Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

Česká republika    > > >    vybrat region

Proměňte balkon na jedlou zahrádku

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 17.4.2024
  • Envato Elements

Proměňte balkon na jedlou zahrádku

Rádi byste dopřáli dětem možnost vypěstovat si vlastní ovoce nebo zeleninu, ale nemáte zahradu? Zdravé a voňavé zobání si snadno můžete vypěstovat i na balkoně. Není to vůbec žádná věda.

Pokud máte balkon, na který se vejde akorát tak sušák s prádlem, budete to mít o něco těžší než v případě terasy, ale i tam se pár keříčků jahod nebo rajčat vměstnat dá. Chce to jen trochu fantazie a uspořádání do výšky.

Děti se rády hrabou v hlíně, zalévají a sledují, jak se květy pomalu mění v plody. Než se ale vrhnete na zběsilé nakupování nádob a sazenic, zamyslete se nejen nad orientací balkonu, ale i nad tím, zda děti budou vůbec své vlastní výpěstky jíst. S jahodami nikdy nešlápnete vedle, ale pokud vaši potomci nepatří mezi milovníky rajčat nebo ředkviček, zahradničení je může s blížící se sklizní přestat bavit.

Pro pěstování na balkoně jsou nejvhodnější samozavlažovací truhlíky nebo květináče. Můžete dětem dopřát zalévání malou konvičkou a zároveň více či méně potají plnit spodní nádržku na vodu. Rostlinky tak přežijí i váš několikadenní pobyt mimo domov bez větší úhony. Můžete samozřejmě volit i klasické květináče nebo v případě rajčat a paprik i větší kbelíky, pak ale počítejte se zaléváním i dvakrát denně. Zelenina je v době dozrávání plodů hodně žíznivá, navíc se v tmavších nádobách mohou kořeny přehřívat. Zemina se sice prodává obohacená hnojivem, ale bez pravidelného hnojení se neobejdete.

Při výběru se snažte volit odrůdy, které se na balkon vejdou a zároveň budou i mlsným dětským jazýčkům chutnat. Z rajčat to ideálně splňuje například keříčková odrůda Vilma – do květináče se podle velikosti vejdou i tři rostlinky, nešplhají nikam do výšky, a hlavně plodí velké množství slaďounkých cherry rajčátek. Jejím velkým plusem navíc je, že přežije téměř vše, tedy i macešskou péči zapomnětlivého zahrádkáře začátečníka…

Můžete samozřejmě volit i klasická tyčková rajčata nebo alternativu v podobě divokého rajčete, které vám balkon promění v džungli. Ale do samozavlažovacích květináčů nejde příliš dobře zapíchnout dřevěná opora, takže musíte zvolit jiný způsob a myslet při tom na zákazy poškození fasády domu…

Druhým nejoblíbenějším jedlým obyvatelem balkonu jsou po rajčatech jahody. Pokud vám na balkon svítí slunce alespoň šest hodin denně, měli byste mít o úrodu slaďoučkých plodů postaráno. Nejvhodnější jsou stáleplodící odrůdy, které můžete sklízet od června až do podzimu. Ideální jsou navíc převislé, které můžete umístit do truhlíků na zábradlí, nebo do závěsných květináčů.

Sazeničky nemusíte složitě shánět, stejně jako muškáty jsou na jaře dostupné v každém větším obchodě. Zkusit můžete i menší, měsíční jahody připomínající vůní a chutí ty lesní. Zatímco zralé rajče nechá dítě chladným, u jahod máte jistotu, že každé ráno po probuzení bude chtít kontrolovat rostlinky, jestli už dozrávající jahůdky může konečně utrhnout. Jen pozor, aby dítě ve snaze rostlince pomoci nechodilo potají zalévat několikrát denně, jahodník by se s ním smutně rozloučil ještě před první jahůdkou.

Z ovoce můžete zkusit experimentovat i například s kanadskými borůvkami, malinami nebo rybízem. Chce to ale už o něco víc zkušeností, prostoru a trpělivosti. Pro úspěšnou úrodu borůvek budete totiž potřebovat alespoň dva keříky a pokud nemáte na balkoně síť kvůli kočce, můžete snadno ze dne na den o slaďoučké bobulky přijít při náletu nenechavého ptačího souseda.

U okurky se vám to nestane. Navíc ji také má ráda většina dětí. Pokud máte na balkoně dostatek prostoru, můžete sáhnout i po klasické salátové odrůdě. Jednodušší ale bude zvolit nakládačku, tu ostatně můžete také nechat přerůst do větší velikosti. Aby si mohly svou úrodu děti i samy sklidit, dobře volte vhodnou odrůdu. Chutnají sice všechny velmi podobně, ale v ideálním případě by měly mít plody hladký povrch. Ani vy jistě nechcete sklízet v rukavicích a před podáváním půl hodiny drhnout z povrchu pichlavé chmýří.

Na okurky budete potřebovat mřížku nebo ještě lépe síť. Opět to se zákazem narušování fasády klade nároky na fantazii balkonového zahrádkáře, ale léty prověřeným řešením je nalepení kovového háčku silným lepidlem na betonový strop. Mezi dva tři háčky pak upevníte rozprostřenou síť a dole ji uchytíte už o něco snáze. Pokud bude síť pevná, můžete zkusit další rok pěstovat například i hokkaido dýni. Děti budou nadšeně pravidelně podávat hlášení o počtu samčích a samičích květů a sledovat, jak se z malé kuličky pomalu stává oblíbená dýně.

Pokud chcete pěstování nechat zcela na dětech, dejte jim zasadit hrášek. Rostlinka rychle klíčí i roste a snadno se s ní manipuluje, takže se děti bez problémů naučí přichytávat výhonky na oporu. Navíc se brzy dočkají sladké úrody.