Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Sladký dárek pro paní učitelku na poslední chvíli

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 26.6.2024
  • Hana Dubnová

Sladký dárek pro paní učitelku na poslední chvíli

Květinu sice neodmítne žádná žena, ale když jich v jeden den dostanete dvacet, stává se z toho trochu problém. Kosmetika je ošemetná a alkohol sice potěší, ale není úplně vhodné, aby ho předávalo sedmi osmileté dítě. Přitom stačí pár minut a vykouzlíte milý dárek, který paní učitelce nebude zabírat místo v bytě a jen na sebe chytat prach.

Čokoládu miluje téměř každý, o tom není moc pochyb. Bonboniéra je ale nuda, navíc ty levnější nebývají úplně kvalitní a nechcete přeci, aby paní učitelka dárky za vysvědčení rozdala sousedkám. Kvalitní čokoláda ale nemusí být drahá, navíc se s ní dá tvořivě pracovat.

Čokoládová lžíce

Budete potřebovat: vysokoprocentní čokoládu, mléčnou čokoládu, smetanu na šlehání, dřevěnou lžičku, ozdoby (lentilky, mini marshmallow, oříšky,…)

Postup: Ve vodní lázni nechte rozehřát čokoládu, ideální je kombinace vysokoprocentní a kvalitní mléčné. Zřeďte trochou smetany a nechte trochu zavanout. Rozteklou čokoládu poté nalejte do menších nádobek – hodí se např. panáková sklenička, tvořítko na velké ledové kostky nebo malý kelímek od jogurtu.

Do čokolády následně zapíchejte dřevěné/bambusové lžičky (dají se koupit v domácích potřebách nebo obvyklých obchodech s levným domácím zbožím). Povrch nechte dítě dozdobit podle libosti, nezapomeňte ale, že se lžička bude rozpouštět v horkém mléce, takže by ozdoba měla být schopná vydržet. Ideální jsou třeba mini marshmallow nebo lentilky. Strčte hotový dárek na několik hodin do lednice.

Až čokoláda zcela ztuhne, dostanete ji z nádoby lehkým nahřátím stěn. Poté ji ještě na pár minut umístěte do ledničky – na talířek pokrytý papírem na pečení, aby se k talířku nepřichytila. Výsledek zabalte do celofánu (v drogerii se dají koupit celofánové pytlíčky na sladkosti) a ovažte mašlí. Můžete přidat věnování na cedulku, případně dítě může v předstihu podepsat lžíci.

Čokoládové srdce

Budete potřebovat: vysokoprocentní čokoláda, případně mléčná či bílá čokoláda, vykrajovátka, např. ve tvaru srdce, pečicí papír, ozdoby a přísady (oříšky, lentilky, mini marshmallow, sušené ovoce, rozinky, kandované ovoce, …)

Postup: Ve vodní lázni si rozehřejte čokoládu. Připravte si tác nebo plech pokrytý papírem na pečení. Na něj položte vykrajovátka – srdce nebo podobný vhodný, ideálně ne příliš komplikovaný tvar. Rozehřátou čokoládu nalijte do vykrajovátek, můžete kombinovat typy a barvy čokolád. Nechte dítě dozdobit dle libosti. Tác s hotovými čokoládami vložte na pár hodin do lednice, aby zcela ztuhly. Poté čokoládu z formy opatrně vyřízněte nahřátým nožem a se vzkazem vložte do pytlíčků a ovažte mašličkou.