Magazín / Aktualně  |  Zdravé dítě

okres Prostějov a okolí    > > >    změnit region

Dětem s obezitou hrozí vážné zdravotní potíže, varují pediatři

Ilustrační foto.

  • Zdravé dítě
  • Mgr. Vojtěch Šprdlík
  • 9.4.2024
  • Envato Elements

Dětem s obezitou hrozí vážné zdravotní potíže, varují pediatři

„Jenom trochu přibral v zimě!“ nebo „V létě to zase vylítá!“ – podobné fráze slýchají pediatři od rodičů dětí s nadváhou denně. Ve většině případů to není pravda a lékaři s obavami pozorují přibývající počty malých pacientů, kteří se zakulacují. Rodiče si totiž často nepřipouští možné zdravotní následky, které dětem hrozí. Přibývají tak počty případů, kdy se ještě před dovršením dospělosti musí začít léčit s vysokým krevním tlakem, cholesterolem nebo cukrovkou 2. typu. Trpí také jejich klouby a držení těla. Podle odborníků mohou dětem pomoci například pobyty v léčebnách, kde se seznámí se základy životosprávy, ale i možnostmi zdravého pohybu. I to bude tématem letošní konference pediatrů Pohybem k životu, která startuje 11. dubna v Blansku.

Nadváha a obezita se mezi dětmi v Česku vyskytuje dlouhodobě, podle expertů však problém výrazně „nabobtnal“ během covidové pandemie. „Z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše naopak. Dětí s obezitou neustále přibývá a my stále častěji bojujeme s tím, jak to vysvětlit jejich rodičům, kteří na ně mají největší vliv,“ říká organizátorka odborné konference v Blansku MUDr. Kateřina Bednaříková, pediatrička a primářka Dětské léčebny Křetín, která se specializuje na léčbu obezity. Podle ní stále nejčerstvější data představuje studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021, podle které má problémy s váhou asi 26 % dětí, obézních je pak 16 %. Lékařům nezbývá než neustále varovat rodiče před možnými riziky, která jsou s obezitou spojená. „Pokud má dítě ve 12 letech nadváhu 30 kilogramů, reálně se vystavuje riziku vysokého krevního tlaku, nezdravé hladiny cholesterolu nebo diabetu 2. typu. A bohužel není výjimkou, že už náctiletí na tyto choroby užívají léky. Při takové zátěži také trpí klouby a celkové držení těla, které se stále ještě vyvíjí,“ vypočítává MUDr. Bednaříková. Většina rodičů je však podle ní vůči těmto varováním hluchá, už proto, že mají často také problémy s váhou. A než by poslouchali výtky, raději změní lékaře. „Při dvouleté frekvenci preventivních prohlídek tak často promeškáme okno, kdy lze nadváhu ještě poměrně snadno zvrátit. A u prohlídky kolem 15. roku pak dítě přijde v takovém stavu, že je kandidátem na bariatrickou operaci (tzv. „podvázání“ žaludku), protože rodina jednoduše není schopna zavést účinná režimová opatření,“ popisuje MUDr. Bednaříková. Příčinu nárůstu nadváhy a obezity u dětí pak spatřuje v nedostatku pohybu a vysoce energetické stravě. „Příjem jednoduše převyšuje výdej. Dnes už prakticky vymizelo to, že by děti chodily ‚ven‘ a hýbaly se přirozeně. Všechno se děje ve sportovních klubech nebo kroužcích, které také nejsou všude dostupné,“ říká MUDr. Bednaříková.

Jednou z možností, jak pomyslnou ručičku vah vychýlit na správnou stranu, může být ozdravný pobyt v léčebně. Ten malým klientům pomůže ve správném nastavení zdravějšího režimu. „Dětem ukážeme, jak by se měly stravovat, tedy pravidelně a vícekrát denně, a také jim představíme základy zdravé výživy. Léčebna předvede i možnosti pohybu. Ukážeme dětem, že to není jen o monotónním cvičení nebo chození na procházky, ale že si mohou pohyb zpříjemnit například hledáním kešek nebo jízdou na koloběžce,“ pokračuje MUDr. Bednaříková. V léčebnách se také snaží používat moderní technologie v podobě aplikací, které monitorují pohyb a spálené kalorie. Ty děti podle ní motivují k hubnutí a pomáhají udržet nastavený režim. V léčebně se podle MUDr. Bednaříkové dětem obvykle podaří za 4 týdny zhubnout přibližně 5–7 kilogramů, ale především se metabolismus nastartuje a dítě může pokračovat v domácím prostředí. „Tam je samozřejmě klíčová následná podpora rodičů a také spolupráce praktického lékaře, který sleduje pokrok,“ dodává lékařka. Proto také její léčebna v návaznosti na pobyty poskytuje rodičům i dětem pravidelné konzultace, aby se na dobré cestě udrželi. Lékaři doporučují pobyty pravidelně opakovat.