Teploty stoupají a s létem přichází i období úpalů a úžehů. Obě tyto nemoci z přehřátí jsou si velmi podobné, a i když mají jiný původ, první pomoc bývá stejná.
Úpalem a úžehem jsou nejvíce ohroženy malé děti, přehřátí organismu ale hrozí při vyšší aktivitě v parnu každému, zvlášť když zapomíná pít.
Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je, že úžeh vzniká přehřátím organismu při pobytu na přímém slunci. Děti často v zápalu hry zůstávají dlouho na slunci, navíc často nevnímají pocit žízně a nemají tak vyvinutou termoregulaci. Snadno tak dojde k přehřátí mozku, zejména pokud dítě odmítá nosit pokrývku hlavy. Úžeh se projevuje většinou až po několika hodinách od pobytu na slunci a často ho doprovází spáleniny od slunce.
K úpalu oproti tomu může dojít i bez slunce – stačí delší vystavení vysokým teplotám, například v autě, nevětrané přehřáté místnosti v kombinaci s nedostatkem tekutin. Tělo vlivem dehydratace neprodukuje tolik potu, takže se neochlazuje a dochází k přehřátí organismu. Úpal se na rozdíl od úžehu projevuje hned, stačí i pár minut v přehřátém prostoru.
Základní projevy mají obě nemoci z přehřátí stejné – dítě si stěžuje na bolest hlavy, nevolnost, může se přidat horečka a zvracení. U úpalu je dítě malátné, neklidné a zmatené, má zrychlený tep a velkou žízeň. Úžeh se typicky projevuje v noci, kdy se dítě probudí s bolestí hlavy, horečkou, zimnicí a hroznou žízní.
První pomoc je v obou případech stejná. Dítě okamžitě přesuňte na chladnější a dobře větrané místo, pokuste se ho šetrně ochlazovat obkladem nebo vlažnou sprchou. Hlavní je doplnit tekutiny, a to ledově vychlazené. V ideálním případě poslouží minerálka, ale stačí i obyčejná voda. Nebojte se přidat kostku ledu nebo ji dítěti dejte zpočátku rovnou i vycucat, zejména pokud zvrací. Hlídejte teplotu a případně podejte léky na její snížení. Ošetřete spálenou pokožku přípravkem na spáleniny, ideálně s chladivým efektem.
Většinou se podaří následky úpalu a úžehu zažehnat v klidu doma. Pokud ale dítě zvrací a nepřijímá dostatek tekutin, nejde mu srazit teplota, je zmatené nebo má ztuhlou šíji (nezvládne předklonit hlavu a podívat se na pupík), raději jeďte hned k lékaři.
Několik následujících dní po prodělání úpalu/úžehu bude dítě pravděpodobně unavené a vyčerpané. Měli byste se s ním vyhnout pobytu v horku a na sluníčku, dostatečně doplňovat tekutiny a zejména menší děti přímo nutit k pití.
Ne vždy se dá podobné situaci objektivně předejít, zejména v případě úpalu těžko ovlivníte například to, kolik s vámi jede v přehřátém autobuse lidí. Rozhodně ale NIKDY, NIKDY, NIKDY nenechávejte děti v rozpáleném autě, a to ani na malý okamžik. Stejně tak nezakrývejte korbičku kočáru plenkami, natož dekami ve snaze ochránit dítě přes sluncem. Sice na něj v tu chvíli nesvítí, ale plenka korbičku velmi rychle promění v saunu.
Co jako rodiče můžete a měli byste v rámci prevence přehřátí dělat, je plánovat aktivity s ohledem na počasí, v horku se vyhnout větším sportovním výkonům (zvlášť kolo je zrádné), omezit pobyt na přímém slunci zejména přes poledne a brzké odpoledne, aktivně nabízet dětem pití a nezapomínat na mazání opalovacím krémem a nošení pokrývky hlavy.