Magazín / Aktualně  |  Rozhovor

Česká republika    > > >    vybrat region

Libor Pištělka má přes 1 600 betlémů. Jeho sbírka je největší na světě

Autor největší sbírky betlémů na světě Libor Pištělka.

  • Rozhovor
  • Jan Smekal
  • 8.4.2019
  • archiv Libora Pištělky

Libor Pištělka má přes 1 600 betlémů. Jeho sbírka je největší na světě

ŠVÁBENICE / ČR

Švábenický patriot Libor Pištělka se může pochlubit nejrozšířenější sbírkou betlémů na světě. Momentálně jich má přes 1 600. A to z různých materiálů. Nejvíce papírových, ale také čokoládových, z perníku, plíškových, skleněných, ze včelího vosku, kamínků, drátků či kukuřičného šustí.

Švábenice jsou malým městysem na Vyškovsku. Pokud ale chcete vidět největší světovou sbírku betlémů, musíte se vydat právě tady, do místního vlastivědného muzea. To spravuje zdejší patriot Libor Pištělka, který je také majitelem nejpočetnější sbírky betlémů na celém světě.

Dneska jich mám přes 1 600, přitom ještě před pěti lety jsem jich měl zhruba polovinu. Vzpomínám si, že první jsem dostal v roce 1957 a do revoluce v roce 1989 jsem jich měl pouhých osmnáct, protože do té doby se prakticky vůbec nevyráběly,“ uvedl Libor Pištělka s tím, že už jako malý chtěl mít svůj betlém. „Tehdy by mě však nikdy nenapadlo, že jednou budu mít nejpočetnější sbírku na světě,“ usmál se.

Sběratel ze Švábenic má betlémy ze všech možných materiálů. Nejvíce papírových, ale může se pochlubit i čokoládovým, z perníku, plíškovým, skleněným, ze včelího vosku, kamínků, drátků či kukuřičného šustí. 

Sběratel má i několik atypických betlémů
Chybí mi snad jen pohyblivé, ale ty bych si nemohl dovolit. Vždycky s nadsázkou říkám, že až vyhraju nějaký milion, tak pak se dočkám,“ zažertoval s tím, že si váží všech betlémů, které má.

Některé se sice některým lidem nelíbí, ale z toho si nic nedělám. Beru to tak, že každý autor do nich vložil své srdíčko a udělal je z lásky, aby pro někoho něco vytvořil. A právě toho bychom si měli cenit,“ podotkl člen Českého sdružení přátel betlémů.

Libor Pištělka má kromě klasických betlémů i takové, které by se daly označit jako rarity. Patří mezi ně i dva betlémy, které namaloval pan Jícha z Plzně.

Oba jsou z vlakového prostředí. Na prvním tři králové nesou lokomotivu a také Ježíšek si hraje s lokomotivou,“ popsal. „Na druhém je zase svatá rodina v čepicích a betlém tvoří všelijaké postavy z nádražního prostředí. Výpravčí, průvodčí či strojvedoucí,“ poodhalil Pištělka.

Za zmínku pak určitě stojí také betlém od Langhause z České Třebové. Vyzval, ať se mu přihlásí lidé, které by mohl zakomponovat do betlému. A tak vzniklo dílo, kde je 150 řemeslníků, plavčíci, učitelé, prodavači. Je to skutečně unikátní kousek,“ poznamenal.

Mezi netypické betlémy patří i reklamní. „Jsou to betlémy, prostřednictvím kterých prodavači ukazovali, jaké zboží nabízejí. Postavičky v betlému tak vezou například mýdla, velbloudy nebo čokoládky,“ nastínil sběratel. 

Díky galerii nemusí betlémy schovávat na půdě
Poklonu Pištělkově sbírce vysekl i viceprezident betlemářské asociace v Itálii, který byl ve Švábenicích dvakrát na návštěvě.

Řekl mi, že v tvorbě betlémů nemáme jako Češi konkurenci. Ani v Itálii to není tak rozšířené jako u nás. Navíc podle něj máme nejkrásnější betlém na světě, a sice ten v Třebechovicích,“ vylíčil Pištělka.

Vedle Itálie, Německa a Rakouska patříme k zemím, kde jsou betlémy nejvíce rozšířené. U nás existuje sedm muzeí, kde jsou stálé expozice betlémů. Jen českých malířů betlémů jsem napočítal 225. Znám i mnoho lidí, kteří tvoří betlémy, přitom nechodí do kostela,“ upozornil.

Libor Pištělka je nesmírně vděčný také za galerii, která vznikla před pěti lety ve Švábenicích.

Díky ní nemám betlémy schované někde na půdách, jak je tomu u mnohých jiných sběratelů. V tomto mám velikou výhodu,“ uvědomuje si. Kromě betlémů Pištělka sbírá také různé předměty týkající se historie městyse Švábenice.

Shromáždil jsem tisíce různých věcí jen od nás. Pomohli mi obyvatelé, kteří mnoho kousků donesli. Já je očistil a vytvořil k nim vitrínky nebo stolečky,“ doplnil Pištělka.