Věří vaše děti, že v lese žijí kouzelní skřítci a víly? Pokud ano, jistě jim radost udělá pěkný domeček, ve kterém budou mít před nadcházejícím sychravým počasím to nejlepší pohodlí.
Dostat děti pryč od obrazovek je někdy pěkně těžké. Obyčejná procházka se pro ně během školkového věku stává stále častěji nudnou. Občas vezmou na milost kolo nebo koloběžku, ale chůze jen tak přírodou už pro ně není tak lákavá jako pro malé děti, které si užívají to, že zvládnou běhat. Výlet do přírody tak musí mít svůj cíl a nejlépe nějakou zábavnou nadstavbu, která potomky motivuje. Může jí být hledání pokladu, zvířecích stop nebo třeba právě stavba příbytků pro lesní bytosti.
Výhodou je, že na stavební misi s sebou nemusíte z domova brát nic speciálního. Les, pole a louky nabízejí nevyčerpatelný stavební materiál. Navíc přírodní, takže nebudete s dětmi nosit do přírody nic závadného.
Pokud byste však přece jen chtěli mít stavbu propracovanější nebo designově zajímavější, volte vždy vhodný materiál – třeba dřevěnou ptačí budku, která už na balkoně pomalu končí svou misi, dřevěná dřívka od nanuků, lýkový provázek na zpevnění základů nebo malé štěrkové kamínky na vysypání cestičky. Povoleny jsou i figurky lega nebo zvířátek – ale jen na pořízení pěkné fotky v nově postaveném domečku!
Stavba domečku pro elfy by měla být dětským projektem, proto potomkům pomáhejte jen na výslovné požádání a snažte se do výroby příliš nezasahovat. Jeho novým obyvatelům se bude líbit, i když nebude dokonalý.
Vhodnou stavební parcelu hledejte u kořenů stromů tak, aby prostor mezi kořeny nebyl příliš hluboký, ale zároveň nabízel dostatek místa na stavbu. Nechte děti na vymezeném prostoru samotné najít vhodné suroviny – základem jsou větvičky a klacíky, kůra stromů, šišky, lesní plody a mech.
Se statikou hlavní stavby můžete dětem pomoci, aby byla dostatečně zpevněná a vydržela i do vaší příští návštěvy. Zařízení domku ale nechte na nich – případně třeba pomozte kapesním nožíkem udělat do březové kůry dírky na nohy jídelního stolu.
Stavbu skřítčího domečku si můžete nanečisto vyzkoušet i doma v širším květináči vystlaném mechem. Z procházky tak jako tak děti nosí spoustu kamínků, větviček, šišek, žaludů a lístečků.
V domácí verzi nemusíte ani tak důsledně dodržovat čistě přírodní původ použitých surovin. Mistička na polévku z žaludové čepičky bude sice působit autentičtěji, ale pokud vaše dítko trvá na tom, že vílám se přece nejlépe obědvá z růžových lego talířků, nemusíte se bát jejich ztráty v lese ani toho, že jejich náhodným pozřením přijde k úhoně nějaké lesní zvířátko. Zároveň můžete použít i kupované doplňky – třeba poštovní schránku nebo dvířka.