Magazín / Aktualně  |  Zdravé dítě

Česká republika    > > >    vybrat region

Čím může mazlíček nakazit vaše dítě?

  • Zdravé dítě
  • Hana Dubnová
  • 18.2.2025
  • Envato Elements

Čím může mazlíček nakazit vaše dítě?

Děti jsou se svými domácími mazlíčky v mnohem užším kontaktu než dospělí. Batolata často ocucávají stejné hračky, které před nimi olízl jejich pejsek, líbají zvířátka na čumáčky a venku jsou schopná vzít do pusy kdejakou věc, která na sobě může mít stopu zvířete. Nejde žít v dezinfikované bublině, ale je potřeba dodržovat základní hygienická pravidla, aby nedošlo k nákaze některou ze zoonóz.

Zatímco možnost nákazy při pobytu venku musí eliminovat rodiče v podstatě jen zvýšeným dohledem nad svými malými potomky, u domácích mazlíčků se jí dá předcházet snáz. Základem je mít domácí zvířátka řádně očkovaná a pravidelně odčervovaná.

Pokud máte kočku, která se potuluje i venku, je prevence o to důležitější. Přichází totiž do styku s okolním světem, zvířaty a loví hlodavce, kteří mohou být nakaženi ať už parazity, nebo některou z bakteriálních infekcí. Děti i zvířata byste proto měli od malička učit, jak k sobě navzájem přistupovat, co smí a co už je za hranou. Přísnost se vyplácí nejen z důvodu hygieny, ale i kvůli snížení rizika vzájemných úrazů.

Zoonózy jsou nemoci přenášené ze zvířat na lidi. Nejohroženější jsou slabší jedinci, tedy lidé s oslabenou imunitou, senioři a děti do pěti let. Ponechme tentokrát stranou nemoci přenášené na člověka hmyzem a soustřeďme se na choroby, kterými vaše děti mohou nakazit mazlíčci.

Škrkavka psí

K nákaze dochází pozřením vajíček škrkavky, které se nejčastěji nacházejí v trusu štěňat a mladých psů. Narazit na ně můžete na neumyté zelenině a v půdě, například na pískovišti nebo při hře na trávě. Riziko výskytu škrkavek je proto jedním z důvodů, proč se mají zakrývat pískoviště a dětská hřiště mají být oplocená. Přestože se škrkavka psí v těle člověka nikdy nevyvine v dospělce, i ve fázi larvičky dokáže napáchat pořádnou neplechu. Zejména tím, že se umí usadit v nepříjemných místech, třeba ve vlásečnicích očního pozadí. Důležité je tak pravidelně odčervovat svého mazlíčka, zamezit přístupu ostatním zvířatům na místa, kde si malé děti hrají, a samozřejmě hlídat dodržování hygieny u dětí.

Toxoplazmóza

K nakažení dochází potřením oocyst nacházejících se v trusu koček, infikovaném mase, neomyté zelenině a ovoci. Nebezpečná je nákaza pro lidi se slabší imunitou, tedy i děti, a zejména pak pro těhotné ženy, u kterých může způsobit poškození plodu. Projevuje se bolestí hlavy, únavou a zvětšenými lymfatickými uzlinami. Jedinou prevencí je dostatečná hygiena.

Leptospiróza

Tímto bakteriálním onemocněním se pes nebo kočka mohou nakazit ulovením nakaženého zvířete, ale často stačí například i napít se z kaluže infikované nositelem bakterií. Přenos na člověka je velmi vzácný, ale může k němu dojít. Projevuje se jako nemoc jater doprovázená žloutenkou.

Nemoc z kočičího škrábnutí

K nákaze dochází zraněním od kočky infikované bakterií Bartonella henselae. Kočka je jejím přenašečem, a to přes trus, který do její srsti vylučují nakažené blechy nebo klíšťata. Nemoc se projevuje únavou, bolestí hlavy, malátností, nechutenstvím, horečkou a bolestí zad. Pokud dítě před výskytem příznaků poškrábala kočka, je dobré vzít v potaz i právě možnost tohoto onemocnění. Prevencí je používání antiparazitních přípravků u psů a koček a v případě poškrábání cizí kočkou ránu hned pečlivě omýt a vydezinfikovat.

Vzteklina

Díky povinnému očkování se u nás již mnoho let vzteklina nevyskytuje. K nákaze dochází po pokousání vzteklým zvířetem. Nemoc postihuje nervovou soustavu a projevuje se nejdříve jako chřipka. Dosud není léčitelná.