Češi mají v třídění papíru poměrně čisté svědomí, nepotřebný papírový odpad poctivě nosí do modrých popelnic. Co si ho ale zrecyklovat doma a vyrobit třeba voňavé přáníčko?
Papír se dá vyrobit z různých surovin. Nebudeme se přesto tentokrát pokoušet vyrobit nový, ale recyklovaný. Nepotřebného papíru, který si zaslouží nový život, totiž má doma téměř každý pořádnou zásobu.
Ten nejjednodušší způsob výroby domácího papíru zvládnou i ty nejmenší děti. Pokud chcete mít výsledek tenčí a jemnější, neobejdete se bez síta. Můžete ho koupit, nebo si doma vyrobit vlastní. Budete k tomu potřebovat jen starší rám a síťku s malými oky – ideální je síť do oken. Síťku můžete k rámu připevnit malými hřebíčky nebo tavnou pistolí.
A jdeme na to.
Připravte si nepotřebný papír – staré noviny, kancelářský papír, plata od vajíček, staré dopisy, ale i kapesníky nebo ubrousky. Použít se dá cokoli kromě lesklého letákového, fotografického nebo jinak povrchově upraveného papíru. Pokud chcete mít výsledný papír co nejvíce bílý, musíte použít jako vstupní ingredienci papírový odpad z kanceláře, případně k němu přidat bílé ubrousky nebo bílá plata od vajíček. Noviny totiž vytvoří jako výslednou barvu šedou.
Vybraný starý papír natrhejte na malé kousíčky a namočte do teplé vody, ideálně přes noc. Poté ho promněte v ruce, vařečkou, kvedlačkou nebo použijte mixér. Mixér je samozřejmě nejúčinnější, ale musíte přidat více vody a riskujete jeho zanesení.
Z výsledné papírové kaše vymačkejte vodu a směs rozprostřete na rovnou podložku, utěrkami z ní dostaňte další vodu a pro hladší povrch můžete přes pečicí papír ještě přejet válečkem. Nechte pořádně uschnout a druhý den můžete z vlastnoručně vyrobeného papíru tvořit.
Pokud chcete získat tenčí papír, použijte připravené síto. Postup je stejný, jen o něco řidší kaši nehňácáte na podložku, ale na síto, ze kterého poté papír zbavený vody překlopíte na utěrku. Výsledek můžete díky nižší gramáži použít i třeba jako balicí papír.
Výhodou domácí výroby papíru je, že se nemusíte držet zažitých formátů. Váš výrobek bude mít takový tvar, do jakého kaši rozprostřete. A je jen na vás, zda necháte roztřepené okraje, nebo je zastřihnete ostrými nůžkami. Můžete hmotu rovnou skládat do obrázku, nebo dokonce plastického tvar – třeba mističky.
U zdi se nemusíte držet ani co se týká barev – buď přidáte barevné ubrousky, nebo jakékoli barvivo. Stejně tak můžete vytvořit i voňavý papír – do směsi jednoduše přidáte pár kapek esenciálního oleje.
Z vyrobeného papíru můžete dál tvořit, případně může být sám o sobě hotovým výrobkem. To když do něj zapracujete různý dekorativní materiál – zajímavě působí třeba barevné nitě, kvítka, třpytky nebo lístky čaje.
A pokud chcete opravdovou specialitu, zamíchejte do směsi semínka letniček nebo bylinek. Jednoduchým krokem tak vyrobíte rostoucí papír, který udělá radost hned dvakrát – jako dárek a následně po zasazení i jako rostlinky, které ze semínek vyrostou.