Se začátkem školního roku startují i kroužky. Letáčky a plakáty na děti útočí pokaždé, když vstoupí budovy školy. Tanečky, lezení, karate, vyrábění, angličtina, věda, programování, zpívání… Výběr je bohatý a je potřeba volit nejen podle peněženky, ale myslet i na to, abyste dítě nepřetěžovali.
Kroužky pomáhají už batolatům v rozvoji a socializaci. Naučí se pohybové říkanky, zlepšují své schopnosti a bezpečně překonávají první překážky. Od školky se pak děti díky nim lépe poznávají, zjišťují, co je baví a na co mají možná talent. S kroužky často přicházejí už školky, které většinou nabízejí tanečky, rytmiku nebo angličtinu. Výhodou jsou nižší cena oproti soukromým lekcím a úspora času – odpadá převážení dětí spojené s dřívějším odchodem rodičů z práce.
Nástup do první třídy je pro děti, ale i jejich rodiče velkou zatěžkávací zkouškou. Začínají povinnosti, děti se učí kromě čtení, psaní a počítání i vydržet celé dopoledne v klidu v lavici. Jsou z toho často unavené, přetížené a odpolední příprava po návratu z družiny je také náročné. Potřebují klid na to, aby si zvykly na nový režim. Zároveň stoupá potřeba pohybu, kterého měly ve školce mnohem více.
Řešením jsou v takovém případě kroužky nabízené v rámci družiny. Mnoho organizátorů spolupracuje přímo se školou, kroužky se tak konají přímo v její budově a lektoři si děti vyzvedávají rovnou z družiny, kam je pak i vrací. Děti tak smysluplně tráví odpoledne, aniž by po příchodu domů ještě hodinu dojížděly na kroužek a k úkolům se dostávaly v sedm večer. Nabídka je ovšem omezená, takže pokud má dítě jiné zájmy, dojíždění se stejně nevyhnete. Je proto potřeba volit opatrně, pečlivě a zvažovat hned několik věcí.
Pozor, ať není dítě přetížené
Ideální počet aktivit se odvíjí od povahy a potřeb dítěte. Pokud je dítě aktivnější, po celodenní sezení v lavici se potřebuje odpoledne pořádně vybít. Takové dítě zvládne klidně více pohybových kroužků týdně. Zejména v první třídě ale méně znamená více. Pro začátek zvolte maximálně jeden mimoškolní kroužek, případně další jeden v rámci družiny. Víc bude v prvním roce školy bohatě stačit. V dalších ročnících dejte na intuici a na to, jak dobře své dítě znáte. Je odpoledne podrážděné, unavené, propuká častěji v pláč? Zřejmě je na čase omezit aktivity, které ho zbytečně vyčerpávají.
Je to o diskusi a kompromisech
Pokud dítě rádo maluje nebo zpívá, máte volbu jednoduchou. S nástupem do školy a rozšířením počtu kamarádů ale často v září přichází s tím, že Honzík chodí na fotbal, Evička na tanečky, Petřík na karate a Anička na lezení. Do toho letáčky s nábory útočící ze všech stran. Během pár dní tak potomek přijde s tím, že nutně potřebuje chodit na dalších pět kroužků. V tu chvíli je potřeba se s ním domluvit – dejte mu vybrat jeden nebo dva, kam skutečně chce chodit a u kterých víte, nebo alespoň tušíte, že by ho mohly bavit. Pokud se bojí výšek, lezení pro něj asi není to pravé, i kdyby na kroužek chodila polovina třídy.
Připravte se na riziko „vyhozených“ peníze
Dětem se mění zájmy, proto většinou trvá delší čas, než najdete ten pravý. Kde je to možné, využijte ukázkových hodin zdarma. Někteří pořadatelé nabízejí za výhodnější cenu rovnou přihlášku na celý rok. Přestože je to lákavé, zejména v počátcích to raději neriskujte. Může se snadno stát, že po třech měsících dítě aktivita přestane bavit. Při platbě za pololetí se s ním dá domluvit, že dochodí zbývající lekce, aby se naučilo přijímat odpovědnost. Těžko ho ale budete nutit navštěvovat dalších x měsíců něco proti jeho vůli. Tím by kroužek ztratil smysl.
V některých situacích se ale může dostavit blok často spojený s pláčem, stává se to zejména u sportovních kroužků. Dítě se začne při lezení bát výšek, při plavání vody, ani po dvou měsících není schopno kopnout do míče. Nenuťte ho a raději se smiřte s tím, že peníze za kroužek propadly a na další pololetí zkuste vybrat něco jiného.
Vše si spočítejte
Poskytnout dětem kroužky za cenu druhé práce nebo velkého šetření a sebezapření přinese do rodiny jen stres. Pokud nemáte peněz nazbyt, děti musí pochopit, že hokej, tenis nebo jezdectví je mimo vaše možnosti. Stejně tak musíte včas vzít v úvahu počet dětí. Pokud prvorozené nadšeně přihlásíte na několik kroužků a mladší dospěje do věku, kdy také může mít kroužky, může se stát, že vše najednou bude nad vaše finanční schopnosti. Levnější kroužky nabízejí školy a domy dětí a mládeže.
Využijte příspěvky a bonusy
Zjistěte si, kde můžete všude získat příspěvky. Zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci bonusů příspěvky na pohybové aktivity. Nenechte zbytečně tyto peníze propadnout. Hlídejte si termíny – doklad o platbě nesmí být starší než tři měsíce. Využít můžete i benefity od zaměstnavatele. Benefitní karty a aplikace, kam zaměstnavatelé nahrávají peníze, mají často dohodu s organizátory, takže žádost o proplacení je otázkou několika kliků. U většiny můžete příspěvek čerpat i na základě faktury, stačí, když lze kroužek zařadit do některé z proplácených kategorií. Obdobně lze přes benefity platit i tábory.
Rodič není taxikář
Čím víc kroužků a dětí, tím náročnější je koordinace. Menší děti je potřeba na kroužky doprovázet. Při volbě tak myslete nejen na počet kroužků, ale i na místa jejich konání. Super kroužek může být na druhém konci města, ale pokud není ve vašich možnostech ho stíhat, hledejte bližší. Zároveň nemůžete být na dvou místech najednou – je komplikované, když děti mají kroužky v jeden den na dvou různých místech. Opět musíte dojít ke kompromisu. Utahaný rodič počítající každou minutu, aby mu vyšly přejezdy mezi aktivitami, rodinné pohodě neprospěje. V případě sportovního kroužku zároveň počítejte s tím, že dítě může mít o víkendech zápasy, což je také náročné na dopravu a čas.