Oheň sice dětem do rukou nepatří, ale kdo tvrdí, že by si nemohly vyrobit vlastní svíčku a pak pod dohledem pozorovat, jak jejich výrobek provoní celý byt? Drobnější kousky zvládnou s lehkou dopomocí bez problémů i tříleté děti.
Výroba svíček se může zdát na první pohled až směšně jednoduchá – rozehřejete vosk, přelejete ho do sklenice a doprostřed zapíchnete knot. Ano i ne. Pokud se rozhodnete doma zkusit vyrábět svíčky, je potřeba si nejdříve pořádně nastudovat postup, upustit od bezmyšlenkovitých nákupů a hlavně – obrnit se trpělivostí. První svíčky většinou nevyjdou úplně podle představ, takže pokud chcete výrobek věnovat třeba kamarádce, babičce nebo paní učitelce, je lepší trochu potrénovat. Výhodou vosku je ale to, že nepovedený výrobek můžete opět rozehřát a začít odznova.
Na začátku je lepší vyzkoušet svíčky v nádobách. Použít můžete prakticky cokoli, co odolá žáru. Mohou to být staré hrnečky, zavařovačky nebo i dekorativní nádobky z odolného plastu. Až budete ve výrobě trochu zběhlejší, můžete zkusit výrobu z forem. Dá se pořídit nepřeberné množství přímo svíčkových forem, které lze propíchnout a vést jimi knot ven, ale pokud vám nevadí, že vybraný tvar bude „vzhůru nohama“, lze použít prakticky jakoukoli silikonovou formu z potřeb na pečení. Pro malé děti výborně poslouží například silikonová forma na výrobu čokoládových pralinek. Mívají pěkné tvary, a navíc nebudete muset řešit upevnění knotu na dno – jednoduše kus knotového provázku do chladnoucího vosku zapíchnete rukou.
Ve chvíli, kdy předem nevíte, zda dítě bude výroba bavit, zkuste odolat a nepořizovat příliš velkou zásobu surovin. Stačí jeden pytlíček granulovaného vosku (parafínový nebo sójový), pár knotů s plíškem, případně jednu barvu na svíčky a jedno aroma (můžete použít i éterický olej, co máte doma). Na případné experimentování s barevnými kombinacemi může dojít časem. Všechny suroviny pořídíte v krámcích nebo e-shopech s kreativními potřebami. Dál budete potřebovat teploměr, nádobu do vodní lázně, starou vařečku/lžíci a špejli/propisku, na kterou uvážete knot, aby se nekroutil a zůstal uprostřed.
U vosku platí, že čím pomaleji ho rozehříváte a čím méně mícháte, tím lépe. Zapomeňte tedy na mikrovlnku nebo na nasypání granulí rovnou do hrnce. Rozehřívejte ho pomalu a jemně ve vodní lázni, jako třeba čokoládu. Jeho teplota by neměla přesáhnout 80 °C, ale řiďte se konkrétním návodem od výrobce.
Po rozehřátí sundejte hrnec s nádobou z plotýnky a teď přichází čas na případné barvivo nebo aroma. Na vhodný poměr si časem přijdete sami, ale obecně platí, že by vůně neměla být ve vyšším poměru než 1:10 s voskem. Barviva stačí velmi málo – na špičku nože. Po přidání vůně a barviva vosk dobře dvě minuty pomalu promíchávejte, aby se vše pořádně spojilo. Nechte ještě chvilku odstát a můžete nalévat do nádobek.
Ty si předem připravte – umyjte, odmastěte, plíšek knotu na dno nalepte buď pár kapkami vosku, nebo tavnou pistolí. Ze všeho nejdůležitější ale je nezpůsobit vosku teplotní šok, zejména nenalévat ho do studených nádob! Předehřejte si je proto například v troubě nebo na topení, jinak hrozí, že se vosk během chladnutí od stěn nádoby odtáhne.
Podobné komplikace hrozí, když se budete chladnutí snažit urychlit třeba umístěním ven za okno nebo rovnou do lednice. Vosk nebude stydnout rovnoměrně a odchlípne se od stěn nádoby. Navíc rychlým chlazením poté, co z nádoby lehkým poklepem nedostanete pryč vzduchové bubliny, riskujete kromě odtažení od stěn i kráter kolem knotu. A taková svíčka nevypadá moc pěkně. Můžete sice použít další roztavený vosk na „záplaty“, ale lepší je problémům předcházet.
Děti bude bavit i nalévání vosku do silikonových forem. Když budou malé pralinkové, zvládne si své vlastní svíčky samo vyrobit i tříleté dítě. Stačí obětovat starší lžičku, kterou bude vosk z nádoby nalévat do formy. Poté, co se udělá na povrchu lehká krustička, zatlačte do formičky ustřižený knot. Po vyloupnutí bude sice vzor vespod, pro dobrý pocit z vlastní vonné svíčky (zvlášť, když půjde třeba o formu na kytičky) to ale bohatě stačí.
Počítejte raději s tím, že výroba svíček není tak úplně čistá práce. A čím menší nebo aktivnější dítě bude pomáhat, tím větší pracovní plochu budete muset pokrýt novinami nebo třeba PVC ubrusem, abyste se vyhnuli mastným skvrnám.
Až budete ve výrobě svíček o něco zběhlejší a vychytáte postup, můžete začít libovolně experimentovat. Hrajte si s barevnými kombinacemi (vždy ale nechte předchozí barvu alespoň několik hodin ztuhnout), vůněmi nebo ozdobami. Do sklenice můžete během chladnutí přidat třeba mušle, kamínky, třpytky nebo sušené květiny – hned bude dárek hezčí a veselejší.
Rada na závěr: I když budou děti nedočkavé a budou chtít svíčku hned vyzkoušet, vydržte. Nechte ji odpočívat alespoň 24, ideálně 48 hodin. Mezitím můžete třeba akrylovými barvami pomalovat sklenici zvenčí nebo ji jinak dozdobit.