Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Králíkovi nestačí jen klec. Potřebuje pravidelný pohyb každý den

Ilustrační foto.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • -red-
  • 26.7.2019
  • Pixabay

Králíkovi nestačí jen klec. Potřebuje pravidelný pohyb každý den

Králík zakrslý vypadá na první pohled velice roztomile. Proto po něm touží spousta dětí. Pokud jej domů pořídíte, musíte se o něj neustále starat a hlídat jej vždycky, když ho pustíte z klece ven. Je totiž velice zvídavý, takže chce pořád objevovat nové věci.

Křeček nebo morče patří mezi klasické domácí mazlíčky. V poslední době je velice oblíbený také králík zakrslý. Už na první pohled působí velice roztomile. Pokud však uvažujete, že dítěti králíka domů pořídíte, musíte si uvědomit, že je třeba se o něj starat každý den. Nestačí mu jen doplnit misku s jídlem a napáječku vodou.

Ač by se to na první pohled nemuselo úplně zdát, králík je poměrně společenské zvíře. Cítí se nejlépe v místnosti, kde jsou i další lidé. Každý den by se měl dostat alespoň na chvíli ze své klece, a sice aby vyběhal nahromaděnou energii a aby se také patřičně protáhl. Pravidelný pohyb zajistí také správné fungování jeho střev.

Pokud však králíka pustíte z klece ven, musíte jej neustále hlídat. Je třeba dávat pozor, aby na něj něco nespadlo, aby sám na sebe něco neshodil a hlavně, aby nepřekusoval žádné dráty.

Jestli necháte v letním období králíka pohybovat se také venku, měli byste myslet i na ochranu proti klíšťatům. Vždycky by ale měl mít možnost schovat se před sluncem a dostatek vody. V případě, že se králík pohybuje venku, je třeba dávat pozor na to, aby jej nenapadl nějaký velký pták či kočka. 

Králíci žijí osm až deset let
Když už se rozhodnete králíka si domů pořídit, musíte mít na paměti, že s vámi bude obývat vaši domácnost klidně i deset let. V jeho kleci by měl být domeček, vždycky dostatek sena, miska na krmení a napáječka s vodou. Králíci jsou velice čistotní, takže se brzy naučí chodit na králičí záchod.

Králíci mají vyvinutý smysl pro teritorium, takže věci, které se jim líbí, si označují jako jejich. Případný kontakt někoho jiného s tím, co je jejich u nich vyvolává nelibost. Proto se může stát i to, že při čištění klece nebo doplňování krmení na vás může vrčet. Toto je tak lepší dělat, když je králík zrovna mimo klec.

Králíci jsou velmi zvědaví a aktivní. Rádi zkoumají nová místa a nové věci. Nepohrdnou ani hračkami, které mohou být ze dřeva, proutí, sisálu, plyše či kartonu. 

Jednou měsíčně je třeba králíkovi zastřihnout drápky
Pokud se králík nějak zašpiní, v žádném případě ho nekoupejte. Králíci nejsou na vodu zvyklí. Proto jej jen otřete vlhkým ručníkem. Pro tyto účely mohou posloužit také suché šampony pro drobná zvířata. Přibližně jednou za měsíc je třeba králíkovi zastřihnout drápky, a sice speciálními nůžkami.

Králíci se očkují proti králičímu moru a myxomatóze. Podle typu vakcíny se králíci očkují jednou nebo dvakrát ročně, nejlépe pak na jaře a na podzim. Pokud jde o stravu, králík by vždycky měl mít dostatek sena a vody. Je třeba mít na paměti, že králíci žerou až sedmdesátkrát denně. Nesmí se stát, že králík nebude mít co žvýkat.

Stejně jako morčata i králíci mohou trpět přerůstáním předních zubů i stoliček. Na obroušení zadních zubů je ideální seno a granule. Na obroušení hlodáků pak větvičky jabloně. Myslete na to, že větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka,…) a jehličnatých stromů jsou pro zvířata jedovaté. Pro králíky pak není dobré ani tvrdé pečivo. Nejen, že si jím nebrousí chrup, ale také po něm tloustnou.