohou pojmenovávat jednotlivá zvířátka a prvky jako střecha, strom nebo mrkev a určovat barvy, které jednotlivé díly znázorňují. Doporučená jednotná cena je 359 Kč.